Klon palmowy

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Klon palmowy

Post autor: dary1 »

Pochodzi z Rogowa, mam go 3 dni (20 zł) Co o nim sądzicie? Wysokość 100 cm, średnica nebari 2,5 cm. Może jakieś propozycje prowadzenia ? Dzięki :-D
Załączniki
klon palmowy 005.jpg
klon palmowy 005.jpg (52.45 KiB) Przejrzano 7692 razy
klon palmowy 004.jpg
klon palmowy 004.jpg (22.56 KiB) Przejrzano 7692 razy
klon palmowy 003.jpg
klon palmowy 003.jpg (30.37 KiB) Przejrzano 7692 razy
klon palmowy 002.jpg
klon palmowy 002.jpg (30.09 KiB) Przejrzano 7692 razy
klon palmowy 001.jpg
klon palmowy 001.jpg (27.93 KiB) Przejrzano 7693 razy
Darek Rychlicki
Michał

Post autor: Michał »

coś takiego
i minimum 3 lata grunt
Załączniki
bez tytu³u.JPG
bez tytu³u.JPG (21.72 KiB) Przejrzano 7691 razy
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Z gruntem się zgodzę, natomiast zdecydowanie odpuściłbym cięcie tych dwóch strzelających w górę gałęzi. Po pierwsze jest już na to za óĽno, ale co najważniejsze: pełnią rolę "pogrubiaczy" pnia.
Jeśli posadzisz drzewo do gruntu lub użyjesz donicy przejściowej z przepuszczalnym podłożem, możesz spodziewać się za 2-3 sezony dużo grubszego pnia (ok 2 razy) te rosnące w górę gałęzie zrobią swoją czarną robotę. Wtedy też, w kolejnym sezonie możesz dokonać cięcia tych gałęzi, co spowoduje, że z pnia wybije mnóstwo nowych pąków, z których bez kłopotu stworzysz nowe rozgałęzienie na dużo dojrzalszym drzewie.

20 zł to niewiele za takiego klona z ładnym pniem z delikatnymi krzywiznami i niezłym nebari.

Dla pobudzenia wyobraĽni załączam zdjęcie drzewka w. palla z gałęzią "pogrubiaczem" :-)

Pozdrawiam
Szymon
Załączniki
sacrificed_branch.jpg
sacrificed_branch.jpg (63.02 KiB) Przejrzano 7678 razy
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Szymon ma rację.

...a dokładniej to ta gałąĽ ma za zadanie zabliĽnić ranę po cięciu.
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

No i mam dylemat. Ciąć czy nie? Może obciąć tylko tą długą gałąĽ z prawej, która będzie niższa i cińsza w przyszłym bonsai. Poza tym nie wiem czy sadzić do gruntu (w moim regionie są dosyć ostre zimy), czy uda się przerzyć w gruncie zimę? :( Może ktoś się jeszcze wypowie.
Darek Rychlicki
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

zrobisz jak będziesz uważał za stosowne. Co do gruntu nie ma obawy. Zimuję w gruncie klona palmowego i nie przemarza. Pamiętać trzeba tylko o owinięciu go agrowłókniną pod koniec jesieni no i uważać na wiosenne przymrozki - takie jak obecnie - potrafią unicestwić rozwijające się liście. Jeszcze jedno, jeśli w gruncie, to lepiej w osłoniętym stanowisku. Delikatnie liście klona palmowego są szybko przypalane przez słońce i usychają.
Szymon
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

sorki ze zmieniam temat ,ale mam pytanie ... jak się rozmnaza klony ? bo ja ostatnio wlozylem gałązke do wody ... dobrze zrobilem ?
Adek

Post autor: Adek »

Mozna gałazki posypac ukorzeniaczem i do torfu lub do torfu ze zwirkiem w proporcji 1:1, 2 tygodnie pod foliom i juz sa korzenie. Mi 10 sadzonek ukorzeniło sie w torfie i 9 w t. ze ż. (1:1)
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

no ok ,ale czy w wodzie tez pusci korzenie ?
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Klon - nie, z naszych najłatwiej w wodzie puszczają: topola, wierzba, leszczyna.
komono_bonsai

Post autor: komono_bonsai »

Mam jedno pytanie.Gdzie moge dostać takiego klona,bo poluje i nic nie moge znaleĽc.Może w OBI bedzie??Co radzicie,gdzie zajżeć??
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

do pierwszej lepszej szkółki krzewów i roślin ogrodowych ...powyzej 1ara :wink:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
garas

Post autor: garas »

komono_bonsai pisze:Mam jedno pytanie.Gdzie moge dostać takiego klona,bo poluje i nic nie moge znaleĽc.Może w OBI bedzie??Co radzicie,gdzie zajżeć??
Bywam stosunkowo często w OBI i niestety muszę Cię zasmucić, nigdy jeszcze nie spotkałem. Chociaz faktem jest to, że nie za każdym razem go szukam. Spotkałem natomiast w "lirua merlę" czy jakoś tak :-D niestety nic ciekawego.
Nie każda szkółka powyżej 1ara posiada klony palmowe, jest to stosunkowo wolno rosnąca i droga roślina, także nie każdy właściciel jest w stanie sobie pozwolić na zaspokojenie potrzeb, bonsaistów chociażby :twisted:
ODPOWIEDZ