mój nowy buk

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 151
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:16
19
Lokalizacja: Katowice

mój nowy buk

Post autor: Martin »

Witam wszystkich

zdobyłem ze szkółki ostatnio nowego buczka i prosze was o podpowiedĽ jak go prowadzić.

dodam że buczek docelowo nie ma być wcale duży ale taki o wys. około 40-50 cm
Dużo problemu sprawia mi zwłaszcza to dziwne (i chyba nie za ładne) symetryczne prawie rozwidlenie.
Na razie wstępnie go przyciąłem, przesaziłem i zredukowałem bryłę korzeniową.

Może tą jedną gałąĽ maksymalnie w dół przyciągnąć?? Drutować zamierzam dopiero na zimę więc czasu na zastanowienie jeszcze dużo.. :) Za wszelakie rady z góry dzięki
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 151
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:16
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Martin »

Ufff a oto i zdjęcia (problemy z przetworzeniem:)))
Załączniki
buk 1 przed ciĂŞciem.jpg
buk 1 przed ciĂŞciem.jpg (29.03 KiB) Przejrzano 7614 razy
buk 1 przed ciĂŞciem 2.jpg
buk 1 przed ciĂŞciem 2.jpg (33.96 KiB) Przejrzano 7613 razy
Buk.jpg
Buk.jpg (22.41 KiB) Przejrzano 7614 razy
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Moim zdaniem powinieneś jeszcze bardziej go przyciąć w miejscach, które zaznaczyłem, wyprowadzić nowy wierzchołek, a potem pozwolić mu rosnąć.
Załączniki
buk_248A.jpg
buk_248A.jpg (26.06 KiB) Przejrzano 7610 razy
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 151
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:16
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Martin »

Podoba mi się ta koncepcja :) Mam dodatkowe pytanie czy nowy wierzchołek wyprowadzać z gałęzi zaznaczonej na rysunku 2?? I co zrobić z gałązką rosnącą w kierunku oglądającego?? (ta zaznaczona na niebiesko - może zostawić ją tylko drzewko przestawić o 180 stopni aby robiła wrażenie głębi??)
Brak w obrazie ogólnym jedynie moim zdaniem jednej gałęzi (zaznaczona na zielono) ale może coś wyrośnie... :roll: albo się doszczepi?? :-D
Załączniki
dalsza wariacja z przyciĂŞciem wierzchoÂłka...
dalsza wariacja z przyciĂŞciem wierzchoÂłka...
3.jpg (22.99 KiB) Przejrzano 7575 razy
projekt ksztaÂłtowania
projekt ksztaÂłtowania
2.jpg (23.82 KiB) Przejrzano 7577 razy
po przyciĂŞciu
po przyciĂŞciu
1.jpg (20.83 KiB) Przejrzano 7580 razy
piocel

Post autor: piocel »

Drutowac w zimie ?? z tego co mi wiadomo to w ziemie buki jak inne gatunki rodzime przechodza w stan spoczynku i powinno sie im dac spokoj.
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 151
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:16
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Martin »

I to jest właśnie pytanie do ludzi z doświadczeniem. Przeczytałem ostatnio w książce o bonsai że buki nie powinno się drutować na wiosnę ponieważ szybko przyrastają i mają tendencje do wrastania drutu, natomiast wrosty pozostają jeszcze przez długie lata i trudno się ich pozbyć. Napisano tam również że najlepiej zadrutować póĽną jesienią i pozostawić drut do wiosny. Tytuł i autora książki podam jak wrócę z pracy.

Na drutowanie nie jest jeszcze za póĽno - więc jeśli nie zaszkodzi to drzewku chętnie podrutuję.
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Martin, na Twoim miejscu odpuściłbym na razie temat drutowania. Drzewko jest bardzo mode, gałęzie wiotkie i słabe. Dokonaj cięcia tak jak wskazał Adam, a potem pozól drzewu rosnąć nie niepokojąc żadnymi zbędnymi zabiegami. Drutowanie na tym etapie rozwoju tego buka nie ma chyba na razie sensu. Zobaczysz, że za 2-3 lata będziesz miał naprawdę dużo ciekawszy okaz. Najlepiej daj do gruntu.
Pozdrawiam
Szymon
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A mi sie podoba Martina propozycja co do dalszego ksztaltowania tego drzewka. Jesli chodzi o ta galaz rosnac na obserwatora... zawsze mozna drzewko troche obrocic i dodatkowo ja za pomoca drutu na bok przesunac.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Moim zdaniem jedyne co możesz zrobić to zadrutuj teraz delikatnie nowy wierzchołek (to chyba oczywiste który :-D ). Jak zauważysz, że drut zacznie wrastać - ściągnij - gałązka i tak juz powinna zostać na swoim miejscu.
Drzewko jest bardzo młode. Powinieneś pozwolić mu po prostu rosnąć.
ODPOWIEDZ