2 jałowce za 5 zł .

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
acer6

2 jałowce za 5 zł .

Post autor: acer6 »

We wtorek w pobliskiej szkółce kupiłem 2 jałowce , nie wiem jaki to gat ( za co pewnie mnie zbesztacie ) , ale po prostu Pani - właścicielka szkółki nie pamiętała nazwy . Igły dł 2 do 4 mm (może w porywach do 5 mm ) , zdaje się że widziałem tą odmiane w jakiś ogrodzie (podobne igły i ich zapach) , był to bardzo rozłorzysty krzew wys. ~2 m .

Jałowiec 'A' [bez jina] , wys 30 cm (mierzone pod kątem prostym ) średnica pnia ~2 cm . Jak widać pochylony

Jałowiec 'B' taki trochę dziwny , też coś jak pochylony (wymiary podobne ) , jin trochę rozwleczony , ale to efekt zamierzony ( mój jinowy debiut ) .

Czekam na wszelkie sugestie itp.

... no i może ktos wie co to za gat. i odmiana ( przejżałem Pinus neta ,ale nie zidentyfikowałem ) .

POzdrawiam .
Załączniki
igly.JPG
igly.JPG (19.08 KiB) Przejrzano 6494 razy
jauofiecA01.JPG
jauofiecA01.JPG (38.68 KiB) Przejrzano 6494 razy
fauofiecA2.JPG
fauofiecA2.JPG (22.73 KiB) Przejrzano 6494 razy
jauofiecA_za_oknem.JPG
jauofiecA_za_oknem.JPG (45.89 KiB) Przejrzano 6494 razy
00.GIF
00.GIF (888 Bajtów) Przejrzano 6494 razy
jauofiecB.JPG
jauofiecB.JPG (26.44 KiB) Przejrzano 6494 razy
jauofiecB2.JPG
jauofiecB2.JPG (43.49 KiB) Przejrzano 6494 razy
jauofiecB_dluugi_jin.JPG
jauofiecB_dluugi_jin.JPG (23.43 KiB) Przejrzano 6494 razy
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Matriał elegancki i gdzie tu sens wytargiwac na łonie natury yamadori jak za piataka takie bostwo mozna kupic.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
garas

Post autor: garas »

Jeśli chodzi o identyfikację gatunku, to myślę, że nie jest to jałowiec.
Stawiałbym znowu na jakiegoś cyprysika, ale ciężko definitywnie określić na podstawie tych zdjęć. Najlepiej jest zrobić także zdjęcie przed formowaniem i przycięciem, nie mówię już o pytaniu w szkółce itp. :-P

Mam natomiast uwagę co do jin`a.
Jest to jin połączony z shari. Nie robi się shari od razu takiego dużego.
Z tego co mnie wiadomo, najpierw należy usunąc wąski pasek kory razem z włóknami, dopiero potem sukcesywnie powiększać shari.
Chodzi o to, że teraz zabezpieczając "gołe" tkanki wysuszasz je i przerywasz biegnącą "żyłę życia" do tych gałązek, znajdujących się tuż obok shari.
Możesz je zatem stracić, czego oczywiście Ci nie życzę.
Obym się mylił.

Proszę o komentarz innych, bardziej doświadczonych.

Aha, jakoś ominąłem 1sze zdjęciocho :-D
Wydaje mnie się, że jest to Chamaecyparis Lawsoniana, ale nie wiem jaka odmiana.
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

Wiesz co Piotrze, wiedziałem, że zwrócisz uwagę na gatunek :-D :-D Ale w tym przypadku też odniosłem wrażenie, że to jakiś cyprysik. Michale, bardzo fajne materiały. Powykręcasz z nich fajne bonsai. A tak na marginesie, jak zauważył Bolek, warto poszwędać sie po szkółkach. Pamiętajmy o tym, że szkółkarze też mają "lewy" materiał na którego nie ma chętnych (oprócz nas oczywiście).
garas

Post autor: garas »

:-D :-D :-D
Chciałbym, aby każdy z nas pamiętał o gatunku i odmianie, bo przecież sztuka bonsai nie polega tylko na tym, aby mieć ładne i efektowne drzewko.
To jest coś więcej - troszczenie się o drzewko, pielęgnowanie, zapewnienie mu jak najlepszych warunków rozwoju ...

Tak uważam i chyba za bardzo się nie mylę, co??

P.S.
Łukaszu, a jak z Twoim "jałowcem"? :-D
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A wiec moje zdanie jest takie, ze sa to Juniperus rigida...

Co do drzewka nr 2 Arturze to ja bym go na Twoim miejscu jeszcze bardziej przechylil, tak, ze ten jin/shari byl skierowany pionowo. W tej pozycji co jest teraz nie wyglada moim zdaniem ladnie to drzewko.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Eva K
Posty: 196
Rejestracja: 07 sty 2005, 13:39
19
Lokalizacja: Baesweiler- Germany

Post autor: Eva K »

Moze te fotki pomoga w rozpoznaniu. Sorki tylko za malenkie fotki, bo po awarii kompa nie mam programu do obrobki fotek zainstalowanego.
Załączniki
juniperus rigida
juniperus rigida
rigida.jpg (4.91 KiB) Przejrzano 6403 razy
juniperus rigida
juniperus rigida
images.jpg (2.32 KiB) Przejrzano 6403 razy
juniperus rigida 1
juniperus rigida 1
juniperus rigida 1.jpg (2.51 KiB) Przejrzano 6402 razy
Lepiej mniej wiedziec, niz nic nie wiedziec ;))
garas

Post autor: garas »

Kamil pisze:A wiec moje zdanie jest takie, ze sa to Juniperus rigida...

Co do drzewka nr 2 Arturze to ja bym go na Twoim miejscu jeszcze bardziej przechylil, tak, ze ten jin/shari byl skierowany pionowo. W tej pozycji co jest teraz nie wyglada moim zdaniem ladnie to drzewko.
Nie wydaje mnie się Kamilu, aby był to jałwiec sztywny lub też nazywany sztywnoigłowym.

Jałowiec sztywny ma igły długie na 12-28 mm, szerokie ok. 1mm, ciemno-zielone, z wypukłą zewnętrzną (dolną) stroną; na wewnętrznej (górnej) stronie 1 jasne pasmo oddechowych szparek, węższe od zielonych, gładkich brzegów.

@acer6
SprawdĽ czy mój opis odpowiada Twojemu drzewku.
acer6

Post autor: acer6 »

Hehe sprawdziełm już parę godzin temu ... i to nie to . Przejeżdżałem także przed hwilą koło tego dużego "krzewu" (z chyba tego samego gat. i odmiany ) , ale już go wyharatali i nasadzili świerczków srebrnych :evil: :evil: :evil: ... a takie by było z niego bonsai i to sporych rozmiarów ... :-|

....

co do cyprysika lawsona , z grubsza znam ten gatunek ( przynajmiej te często sadzone odmiany) i ... nie spotkałem się u nich z typowo igiełkowatym ulistnieniem , sprawdzięłm też w książkach ... i nic .

Pani która mi sprzedała te krzaki mówiła że to "JAłowiec .... hmmm Jałowiec .... " ale dalej nie pamiętała :-D .

No cóż kiedyś może dojdę co to za gatunek ... może nie ,... ale jego podstawowe wymagania nie sa raczej jakieś 'nadzwyczajne' , generalnie większość cyprysowatych lubi nie za mokrą ziemię , słoneczne/lekko zacieniowane stanowisko , gleba ... też raczej przepuszczalna i uboga .

Dzięki za próby 'rozszyforwania' i rady .. no nic teraz tylko czekać i patrzeć jak rosną ... .

POzdr
Michał

Post autor: Michał »

No to czas na moją wypowiedĽ.
Pierwszy jałowiec bardzo fajny. Nic dodać nic ując, tylko pozwolić rosnąc. Domyślam się że będzie prowadzony w formie pochylonej?
Drugi natomiast, też jest ciekawy, lecz, postąpiłbym jak Kamil czyli posadził drzewko pod innym kątem, co według mnie znacznie poprawiło "naturalność" tego jałowca
garas

Post autor: garas »

acer6 pisze:Hehe sprawdziełm już parę godzin temu ... i to nie to . Przejeżdżałem także przed hwilą koło tego dużego "krzewu" (z chyba tego samego gat. i odmiany ) , ale już go wyharatali i nasadzili świerczków srebrnych :evil: :evil: :evil: ... a takie by było z niego bonsai i to sporych rozmiarów ... :-|

....

co do cyprysika lawsona , z grubsza znam ten gatunek ( przynajmiej te często sadzone odmiany) i ... nie spotkałem się u nich z typowo igiełkowatym ulistnieniem , sprawdzięłm też w książkach ... i nic .

Pani która mi sprzedała te krzaki mówiła że to "JAłowiec .... hmmm Jałowiec .... " ale dalej nie pamiętała :-D .

No cóż kiedyś może dojdę co to za gatunek ... może nie ,... ale jego podstawowe wymagania nie sa raczej jakieś 'nadzwyczajne' , generalnie większość cyprysowatych lubi nie za mokrą ziemię , słoneczne/lekko zacieniowane stanowisko , gleba ... też raczej przepuszczalna i uboga .

Dzięki za próby 'rozszyforwania' i rady .. no nic teraz tylko czekać i patrzeć jak rosną ... .

POzdr
Mihau, a wiesz, że do rodziny cyprysowatych należy ponad 130 gatunków i mnóstwo odmian, które nie zawsze mają zbliżone wymagania stanowiskowe (glebowe i świetlne) i cieplne. Do cyprysowatych należą takie rodzaje jak: jałowce, żywotniki, żywotnikowce, cyprysiki, cyprysy, cyprysowce, mikrobiota i cedrzyniec?

U form młodocianych, często organem asymilacyjnym są igły, potem dopiero wykształcają się łuski.

Ale to tylko tak na marginesie :-P
ODPOWIEDZ