WiÄ…z

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
kshyhoo

Post autor: kshyhoo »

No to super :-D
Tylko skąd pewność , że gałązki puszczą nowe pędy i w których miejscach?
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Pewności niestety nigdy nie ma. Wiele zależy od stanu, w jakim była roślina przed przycięciem. Na szczescie pora roku sprzyja wybijaniu nowych pędów. Zmagazynowana skrobia w korzeniach i pniu "wyprodukuje" mówiąc w uproszczeniu nowe liście i przyrosty. Jeśli chodzi o miejsca, to często wiele jest śpiących pąków, niewidocznych na pierwszy rzut oka rozmieszczonych na całej długości gałęzi. Nowe gałązki wybijają też z kącika pomiędzy liściem a skróconą gałązką, z tzw. pachwin.

Co do wielkości doniczki, oczywiśącie, to sprawa względna czy ta jest za duża czy za mała - są jak widać różne opinie. Najlepiej sprawdĽ, jak będzie wyglądała częstotliwość podlewania - od poprzedniego do przeschnięcia ziemi. Daj znać.

Szymon
acer6

Post autor: acer6 »

Ale pamiętaj O OTWORACH W DNIE !! nie na darmo zwróciłem na to uwagę . Postaraj się wyjac drzewko z doniczki tak aby manjmiej rozluxnic bryłę korzeniową i zrób dziury ( ja to robię bardzo ostrymni szpiczastymi nożyczkami , nioeważne zrób je jak chcesz byle by były ! ) .
Potem z powrotem posadĽ i PAMIĘTAJ żeby ZAWSZE robić otwory w dnie doniczki .

POwodzenia .
kshyhoo

Post autor: kshyhoo »

Zrobilem kilka mniejszych /3mm/ otworów po okręgu i jeden większy w środku.
Użyłem... wiertarki , więc nie mósiałem wyjmować drzewka.
Ziemia po wczorajszym podlewaniu nadal jest wilgotna i miękka.
Nie wiem ile ziemia powinna się uleżeć , ale jak delikatnie ruszę drzewkiem , to przechyla sie na bok tak , jak by było w gąbce a nie w ziemi. Udeptać ją , czy tak zostawić ?
Pozatym mam wrażenie , że troche liście klapnęły :-|
Czy można je zraszać ?
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Uważaj z wodą. Nie rób bagienka bo ci drzewko zgnije. Ziemia powinna być zawsze wilgotna, ale nie mokra.
Symonides

Post autor: Symonides »

najpierw sie przywitam :)
Witam, jestem nowym bonzaistą i mam malego synka w postaci Ulmusa- wiazu gorskiego :-D
pisze tutaj, bo nie bede zakladal niepotrzebnie nowego tematu, skoro temat o wiazach juz jest.
kupilem wczoraj sobie to drzewko, moje marzenie od lat!
przycialem juz kilka galazek i po przeczytaniu troche postanowilem dzis znowu pojechac do Obi (tak, tam zakupilem. wiem, ze hipermarkety sie do teog nie nadaja, ale co mialem zrobic:) ) i zakupic masc ogrodnicza. wysmarowalem ranki i mam nadzieje, ze bedzie zdrowe.
nie mam na razie profesjonalnego sprzetu do przycinania. zwykle nozyczki wydaje mi sie calkiem dobrze tna, nie miazdza galazek.
nie wiem natomiast czy mam przesadzic juz roslinke, czy jeszcze poczekac troche? doniczka jest prostokatna i ma jakies 11x6x4? rozmiary.
ogolnie macie jakies rady?
co z nawozeniem? co polecacie? i czy juz mam zasilac i co jaki czas?
prosze was rowniez o komentarz i rady co do przycinania.
ponizej kilka zdjec. na drugim widac malutka ranke, ktorej nie uniknalem, bo galazki byly bardzo blisko siebie :-| ale juz zabezpieczona mascia.

ps. juz pozno, przy nastepnej wizycie postaram sie dodac wiecej zdjec, jesli mozna. niestety musze pokombinowac zeby fotki mialy <70kb i zeby bylo cos widac :wink:
pozdrawiam,
S.
Załączniki
bonsai5.gif
bonsai5.gif (66.72 KiB) Przejrzano 4318 razy
bonsai1.gif
bonsai1.gif (60.73 KiB) Przejrzano 4318 razy
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

Symonides witaj na forum masz może jakieś imię :wink:
Symonides pisze:nie wiem natomiast czy mam przesadzic juz roslinke, czy jeszcze poczekac troche? doniczka jest prostokatna i ma jakies 11x6x4? rozmiary.
ogolnie macie jakies rady?
co z nawozeniem? co polecacie? i czy juz mam zasilac i co jaki czas?
Przeczytaj proszę dział pt. "Przeczytaj zanim coś napiszesz", a potem kliknij na górnym pasku szukaj i wpisz wiąz. Słowo wiąz można też wpisać w dowolną przeglądarkę :-D

Co dziennie jest na forum to samo pytanie.

Trzymaj sie i nie zniechęcaj :-D

PS. viewtopic.php?t=735

Postaraj się o jakąĽ ksiązkę ostatnio ukazała sie "Robimy bonsai" - W. Kawollek - bardzo dobra :-D
Darek Rychlicki
acer6

Post autor: acer6 »

w postaci Ulmusa- wiazu gorskiego
Drobnolistnego = chińskiego , nie mieszaj "chinszczyzny" z rodzimymi drzewami :wink: .
Symonides

Post autor: Symonides »

dzieki za informacje. zaraz pogrzebie w szukajce :wink: a ksiazke moze zakupie.

@dary1, nie zniechece sie tak szybko. jestem moderatorem na dwoch duzych forach internetowych i w ogole na forach siedze aktywnie juz ponad 2 lata, zatem wiem co w trawie piszczy :wink:

@acer6, masz racje pomylilo mi sie. pozno juz bylo jak to pisalem :oops:

pozdrawiam,
Szymon
ODPOWIEDZ