Jak przyciÄ…ć tego jałowca?

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
pandel

Jak przyciÄ…ć tego jałowca?

Post autor: pandel »

Witam .. :D

Zwracam sie do Was drogie kolażanki i koledzy o małą ., dotyczącą przycięcia mojego nowego nabytku.

Poniżej zamieszczam kilka fotek mojego jałowca.
Załączniki
jak uk³adaj¹ sie ga³êzie
jak uk³adaj¹ sie ga³êzie
IMG_9999.JPG (43.03 KiB) Przejrzano 11203 razy
inne ujĂŞcie jaÂłowca.
inne ujĂŞcie jaÂłowca.
IMG_0230.jpg (44.39 KiB) Przejrzano 11203 razy
jaÂłowiec .. 13.04.2005r.
jaÂłowiec .. 13.04.2005r.
IMG_0228.jpg (45.84 KiB) Przejrzano 11203 razy
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Ciekawe wygięcia pnia. W ogóle bym kto w tej chwili nie przycinał. Przesadziłbym go w jakieś dobre przepuszczalne podłoże, żeby pogrubić trochę pień. Jeśli masz możliwość posadzenia w gruncie, to jeszcze lepiej.

Szymon
pandel

Post autor: pandel »

Predzj przepuszczalne podłoże .. bo do gruntu to będzie mały problem.

W ogóle toon ama dziwną budowę. Składa sie jakby z 2 jałowców. jeden rośnie w górę, a 2 w dół tworząć coś w rodzaju pół kaskady, toteżchcę z niego zrobić coś w tym stylu. Górę zostawię na takie drzewko w stylu moyogi (gałęzie prawo-lewo).

Co o tym sądzicie!?
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

:?
a widziałeś ten artykuł
http://www.bonsai.ln.pl/index.php?id=15
sądzę że nie to samo ale podobny efekt możnaby uzyskać...
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Foty obrazują całego jałowca, ale nie pokazują szczegóły. Zrób jakieś zdjęcie ze strony którą uważałbyś za przód (tylko zmień kąt robienia zdjęć :arrow: naprzeciw). Cyknij też zbliżenie na nebari.
Mam jeden pomysł, ale chcę zobaczyć foty czy jest to wogóle mozliwe :wink: .
pandel

Post autor: pandel »

OK .. fotki bedą jutro bo dziś już padam z nóg. Zrobię fotki z 4 stron + szczegóły. (lekko go juz poprzycinałem - skorzystałem z linku który podesłałmi Corfe .. wielkie dzieki .. zainsporowałeś mnei na maxa!).
pandel

Post autor: pandel »

Witam ..

Prace w toku .. jałowiec na chwilę obecną wygląda tak jak na poniższym zdjęciu.


A zainspirowało mnie zdjęcie podesłane przec Corfe
http://www.bonsai.ln.pl/a7_200408/5.1_1.jpg
Załączniki
5
5
IMG_0250.jpg (37.89 KiB) Przejrzano 11104 razy
4
4
IMG_0249.jpg (39.63 KiB) Przejrzano 11104 razy
3
3
IMG_0248.jpg (52.35 KiB) Przejrzano 11105 razy
2
2
IMG_0247.jpg (27.69 KiB) Przejrzano 11104 razy
1
1
IMG_0246.jpg (46.12 KiB) Przejrzano 11104 razy
acer6

Post autor: acer6 »

Nie wiem wogóle po co te druciki dałeś :/ chyba nic gałęzi nie ugiąłeś (niektóre są bardzo proste ) , poza tym za cienkie i za gęto ich tam dałeś .
Zero koncepcji , ale ucz się na błędach ... .
pandel

Post autor: pandel »

U mnie w mieście nie mogłem dostać odpowiedniej grubość drucika, toteż oplatałem gałązki podwujnie złożonym, albo 2x pojedynczym.

Wierz mi na słowo, że każda gałązkazostała skorygowana i nie wiązałem drucika tak dla picu.

Ale dzieki za krytycyzm. :wink:
Adek

Post autor: Adek »

Może cos takiego?
Załączniki
img_0246[1].jpg
img_0246[1].jpg (23.98 KiB) Przejrzano 11084 razy
pandel

Post autor: pandel »

No no .. coś takiego +/-.

Czubek jakwidać jest zagięty, a jedna gałązka go zastępuje(imituje). Do tego co narysowałeś są jeszcze 2 pół kasdadki na dole!
Adek

Post autor: Adek »

No to te 2 polkaskady mozna usunąc :-D
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Szczerze to średnio mi sie to podoba :-| Trochę zbyt rozlazłe.
A co byś powiedział na coś takiego :?: :wink:

ps. Nie krzyżuj drutów!!
Załączniki
Strza³ki wskazuja kierunek "zagiêcia" ga³êzi. Mo¿liwe, ¿e bêdzie potrzebna rafia.
Strza³ki wskazuja kierunek "zagiêcia" ga³êzi. Mo¿liwe, ¿e bêdzie potrzebna rafia.
img_0247A2.JPG (35.12 KiB) Przejrzano 11075 razy
pandel

Post autor: pandel »

bardzo nie kiepskie 8)

Cos pokombinuję, ale dzieki za świetny pomysł. Coś <font color="#FF0000">napewno //ort</font> wykożystam z niego!
acer6

Post autor: acer6 »

Wierz mi na słowo, że każda gałązkazostała skorygowana i nie wiązałem drucika tak dla picu.
Hmm .... a może jednak (chyba że za "korygowanie" uważasz prostowanie gałązek ) :wink:
Załączniki
img_02462.JPG
img_02462.JPG (32.17 KiB) Przejrzano 11062 razy
garas

Post autor: garas »

@Pandel
Drutujesz hm... niestety nienajlepiej.
To dość trudne mimo wszystko.W szczególności jak się ma przed sobą jakieś naprawdę cenne drzewo.
Na pewno trzeba dużo ćwiczyć, bo nic nie przychodzi od razu.

@Pozostali
Czy jesteście pewni, że to jałowiec?

Do Pandela tego nie kieruję, bo wiem, że chłopak dopiero zaczyna.

Powiecie, że znowu się czepiam, ale taka już moja natura :wink:

Cenna rada dla początkujących: ZAWSZE i bezwzględnie należy zapytać i zapisać gatunek i odmianę kupowanego drzewka.
Niezbędne w póĽniejszej uprawie.
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2005, 17:53 przez garas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

A ja się dołączę, bom w czepianiu niezła: drodzy Początkujący, SŁUCHAJCIE GARASA BO PRAWDĘ MÓWI I DOBRZE RADZI (i mówię tak nie tylko dlatego ze ma dziś urodziny)!!!
Zapisujcie sobie zawsze gatunek i odmianę kupowanego drzewka! To bardzo ważne, niezbędne wręcz w póĽniejszym utrzymaniu rośliny przy życiu, do poznania jej podstawowych wymagań, ale też i do tego by w internecie podejrzeć jak też kształtują taką samą roślinę jak nasza mistrzowie bonsai. No i dobrze byłoby potem poznać nazwę łacińską, bo to już i na angielskich stronach lub galeriach hulać można!

Pandel już to wie, więc nie traktuj tego mojego postu Pandel proszę jak jakiś przytyk do Ciebie! Już Ci to zresztą mówiłam więc wiesz...
Ostatnio zmieniony 14 kwie 2005, 18:02 przez AnnaDorota, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

a ja wszystkim którzy próbują sił z jałowcami moge polecić

http://members.home.nl/mijnbonsai/indexframe.htm

8)
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
pandel

Post autor: pandel »

acer6 pisze:Hmm .... a może jednak (chyba że za "korygowanie" uważasz prostowanie gałązek ) :Wink:

Nie łapię .. Chyba sztuka bonsai polega na tym aby formować drzewka wedłóg określonych form (ściśle sie do nich trzymająć), albo robić coś samemu, czyli mogąbyć proste gałęzie, jak i równie dobrze mogłem go przełysić na maxa!


Nie rozumiem więc Twojego posta :!:
acer6

Post autor: acer6 »

Nie łapię .. Chyba sztuka bonsai polega na tym aby formować drzewka wedłóg określonych form (ściśle sie do nich trzymająć), albo robić coś samemu, czyli mogąbyć proste gałęzie, jak i równie dobrze mogłem go przełysić na maxa!


Nie rozumiem więc Twojego posta
Już Tłumaczem mego posta .

Spójżna wirtual Adama ........... , spójż na różne formy jałowców i innych drzew (np. na necie) , przygladaj się gałęziom .... i ...... czy nie wydaje ci się że udeżajaco proste gałazki nie pasuja do takiej formy :wink: ?? .
Musisz mieć jakąś koncepcję jeśli kształtujesz drzewko . Poza tym jedna rada : gałęzie wyrastające po WEWNĘTRZNEJ stronie wygiecia pnia wyglądają nieefektownie i często psują formę (nie wiem jak jest konkretnie z twoim jałowcem bo nie widziałem go w 3wymiarze , sugeruje się fotką ) .
ODPOWIEDZ