fikusy

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

fikusy

Post autor: Tomek »

Witam wszystkich. Moje jak narazie marne wypociny. Jeżeli ktoś widzi prowadzenie tych drzewek inaczej niż ja proszę o radę. Niedługo dorzuce reszte zdjęć drzewek mojej skromnej kolekcji m.in. (bukszpan, jałowiec nowe nabytki zabrałem rodzicom z działki) i 4-letni fikus. Pzdr
Załączniki
Ten fikus sta³ u mnie na klatce schodowej. Górna czeœÌ by³a po³amana przez jakiegoœ "niemi³ego" (¿eby brzydko nie mówiÌ) s¹siada zacze³a usychaÌ wiêc musia³em go doœÌ mocno obci¹Ì. WysokoœÌ oko³o 15 cm
Ten fikus sta³ u mnie na klatce schodowej. Górna czeœÌ by³a po³amana przez jakiegoœ "niemi³ego" (¿eby brzydko nie mówiÌ) s¹siada zacze³a usychaÌ wiêc musia³em go doœÌ mocno obci¹Ì. WysokoœÌ oko³o 15 cm
zdj.jpg (56.66 KiB) Przejrzano 4346 razy
Fikus jest uratowany jak wiêkszoœÌ moich drzewek. WysokoœÌ oko³o 25 cm
Fikus jest uratowany jak wiêkszoœÌ moich drzewek. WysokoœÌ oko³o 25 cm
zdj. 001.jpg (57.36 KiB) Przejrzano 4346 razy
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

Witaj Teduniu. Co do 2-go fikusa to bardzo przypomina mi on drzewo z afrykańskiej sawanny, jeszcze tylko małą żyrafę i będzie komplet :-D . A tak na serio, to chyba najlepiej byłoby uciąć go przynajmniej w połowie albo i niżej, poczekać aż obudzą się pąki i z nowo wyrośniętych gałązek uformować wierzchołek. Przy takim pniu będzie bardzo fajny, a jak znam fikusy to cos na pewno na tym pniu wyrośnie :) . Natomiast jeżeli chodzi o 1-go fikusa to moim zdaniem powinieneś go "podnieść". Najlepiej wyprostuj po jednej gałęzi z każdego pnia i utwórz z nich nowe wierzchołki, a potem poczekać aż się zagęści. Nebari bardzo interesujące.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Dzięki bardzo za podpowiedĽ. Troche szkoda mi tych korzeni nad którymi trochę pracowałem czy można zrobić na tym pierwszym fikusie odkład powietrzny :?: Czy to ma jakiś sens :?:
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

Nie wiem Teduniu czy dobrze mnie zrozumiałeś. Korzenie są fajne w jednym i w drugim fikusie. Nic z nimi nie rób. Przez określenie "podnieść" miałem na myśli wyprostowanie gałęzi do pionu i myślę, że odkład jest tu zupełnie niepotrzebny. :-D
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

@Teduniu będę surowy, sory :wink:
Jeśli chodzi tego trójpiennego to nebari faktycznie jest fajne, natomiast całość nie wygląda jak żadne drzewo w naturze, więc nie jest dobrze. Proponuje na początek skrócić gałązki, zostawiając po jednym pędzie na każdym. Dzięki temu powinny sie pojawić nowe pędy wyrastające z pnia i przy pniu. Poza tym niektóre z nich będą stanowić czubki pni.
Natomiast jezeli idzie o tego drugiego to skrócenie gałązek jest niezbędne. Chyba sam przyznasz, że takie gołe pędy nie wyglądają zbyt dobrze. Pamiętaj, że czasem, aby było lepij musi być najpierw gorzej i ta zasada idealnie pasuje do bonsai. Dla pewności zostaw na końcach przynajmniej 1 liścia.

Poniżej instrukcje, graficznie prymitywne.
Załączniki
zdj_3A.jpg
zdj_3A.jpg (57.91 KiB) Przejrzano 4332 razy
ZaznaczyÂłem tylko niektĂłre.
ZaznaczyÂłem tylko niektĂłre.
zdj A.jpg (57.46 KiB) Przejrzano 4331 razy
acer6

Post autor: acer6 »

Inspiracja do 2 ficusa :-D
Załączniki
baldcypressbon.jpg
baldcypressbon.jpg (15.07 KiB) Przejrzano 4322 razy
ODPOWIEDZ