Jałowiec Gardendori

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Tatko Łukasz

Jałowiec Gardendori

Post autor: Tatko Łukasz »

Na forum KBP Grzegorz użył fajnego określenia - gardendori, na okazy pozyskiwane z ogrodów. Przedstawiam Wam jałowca, którego przehandlowałem z moim teściem za młodszy materiał szkółkarski i czekoladę :wink: . Ma około 10 lat i jak widać na zdjęciach dwa rozgałęziające się pnie. Został juz skrócony o połowę, a przy przycinaniu okazało się, że bardzo dużo gałęzi, szczególnie tych na dole jest zaatakowanych przez rdzę. Musiałem ich usunąć dość sporo. Myślałem o tym, żeby z prawego pnia zrobić długi jin, natomiast koronę ukształtować dość wysoko na lewym pniu również zakończonego jinem. Mile widziane są inne koncepcje. Co o nim myślicie?
Załączniki
mini-Obraz 009.jpg
mini-Obraz 009.jpg (58.23 KiB) Przejrzano 9870 razy
mini-Obraz 002.jpg
mini-Obraz 002.jpg (56.43 KiB) Przejrzano 9870 razy
mini-Obraz 003.jpg
mini-Obraz 003.jpg (57.31 KiB) Przejrzano 9870 razy
mini-Obraz 007.jpg
mini-Obraz 007.jpg (47.92 KiB) Przejrzano 9870 razy
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

a może to Cię jakoś zainspiruje ...
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
TeLoN

Post autor: TeLoN »

Trochę będzie czasu potrzeba.
Jak wyskoczą nowe pędy niżej to zapowiada się ciekawie.
Trzeba tylko będzie coś zrobić z długością pnia bo pewnie
korzenie zaczynają się dość głęboko pod glebą :?
Kome
Posty: 64
Rejestracja: 01 wrz 2004, 21:28
19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kome »

Czy obok tego duzego jałowca mozna sie dopatrzec drugiego twojego dziela? Czyli mam tu na mysli rowniez jalowca, a chyba nawet dwa, tylko ze troche mniejsze...
Pozdrawiam Maciek
acer6

Post autor: acer6 »

Mi sie wydaje że nizej pędy już nie wyrosną :-D . Zrobi się jin i może shari i bedzie spox .
Łukaszu czy jestes pewien że to jałowiec ??
Cięcie było potzebne ( ja bym jeszcze przerzedził nizsze gałęzie ) .
Kome
Posty: 64
Rejestracja: 01 wrz 2004, 21:28
19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Kome »

Tez mnie to zastanawia czy to jest na 100% jałowiec. Ja bym to nazwal tuja ale najpewniej sie myle. Ja mam cos w tym stylu (wydaje mi sie podobne) w ogrodku i z tego co pamietam bylo to nazywane tuja...
Pozdrawiam Maciek
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Dajcie spokój :-D . To jest jałowiec, najprawdopodobniej jakiś 'Skyrocket'.
piocel

Post autor: piocel »

Mozesz podac wymiary tego jalowca ? (wysokosc, obwod, srednica)
acer6

Post autor: acer6 »

A propos ... darujcie sobie ten obwód :wink: w końcu to nic nie daje ... tylko mozna komus namieszać . Obwód jest o [pi] większy od średnicy (~3,14) , nie robimy zdięcia przekrojów pnia więc nie jest to istotna proporcja widoczna na zdięciach (w przeciwieństwie do srednicy)

Proponuje podawać : wysokość, średnicę, ew. szekokość[ średnicę] korony .

P.S. sorry że nie na temat , ale po co mieszać niepotrzebnymi wymiarami .

POzdr
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

Zgadza sie Kome, w tle rośnie sobie jałowiec sztywnoigłowy. Przedstawiałem go już kiedyś na forum, ale niestety przepadło. Telon słusznie zwrócił uwagę na wysokość pnia, tym bardziej, że zamierzam przyciąć jeszcze te dwie gałęzie widoczne po lewej stronie na przedostatnim zdjęciu. Oczywiscie jeszcze go przerzedzę, ale rozmiarów chwilowo nie podam bo nie zmierzyłem :oops:. W najbliższym czasie spróbuje sporządzić jakiś szkic mojego pomysłu i Wam przedstawić.
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Jeśli chodzi o te kikuty na dole to może zainspirują Cię te 2 piekne przykłady...
Jeśli teraz zrobisz shari i pozwolisz mu, po przycięciu, dalej rosnąć w gruncie - kalus powinna dosyć szybko zrobić ładną "ramkę". A jiny zawsze można potem dorzeĽbić, poprawić :wink:
Załączniki
Juniperus-yyy1.jpg
Juniperus-yyy1.jpg (63.71 KiB) Przejrzano 9744 razy
Juniperus33b.jpg
Juniperus33b.jpg (20.22 KiB) Przejrzano 9744 razy
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

Tak myślałem, żeby troche tych kikucików zostawić. A swoją drogą to chciałbym go formować właśnie w gruncie przycinając mu tylko korzenie. Czy w związku z tym znacie jakieś argumenty przeciwko takiej metodzie, pomijająć fakt, że jest to strasznie niewygodne?
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Jedyne na co będziesz musiał zwracać baczną uwagę to, aby nie powrastały druty :wink:
garas

Post autor: garas »

AdamJonas pisze:Dajcie spokój :-D . To jest jałowiec, najprawdopodobniej jakiś 'Skyrocket'.
Mam wielkie wątpliwości co do tego "jałowca".
Jałwiec "Skyrocket" wprawdzie jest podobny pokrojem, ale na pewno ma łuszczącą się korę i stalowo-niebieskie zabarwienie igieł. Jest jescze odmiana "Blue Arrow", ale ta jest z kolei jeszcze bardziej stalowo-niebieska i bardziej gęsta. Nie mówię o wytrzymałości, bo rzekomo lepsza od "rakietki". Na tuje (żywotnikowate) również bym nie stawiał. Jeśli miałbym coś poradzić, to proponowałbym porównywanie z cyprysowatymi.

Gatunek i odmiana jest o tyle istotne, że wiemy jakie dane drzewko ma wymagania cieplne, stanowiskowe itp.

Jeśli chodzi o formę-styl, to zastanowiłbym się nad dwoma pniami.
Mógłby również być kształtowany, tak jak mówili poprzednicy, z duuuużym jinem, z tego bocznego "pnia".
Dziadek

Post autor: Dziadek »

Łukaszu jeżeli możesz zrób zdjęcie igieł wtedy sprawa się wyjaśni czy Garas ma rację czy nie :-D
komono_bonsai

Post autor: komono_bonsai »

Ja powiem jedno NAJŁADNIEJSZE BONSAI WYCHODZI Z IGLACZKÓ!!!Ja jestem zafascynowany iglakami a liściaste też mogą być
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

Załączam zdjęcia igieł. Po prawej stronie jest starszy pęd rosnący prawie przy samym pniu, a po lewej młodziutki z samego szczytu. Mam nadzieję, że to pomoże przy identyfikacji bo przyznam szczerze, że juz sam nie wiem co bedę formował :-D .
Załączniki
mini-Obraz 012.jpg
mini-Obraz 012.jpg (44.98 KiB) Przejrzano 9456 razy
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

No przecież mówiłem, że jałowiec :mrgreen:
Dziadek

Post autor: Dziadek »

Jak zwykle Adam mial racje :-D
garas

Post autor: garas »

A moglibyście mnie, Szanowni Panowie, poinformować-poinstruować jak odróżnić, opierając się na tych zdjęciach, gatunek drzewka Łukasza.
Byłbym niezmiernie zobowiązany.

@Tatko Łukasz
Czy mógłbyś Łukaszu przesłac mi na maila zdjęcia, w wysokiej rozdzielczości, tego drzewka (wszystkie jakie posiadasz).
Z góry dzięki.
ODPOWIEDZ