Strona 1 z 1

Fagus silvatica - buk nr 1

: 24 mar 2005, 08:16
autor: Szymon
Witam

Zakupiony w centrum ogrodniczym w zeszłym sezonie. Nie planowałem żadnych operacji, niestety w wyniku silnego ataku mszyc i wełnowców zmuszony byłem usunąć kilka kluczowych konarów. Pierwsze zdjęcie przedstawia drzewko jesienią 2004. Drugie zdjęcie to wirtual, do takiej formy dążę. Dziś prawdopodobnie pierwsze cięcie korzeni i przesadzanie, nadal do doniczki roboczej, drzewko jest jeszcze zbyt słabe, by umieszczać je w doniczce docelowej. Kolejne zdjęcia wkrótce.

Szymon

: 24 mar 2005, 08:42
autor: TeLoN
Witam!
Jak Ci się uda uzyskać odrost w tym nowym miejscu z którego będziesz dalej formował?
Mateusz

: 24 mar 2005, 09:26
autor: Szymon
czas Telon,

Dobre pyatnie, bo to największy problem. Zamierzam spróbować wygiąć do pionu tą słabo widoczną, skierowaną do tyłu gałąĽ.
Szymon

: 24 mar 2005, 21:18
autor: Szymon
Cięcie korzeni, przesadzanie i formowanie zakończone. Bryła korzeniowa po wyjęciu z doniczki była tak splątana, że nie było mowu o rozczesywaniu grabkami. Ciąłem dosłownie jak plastry chleba. Bryła została zredukowana o dobre 2/3. Zastosowałem nowe ekesperymentalne podłoże: granulat z gliny : torf odkwaszony : piasek rzeczny 40% : 40% : 20%. Zapewni to świetną przepuszczalność podłoża. Doniczka robocza, jak dotychczas - głębokie zdrewaniałae korzenie nie pozwalają na płytką donicę. Usunięcie ich jest na tym etapie zbyt ryzykowne. Mam nadzieję, że z każdym sezonem będę mógł myśleć o stopniowym spłycaniu bryły korzeniowej.
Cięcie niezbyt drastyczne, dążę do formy z wirtuala. Lekkie drutowanie, głównie prawej gałęzi do bardziej pionowej pozycji. Prawa strona powinna zgeścić się - nie widać tego na zdjęciu, ale na całej długości konarów jest wiele śpiących pąków wyrsatających prosto z korowiny.

Pozdrawiam

Szymon

: 24 mar 2005, 21:30
autor: Andrzey
Szymonie co to za granulat wygląda jak akadama. Jakiś substytut ?

: 24 mar 2005, 21:41
autor: Michał
Muszę przyznać że drzewko prezentuje się bardzo korzystnie.
Mam nadzieję że pokażesz nam fotki gy bedzie miał liscie.
A swoją drogą też jestem ciekaw co to za granulat z gliny ? AKADAMA ? :-D

: 24 mar 2005, 21:51
autor: Tatko Łukasz
Fajnie wygląda, ciekaw jestem podobnie jak Michał, jak będzie wyglądał z liścmi? Tym eksperymentalnym podłożem zaintrygowałeś chyba nas wszystkich. Co to za granulat i gdzie go dostałeś? Zauważyłem kilka mocnych cięć, ale nie zauważyłem żadnej pasty ani maści zabliĽniającej. Wydaje mi się tylko, czy nie zastosowałeś jeszcze nic ochronnego?

: 25 mar 2005, 07:54
autor: Szymon
Michal, Andrzej - to granulat z gliny - bardzo lekki i świetnie zwiększa przepuszczalność podłoża, zapewniając też lepsze napowietrzenie korzeni. Jego największą zaletą jest to, że przy zastosowaniu w mieszance przynajmniej w 1/3 trudno doprowadzić do przelania drzewka i przegnicia korzeni, wiąże tylko tyle wody, ile potrzeba, reszta spływa przez otwory drenażowe. Dostępny w Obi, dość drogi, z tego, co pamiętam 12 zł za 2,5 litra.
Łukasz - zdjęcie było robione tuż po przesadzeniu, a rany po cięciach zabezpieczam zawsze po jakimś czasie, kiedy miejsce lekko przeschnie.
Nie ma to znaczenia, jeśli stosujesz japońską maść zabliĽniającą, ale ma w przypadku gdy używasz funabenu albo propolisu.
Zdjęcia w stanie ulistnionym nie będą ciekawe - to dopiero pierwszy sezon, kiedy tak drastycznie przyciąłem korzenie, lepszych efektów spodziewam się w sezonie 2006.

Szymon

: 25 mar 2005, 09:08
autor: acer6
Sorrry że pytam : Czym różni się akadama od granulowanej gliny ??(pooza tym ze na worku po akadamie sa japońskie literki)

Buk wygląda ciekawie (zż dziw że ze zwykłej szkółki ) , dośc gruby pień zwęrzający się równomiernie do góry bez żadnych "chińskich cięć" . Jedynym mankamentem jest prawy konar/pień . Na razie nie wiele można przy nim zrobic (bo juz zadrutowałeś) , ale za parę lat , kiedy sie zagęści na pewno będzie bardziej rozgałeziony i da sie przeprowadzic konkretne cięcie formujące .

: 25 mar 2005, 09:40
autor: Szymon
Acer: buk to długofalowe przedsięwzięcie, jako, że pąki wykształca tylko raz do roku na wiosnę - praca z rozgałęzieniem to kwestia wielu sezonów. Co do granulatu z gliny - jest o wiele lżejszy od akadamy i nie pyli się, w związku z tym nawet po dwóch latach nie znajdziesz na dnie doniczki tego, co znalazłbyś po akadamie - myślę o tej wypłukanej szlamowatej substancji, szczególnie przy akadamie tańszej, gorszej jakości. Gorzej chłonie jednak wodę i wiąże substancje odżywcze, trzeba bardzo pilnować odpowiedniego nawożenia. Zaznaczam, że pierwszy raz stosuję granulat i opieram się tylko na teorii i kilku opiniach.

Szymon

: 25 mar 2005, 09:58
autor: ar2r
Szymonie pod jaką nazwą handlową sprzedawany jest ten granulat z gliny.

: 25 mar 2005, 10:28
autor: Szymon
Produkcja dla OBI, "Granulat z gliny OBI" czy jakoś tak, nie wiem, czy jest dostępny w innych sklepach albo centrach ogrodniczych pod inną nazwą handlową.

szymon

: 11 mar 2007, 19:52
autor: Szymon
Dwa lata minęły jak z bicza strzelił.

Dziś przesadzony, prezentuje się następująco.
Bryła korzeniowa uległa mocnemu spłyceniu, pojawiło się lepsze rozgałęzienie. Zeszły sezon niestety poszedł mocno na straty w związku z nieudanym cięciem liści. Tuż po cięciu pojawiły się te cholerne upały, które zniweczyły cały pomysł.

Liczę, że w tym sezonie nadrobię.

Pozdrawiam

Szymon

: 11 mar 2007, 19:59
autor: Kamil
Szymonie, co moj wzrok od drzewka "odbilo" juz po sekundzie? Tak jest, doniczka Szymonie. Za bardzo sie rzuca w oczy. Nie tylko, ze jest dosc gleboka, koloru zielonego, to jeszcze te wzorki.
Zakladam jednak, ze jest to doniczka przejsciowa? 8)

: 11 mar 2007, 20:14
autor: Szymon
Nie inaczej, Kamilu, nie inaczej ;-)

Jedyna w miarę płaska, jaką miałem pod ręką. Wietnamski szajs, nie nadaje się do rodzimych, zimą pęka.

Docelowa będzie dwa razy bardziej płaska - kolor brązowy, matowa, owalna. W przyszłym roku.

: 11 mar 2007, 22:44
autor: AdamJonas
Cześć Szymon:)
Strasznie dawno Cie tu nie było..
Moim zdaniem 'mniej' moze się w przyszłości okazać czymś 'więcej'. Ja bym ciął :wink: Uzyskasz lepsze proporcje.
Aktualnie troche razi ten prosty odcinek pnia i zaraz powyżej kąt prosty.

pzdr;)

: 11 mar 2007, 23:24
autor: Kamil
Szymonie, to ja juz proponuje Tobie zostawic to drzewko dwa lata w tej doniczce. Jak juz to juz.

Co do propozycji Adama. Ciekawa ale ja bym raczej tak nie skrocil drzewka.

: 12 mar 2007, 07:21
autor: Szymon
Czesc Adam,

notoryczny brak czasu ;-), ale o bonsai nie zapomniałem!

Rzeczywiście ciekawa propozycja, godna rozważenia. Problem polega na tym, że drzewo JUŻ ma zaledwie 27 cm, co dla buka jest rozmiarem b. małym. Umieszcze zdjęcia z ulistnieniem, zobaczysz jaka jest dysproporcja mdzy wielkością liści a wielkością drzewa. Skrócenie go jeszcze o kilka-naście cm oznacza dysproporcję jeszcze większą.
Co do kąta prostego, to złudzenie na zdjęciu, w rzeczywistości nie rzuca sie w oczy.

Drzewo jest cały czas we wstępnej fazie formowania. W tej chwili zamierzam już pracować głównie nad rozgałęzieniem i minimalizowaniem liści i przyrostów.

Kamil, doniczka jest do d., zgadzam się :-)

: 12 mar 2007, 19:18
autor: AdamJonas
Szymon co do braku czasu to znam to i doskonale Cie rozumiem :|

Wiem co tak razi! :-) Górna gałąĽ wychodząca po wewnętrznej stronie łuku :?

: 16 mar 2007, 20:21
autor: dary1
Witam!

Brak czasu to coś, co dobrze znam.:)
Mnie się "buczysko" podoba, ale faktycznie doniczka fatalna.
Całkiem fajne nebari.

Pozdrawiam