Świerk pospolity

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Maciek87
Posty: 41
Rejestracja: 14 gru 2012, 12:03
11
Imie i nazwisko: Jakubiec Maciej
Województwo: opolskie

Świerk pospolity

Post autor: Maciek87 »

Witam.
Mam na imię Maciek. To mój pierwszy post na forum, ale mam nadzieję, że nie ostatni :-). Bonsai zajmuję się już parę lat wiadomo raz lepiej raz gorzej. Jak wiekszość z was jestem samoukiem, ale ciągle staram się pogłębiać wiedzę dotyczącą bonsai.
Jak w temacie post dotyczy mojego Świerka. Mam na niego jakiś tam pomysł, ale chętnie posłuchałbym opinii bardziej doświadczonych kolegów.
Co o nim sądzicie?


Pozdrawiam Maciek Jakubiec
Załączniki
Świerk 1.jpg
Świerk 1.jpg (127.83 KiB) Przejrzano 13563 razy
świerk.jpg
świerk.jpg (138.6 KiB) Przejrzano 13563 razy
naturalne shari.jpg
naturalne shari.jpg (132.44 KiB) Przejrzano 13563 razy
Jakubiec Maciek
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Cześć.

Ciekawy materiał. Uważam, że możliwości z nim za dużo nie ma, tzn. drzewko w zasadzie ma nadany już teraz styl i formę, także zostaje ułożyć zieleń. Osobiście trochę bym go wypionował jeszcze. Pozdrawiam
Maciek87
Posty: 41
Rejestracja: 14 gru 2012, 12:03
11
Imie i nazwisko: Jakubiec Maciej
Województwo: opolskie

Post autor: Maciek87 »

Wiem, że drzewko ma już swoją jakąś tam forme i że za dużo w nim nie zmienię, ale poradzić się to dobra rzecz. Z tego górnego "badyla" chce zrobić jina myślę tylko czy te shari zostawić tak jak jest czy np: połączyć shari z tym jinem hmmmm? Z tym wypionowaniem go to może być dobry pomysł pomyślę nad tym. Ta jedna gałązka chyba wypadnie bo niestety daleko zieleń a druga ułożyć i może coś z tego kiedyś będzie zobaczymy.
Dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam Maciek Jakubiec
Jakubiec Maciek
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Nie wiem ile już go masz w donicy, ale świerki przeważnie dobrze puszczają uśpione pąki, także na razie żadnej gałęzi bym nie usuwał. Shari za parę lat powinno się samo pokazać. Ja spokojnie bym czekał i pracować nad zielenią. Niestety to trwa i trwa przy tego typu materiał. Sam mam materiał, który znalazłem w 2005 i w sumie cały czas czekam na pierwsze formowanie :)
Maciek87
Posty: 41
Rejestracja: 14 gru 2012, 12:03
11
Imie i nazwisko: Jakubiec Maciej
Województwo: opolskie

Post autor: Maciek87 »

Drzewko nie jest za długo w donicy bo od wczesnej wiosny tego roku a więc w porównaniu do Twojego materiału to krótko i zostało mi pracować nad zielenią i czekać. Mówisz że shari się samo pokaże tzn? Jak widać na zdjęciach jest shari które było już na drzewku jak je znalazłem myślę czy je zostawić tak jak jest czy przedłużać do tego górnego jina?
Dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam.
Jakubiec Maciek
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Miałem na myśli, że z czasem drzewko samo sobie wytyczy drogę, gdzie będzie przewodziło 'soki' a reszta pnia obumrze sama. Kora wtedy odpadnie i będzie ładne shari bez brzydkiego kalusa, który w świerkach jest duży i wygląda mało naturalnie wg mnie. Tylko, że może to potrwać ładnych parę lat.
Osobiście bym czekał puki zieleń nie będzie gotowa do wstępnego formowania. Te dwie najniższe gałęzie nie mają żadnych uśpionych pąków?
Maciek87
Posty: 41
Rejestracja: 14 gru 2012, 12:03
11
Imie i nazwisko: Jakubiec Maciej
Województwo: opolskie

Post autor: Maciek87 »

Powiem szczerze, że nie wiem czy są tam jakieś uśpione pąki. Myślę że poprzez przyciecie zieleni powinny sie te pąki obudzić hmmm? Z tym shari tak jak mówisz poczekam może akurat coś się tam pokaże nigdzie mi się nie spieszy. Zostało mi zagęszczać zieleń i myślę że będzie ok. Zastanawiam się tylko czy stare igły usunąć i zostawić tylko te młodsze?

Pozdrawiam
Jakubiec Maciek
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Wstrzymał bym się z tym zabiegiem do przyszłego roku. Odnośnie pąków to powinny pojawić się jeśli będziesz dobrze dbał o drzewko. Dużo słońca i dobre podlewanie a będzie dobrze.
Maciek87
Posty: 41
Rejestracja: 14 gru 2012, 12:03
11
Imie i nazwisko: Jakubiec Maciej
Województwo: opolskie

Post autor: Maciek87 »

Wiekszość moich drzewek stoi cały rok w słońcu i podlewane są równomiernie tak samo więc nie ma obawy. Wstrzymam się z pracami na ten rok i zobaczymy co z tego wyniknie.
Dziękuje za odpowiedź
Pozdrawiam
Jakubiec Maciek
Maciek87
Posty: 41
Rejestracja: 14 gru 2012, 12:03
11
Imie i nazwisko: Jakubiec Maciej
Województwo: opolskie

Post autor: Maciek87 »

Witam
Po jakimś czasie aktualizacja tematu.
Wreszcie przyszedł czas na lekkie formowanie świerka.
Po warsztatach w AB w listopadzie znalazłem czas na zrobienie martwego i obecnie wygląda tak.
Na wiosnę przesadzanie do ceramicznej donicy może zmienić się troszkę ułożenie gałęzi ale to zobaczymy przy przesadzaniu.
Proszę o komentarze.

Pozdrawiam Maciek Jakubiec
Załączniki
Przed formowaniem
Przed formowaniem
IMG_0198.JPG (383.91 KiB) Przejrzano 12407 razy
Dzisiaj
Dzisiaj
IMG_0204.JPG (462.12 KiB) Przejrzano 12407 razy
Jakubiec Maciek
Awatar użytkownika
Jacob_sSs
Posty: 162
Rejestracja: 16 mar 2015, 20:02
9
Imie i nazwisko: Kuba S
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Koluszki, pod Łodzią

Post autor: Jacob_sSs »

Jak miło, jak tak stary temat zostaje uaktualniony :) Moim skromnym zdaniem amatora jin jest za masywny, a wygięcie przy nasadzie pnia za duże.

Ja posadzilbym lekko przechylając w lewo. Zmniejszylbym jina. Oraz jina razem z wyższą częścią przesunął na prawo.

Nie musisz się jednak sugerować moimi pomysłami, gdyż nie jestem aż tak doświadczony.
Awatar użytkownika
maciek3miasto
Posty: 410
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:49
14
Imie i nazwisko: maciek park
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Post autor: maciek3miasto »

super robota, ale faktem jest, po mimo, że ten jin jest bardzo ładny to raczej nie przetrwałby w przyrodzie aż taki długi i pewnie po pewnym czasie by się obłamał.
Poza tym razi mnie to, że jin jest tej samej długości co wierzchołek.
pozdrawiam maciek knap
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Lepiej coś pocieniasić niźli potem pogrubasić. To nadal materiał. Zawsze można uciąć przykleić będzie trudniej. Proszę zauważyć że "chmurki" nie są ułożone jak przystało na dobre ułożenie więc jeszcze spora droga przed tym materiałem. Myślę że 2 lata dobrej pracy i masz fajną roślinę na wystawę. Gorzej z doniczką. Ciężko będzie dostać raczej na zamówienie.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Maciek87
Posty: 41
Rejestracja: 14 gru 2012, 12:03
11
Imie i nazwisko: Jakubiec Maciej
Województwo: opolskie

Post autor: Maciek87 »

Tak jak Bolas zauważył to jest to materiał i narazie jin jest długi bo uciąć można zawsze. Co do doniczki to narazie tez nie mam ale myślę że z Panem Wlodkiem coś znajdziemy. Tak więc na wiosnę kolejna aktualizacja.
Pozdrawiam
Jakubiec Maciek
Awatar użytkownika
maciek3miasto
Posty: 410
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:49
14
Imie i nazwisko: maciek park
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Post autor: maciek3miasto »

taaka ciekawostka, ale chyba to już było gdzieś na forum, a może coś innego?
http://www.boredpanda.com/worlds-oldest ... ko-sweden/
pozdrawiam maciek knap
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

hmm ja to widziałbym tak, roślinę posadzić bardziej prost, wygiąć górną część w prawo dla balansu i ruchu pnia, wywalić dolną gałąź (o ile górna część przeżyje), skrócić jin, ALE to wszystko dopiero po sprawdzeniu czy ukształtowanie nasady pnia się nadaje na takie eksperymenta ;)
Paweł Dembek
Maciek87
Posty: 41
Rejestracja: 14 gru 2012, 12:03
11
Imie i nazwisko: Jakubiec Maciej
Województwo: opolskie

Post autor: Maciek87 »

Witam
Wiosna świerk został przesadzony do nowej donicy. Jak widać pasuje mu, bo nowe pąki już też są :)
Tak drzewko prezentowało się na wystawie we Wrocławiu.

Pozdrawiam Maciek Jakubiec
Załączniki
20160430_095303.jpg
20160430_095303.jpg (255.51 KiB) Przejrzano 11846 razy
Jakubiec Maciek
Awatar użytkownika
maciek3miasto
Posty: 410
Rejestracja: 14 gru 2009, 15:49
14
Imie i nazwisko: maciek park
Województwo: pomorskie
Lokalizacja: gdańsk

Post autor: maciek3miasto »

fajne drzewko, ale ta donica mi kompletnie nie pasuje
pozdrawiam maciek knap
Maciek87
Posty: 41
Rejestracja: 14 gru 2012, 12:03
11
Imie i nazwisko: Jakubiec Maciej
Województwo: opolskie

Post autor: Maciek87 »

Nie każdemu będzie pasować to normalne. Jednym się podoba innym nie. Każdy może wyrazić Swoje zdanie. Mi się podoba Jak to powiedział mistrz "dziwne drzewo to i dziwna doniczka"

Pozdrawiam
Jakubiec Maciek
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dokładnie. Może doniczka jest troszkę za wysoka ale kształt jak najbardziej do mnie przemawia. Roślina nietuzinkowa z tym korzeniojinem totalna bonsaiowa abstrakcja i to ją wyróżnia.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ODPOWIEDZ