Modrzewik

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Modrzewik

Post autor: Yarek »

Witam
Chciałem przedstawić szerszemu gronu modrzewika którego udało mi się zakupić w Warszawie chwiłke czasu temu:-)
Poniżej umieszczam zdjęcie drzewa przed i po formowaniu oraz moja wizja jak ewentualnie będzie wyglądał po wypuszczeniu zieleni!
Wysokość rośliny 60cm, średnica pnia nad nebari 5cm. Drzewko skróciłem i zrobiłem shari na wierzchołku które w przyszłości może przedłużę o kilka centymetrów.
Próbowałem też nadać lekki ruch pnia drzewku, ale modrzew nie był skłony do współpracy w tej kwestii :-P choć jak ktoś dobrze się przyjrzy to można zauważyć "delikatne" wygięcia!
Proszę o rady i opinie gdzie można coś jeszcze poprawić i gdzie popełniłem błędy!:-)
Musze dodać, że ten modrzewik to pierwsze tak duże jak na moją krótką przygodę z bonsai drzewko, które formowałem samodzielnie!
Pozdrawiam
Załączniki
Krzaczor przed formowaniem
Krzaczor przed formowaniem
Obraz 035.jpg (92.82 KiB) Przejrzano 10503 razy
po formowaniu - front
po formowaniu - front
Obraz 0961.jpg (48.59 KiB) Przejrzano 10503 razy
mam nadzieję, że wytrzyma zime i tak się zazieleni:-)
mam nadzieję, że wytrzyma zime i tak się zazieleni:-)
modrzew3.jpg (37.26 KiB) Przejrzano 10477 razy
Ostatnio zmieniony 10 paź 2009, 22:19 przez Yarek, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Modrzewie formujemy po zrzuceniu iglieł.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Bolas - ale ten modrzew zrzucił po części już igły a reszta jest żółta - zobacz fotke po formowaniu. W warszawie modrzewie zawaliście szybko tracą igły ale jest to spowodowane i klimatem, ciągłym słońcem i małym podlewaniem, ja na działce tez mam już prawie łyse modrzewie a te, które pilnuje na codzień są zielone i mają moze po 3 żółte igiełki.

Modrzew jest całkiem nieźle uformowany jak na swoje samodzielne próby - troche rażą gałazki górne, które są na tej samej wysokości umieszczone (tam gdzie jest odciąg nie było gałęzi ? lepiej by pasowała od tej, która jest pod odciągiem). No i ten jin - została gruba gałązka i krótka - musisz ją wygiąć w strone patrzącego mocniej to moze tą wade zakryjesz. Czubek rośnie najszybciej wiec rozbudujesz go szybko. Mi sie drzewko nawet podoba.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Dokładnie tak jak Przemek pisał na modrzewiu w momencie formowania było baaardzo mało igieł z reszta te które zostały są już żółte. Wystarczy mocniej potrząsnąć drzewem to prawie wszystkie pewnie zlecą. Dlatego postanowiłem z nim podziałać.
Nie wiem czy kształtowanie "zielonego" modrzewia może spowodować pogorszenie kondycji drzewka?? czy też wykonuje się formowanie bez igieł dla lepszego komfortu pracy podczas układania gałązek oraz polepszeniu efektu wizualnego uformowanego drzewka?? o podpowiedź proszę doświadczonych kolegów :-)
Natomiast co do uwag w miejscu odciągu nie było żadnej gałązki. Gałęzie w górnej partii drzewa na tym samym poziomie tez mnie trochę denerwują ale co zrobić, nie było innej możliwości:-( postaram się wygiąć tą najwyższa gałązkę tak jak proponujesz Przemek i poczekam aż modrzew wybije na wiosnę. Mam nadzieje, że z odrostów uda mi się ukręcić porządny wierzchołek.
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Formowanie modrzewia w stanie zielonym podowuje przerwanie igieł, uszkodzenie ich bądz przygniecenie drutem, dodatkowo nie uszkadzamy młodych pędów i pąków - całość wygląda mało estetycznie, druga sprawa - tak komfort pracy jest zupełnie inny.

Co do modrzewia - zostaw go na rok w spokoju i zobaczysz jak szybko zarośnie - ważne jest podlewanie i nawożenie - modrzewie lubią dużo pić. Uważaj też z lipcowym, sierpniowym słońcem. Modrzew to roślina światło lubna - jeżeli ma światło rośnie szybko i prosto, jeżeli cień - wykręca sie i deformuje, ma słabe i rzadkie przyrosty. Jednak silne słońce w lato paraliżuje igły i wysusza rośline.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

oka dzięki za odpowiedź:-) podejrzewałem, że może dojść do uszkodzenia igieł ale zważywszy że stan drzewa był taki jak na 1 zdjęciu prawie wszystkie igły opadły pokusiłem się o formowanie:-)
Sory za zdjęcia ale coś mi się pochrzaniło podczas pisania odpowiedzi :-P
Pozdrawiam
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Modrzew dostał takiego kopa! że zmienił się w wielką szczote:-) jak jest ciepło to dostaje 2 razy dziennie wodę i to w sporych ilościach do tego porządna porcja papu i chyba mu to bardzo służy :-) . Niech sobie tak rośnie to będzie z czego układać gałęzie jesienią :-)
Załączniki
DSCF9927!!.jpg
DSCF9927!!.jpg (61.24 KiB) Przejrzano 10033 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Papu oraz częste i obfite podlewanie przyczynia się do tego, że modrzewie rosną jak opętane. Ale moja rada jest taka - za rok nie rób tego samego, bo roślina to nie guma, ze można ją wyciągać w nieskończonosć tylko żywy organizm, który potrzebuje przestoju i normalności (to tak jakbyś walił codziennie po 7 kaw by nie spać). Jeżeli nie zastopujesz - to stracisz rośline - niestety ja mam takie przykre doświadczenia odnośnie pędzenia roślin.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Hey Przemek.
Spokojnie nie będe przesadzał taki, byl plan w tym roku go podpędzić po zrzuceniu igieł formowanko i następny sezon odpoczynek!:-) i mam nadzieje ze nie padnie! ale dzieks za podowiedź!!
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
nandu
Posty: 26
Rejestracja: 13 cze 2009, 17:05
14
Imie i nazwisko: lena n.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: wrocław

Post autor: nandu »

Czy to oznacza całkowite zaprzestanie nawożenia w przyszłym roku? Pytam, ponieważ mój modry dostaje w tym roku biogold (rośnie w czystej akadamie). Czy powinien go również dostawac w przyszłym roku?
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Nie można całkowicie zaprzestać nawożenia, chodzi nam bardziej o to aby z tym nie przesadzać! Roślinka musi sobie trochę odetchnąć. Zamiast stawiać Modrzewia w przyszłym roku w słoneczku gdzie z dużą ilością wody oraz papu rośnie jak szalony, postawić go w półcieniu gdzie nie będzie tak szybko wysychał no i ograniczyć ilość nawozu to jest konieczne! Chciałbym na wiosnę przesadzić mojego krzaka( nad tym się jeszcze zastanawiam ) do płaskiej doniczki tak wiec to będzie kolejny argument do tego aby dać mu na jakiś czas spokój! :-)

PS tak jak pisze Przemek zamiast 7 kaw zaplikować mu tylko jedną :wink:
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Podrzucam kilka fotek modrzewia. Krzak dostał sporo papu przez kilka miechów, fajnie zarasta. Tym razem miałem trochę więcej pracy z zadrutowaniem wszystkich gałęzi:-)
Podczas warsztatów miałem okazje zakupić nowy domek dla modrzewia, na wiosnę planuje przesadzanie! Po konsultacjach z bardziej doświadczonymi kolegami stwierdziliśmy że będzie bardzo dobrze do niego pasował! Ciągle zastanawiam się nad wierzchołkiem czy usunąć go całkowicie zostawić samego jina czy wyprowadzić nowy z kolejnych przyrostów :-) Na razie tą kwestię pozostawiam do kolejnej wiosenki
Jeżeli ktoś będzie miał jakieś spostrzeżenia to proszę pisać!
Załączniki
front
front
DSCF1287!.JPG (84.46 KiB) Przejrzano 9521 razy
pod innym kątem!! na tym zdjęciu dużo lepiej widać ramifikację gałęzi!
pod innym kątem!! na tym zdjęciu dużo lepiej widać ramifikację gałęzi!
DSCF1163!.JPG (86.81 KiB) Przejrzano 9521 razy
nowy domek!
nowy domek!
DSCF1325!.jpg (56.98 KiB) Przejrzano 9521 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Ja bym go zostawił w tej rofiem tylko czubek bardziej zagęszczał i wyprowadzał przyrosty.
Dobrze wygląda i będzie jeszcze lepszy za pare lat.

Donica tez super - tyle, że nie do tej rośliy bo jest okrągła.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Hejka dzieks za podpowiedź:-)
Zauważyłem że modrzewie bardzo szybko przyrastaja jak maja odpowiednie warunki (światło, papu woda) i myslę że za 2 sezony będzie juz bardzo fajnie zagęszczony!
Co do doniczki to chyba sie nie zgodze, jestem już raczej zdecydowany na nią!:-)
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Woda odgrywa ważną role w rozwoju modrzewia - jak ma jej sproro rośnie jak szalony. Ale nie można przesadzać w gonieniu rośliny ponieważ ona to odchoruje. Zdażało się u mnie tak, że jak na siłe goniłem rośliny, przycinalem 3 razy w roku nowe przyrosty to następnego roku przy przesadzaniu traciłem rośline bo była wyniszczona.

Co do donicy - nie pisze , żebyś nie wsadzał w nią tego drzewa, bo skoro już ją masz - to ją wykorzystaj. Ale ta donica nie jest odpowiednia do tego stylu, drzewka. Przy docelowym ułożeniu, zagęszczeniu rośliny donice wypadałoby zmienic - może za 2-3 lata. W płaskiej jak dasz mu dobra mieszanke to zagęsci bryłe korzeniową - potem będzie można calośc przełożyć do innej donicy
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

O pędzeniu już kiedyś rozmawialiśmy :-) wiadomo że nie można przesadzać! myśle że 2 przyrosty w ciągu roku to odpowiednia dawka!
a z doniczka pożyjemy zobaczymy! :-) Przemku czemu okrągła doniczka nie pasuje do modrzewia? znalazłem kilka przykładów modrych w okrągłej doniczce:
Załączniki
modrzew1.jpg
modrzew1.jpg (30.97 KiB) Przejrzano 9500 razy
larix_ver1.jpg
larix_ver1.jpg (34.37 KiB) Przejrzano 9500 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Mylisz sie, to są donice owalne a nie okrągłe. Kształt donicy nie zależy od gatunku drzewa lecz od stylu w jakim jest wyprowadzone. Gatunek drzewa może jedynie sugerować czy donica ma być szkliwiona cyz też nie, bądz jaki ma mieć kolor.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Modry w nowej chałupie :-)
Zarzuciłem zdjęcie nabari z każdej strony.
Mieszkanka której użyłem to Akadama z kiriu w stosunku 4:1
Jest jeszcze kilka mankamentów w nebari ale wszystko w swoim czasie do poprawienia :-)
Co sądzicie o tej zmianie?
Załączniki
Przed czesaniem
Przed czesaniem
DSCF2520!.jpg (102.7 KiB) Przejrzano 9174 razy
DSCF2569!.jpg
DSCF2569!.jpg (141.73 KiB) Przejrzano 9174 razy
DSCF2571!.jpg
DSCF2571!.jpg (110.28 KiB) Przejrzano 9174 razy
DSCF2572!.jpg
DSCF2572!.jpg (105.84 KiB) Przejrzano 9174 razy
DSCF2569!.jpg
DSCF2569!.jpg (141.73 KiB) Przejrzano 9174 razy
donisia
donisia
DSCF2579!.jpg (136.25 KiB) Przejrzano 9174 razy
efkt finalny
efkt finalny
DSCF2562!.jpg (70.16 KiB) Przejrzano 9174 razy
Pozdrawiam
Tomek Kowal
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Troche mała ta doniczka, a nebari jak na modrzewia nie jest złe !
Szkoda że okrągła - szukaj do niego innej doniczki na następną, lub kolejne wiosy by przełożyć do owalnej, może szarej ?
Mieszanka też ok.
Nie wiem czy dostałeś PW w czasie na swoje zapytania bo troche skrzynka mi sie pozapychała.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Yarek
Posty: 119
Rejestracja: 05 wrz 2008, 12:33
15
Imie i nazwisko: Tomek K
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Yarek »

Hey
Dostałem wiadomość dzięki za wskazówki!
Co do doniczki to rzeczywiście gdyby była większa tak o 2-3cm to byłoby super ale.... już po ptokach:-) myśle że poszukam czegoś większego owalnego tak jak proponujesz, musze się nad tym zastanowić! Zresztą obecna na pewno się nie zmarnuje bo jeden z moich jałowczyków już czeka na domek :-) i idealnie się to zazębi w przyszłym roku na wiosne!
mam nadzieje, że krzak szybko wystrzeli i cały zabieg mu nie zaszkodzi!
Ostatnio zmieniony 22 mar 2011, 15:10 przez Yarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam
Tomek Kowal
ODPOWIEDZ