Pre-bonsai Pinus silvestris (fukinagashi??)

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Pre-bonsai Pinus silvestris (fukinagashi??)

Post autor: 00seba »

witam

chciałem wam pokazać bardzo ciekawy i obiecujący materiał z sosny pospolitej którą kopałem tej wiosny z terenów kopalni piasku. sosna przyjęła się bardzo dobrze głównie z tego powodu iż cała bryła korzeniowa jaką ma to drzewko bez problemu zmieściła mi się w pojemniku widocznym na zdjęciu, nie redukowałem korzenia palowego bo go praktycznie nie było. Mam nadzieje że dobrze przezimuje tej zimy po czym w 2010 roku zabiorę się za pierwsze formowanie. Chcę na forum omówić przyszłą formę drzewa bo nie jestem zdecydowany co do jego przyszłości. Biorę pod uwagę 3 style kengai , han-kengai i fukinagashi ( ten ostatni to raczej przy . kogoś bardziej doświadczonego, prawdopodobnie zabiorę ją kiedyś na warsztaty do M.Gajdy ). zapodaję fotki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
to zdjęcie to prawdopodobny przyszły front drzewa, jedynie pozostaje kwestia nasadzenia w pojemniku no i kwestia samego pojemnika. widoczna jest druga gałąź drzewa która na 99% pójdzie do wycięcia (raczej nie da się jej wykorzystać choć jest bardzo skompaktowana przez naturę)

Obrazek
zbliżenie na nebari , widoczna jest gałąź rosnąca do obserwatora, ma naturalne shari. zastanawiam się czy nie usunąć w przyszłym roku tej gałęzi aby wzmocnić resztę drzewka

Obrazek

Pozdrawiam i czekam na sugestie
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj,

a czemu nie wziales pod uwage stylu bunjin?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

kamilu a wyobraziłeś sobie jak nasadzić takie drzewo pionowo do pojemnika, drzewo ma rozległe spłaszczone nebari , poza tym styl literacki charakteryzuje się smukłymi liniami i delikatnym nebari. jako literat był by nieciekawy i nie przyciągający uwagi. roslina ta jest stara , nie jestem w stanie określić jej wieku ale po fakturze kory i jej barwie wnioskuję że ma przynajmniej 20 latek a może i więcej ciężko określić (za mało mam na to doświadczenia) , pień jest bardzo sztywny i próba jego wygięcia skończyła by się pęknięciem pnia. literat kategorycznie odpada
w planie mam han-kengai w pojemniku typu skorupa
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
krysztof
Posty: 151
Rejestracja: 22 paź 2006, 12:08
17
Imie i nazwisko: Krzysztof H
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: krysztof »

A moze cos w tym stylu. Po prostu ta co niby chcesz usunac podniesc ja do gory a lewa w dol.Hm
Załączniki
s3700523ts5.jpg
s3700523ts5.jpg (88.52 KiB) Przejrzano 3385 razy
Krzysztof

Jestem tu, aby nauczyć się.
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Czesc.

Jeśli to drzewko byloby moje to zostawil bym ta galaz ktora chcesz usunac (o ile dobrze zrozumialem). Po pierwsze zieleń jest blizej pnia i jest ruch. Nie wiem co bym z niej zrobil ale najprawdopodobniej kaskade. Trudno cos powiedziec, bo nie widac nebari i tylko ty wiesz na ile da sie ja wypionowac.

Co do usuniecia galezi to na pewno nie wzmocnisz tym sposobem dzrewka. Jeszcze nie teraz. Narazie odbuduj system korzeniowy, a potem tnij gore. Przynajmnmiej tak ci radze.

Zycze przyjemnej pracy. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ