Jałowiec Rozesłany

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Jałowiec Rozesłany

Post autor: fidelpatcha »

Witam
Jakiś czas temu zabrałem się za przegląd roślin na balkonie i zabrałem się za jałowczyka procumbens nana , poczyniłem takie drzewko. Jeszcze nie w pełni ułożone, ten gatunek nie przepada za zbytnim ingerowaniem w zieleń, dlatego niezdrewniałych części w zasadzie nie drutowałem, martwe też dopiero zaznaczone bez dopracowywania drobiazgów.
Załączniki
shop001.jpg
shop001.jpg (86.86 KiB) Przejrzano 4355 razy
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

ciekawe drzewko, a możesz zamieścić więcej fotek tego jałowczyka, bo w tej pozycji nie wygląda jakoś super korzystnie
Marcin Wwa
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Co do następnych fotek to zobaczymy co czas pokaże - mocno jednak nie spodobało mu się drutowanie i układanie, trochę odchorowuje. Jeśli wszystko będzie dobrze, to sfotografuję inne strony. Tyle że wtedy będzie już łatwiej dostrzec, że to tanuki.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

Właśnie trochę widać to tanuki, dlatego chciałem zobaczyć z innych stron. Jak dla mnie fajniej by wyglądało bardziej go góry, coś takie ustawienie jakbyś odbił lustrzanie pień czyli takie V zrobił. Live pewnie to inaczej wygląda, ale <font color="#FF0000">napewno //ort</font> warto próbować nowych technik. Ja wczoraj porobiłem sobie suchodrzew który stał u moich dziadków, bo kupiłem go rok ponad rok temu i nie miałem gdzie go trzymać. Jak będzie już lepiej wyglądał to zamieszcze jego zdjęcie, lipnie bo nie zrobiłem zdjęcia przez formowaniem, ale był to po prostu zarośnięty z lekka krzaczek, ale moim zdaniem jak przeżyje to całkiem nieźle będzie wyglądał. Twój jałowiec wygląda całkiem symatycznie, a może by dodać jeszcze trochę tanuki ???
Marcin Wwa
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

MarcinWwa pisze:Właśnie trochę widać to tanuki, dlatego chciałem zobaczyć z innych stron. Jak dla mnie fajniej by wyglądało bardziej go góry, coś takie ustawienie jakbyś odbił lustrzanie pień czyli takie V zrobił.
Nie bardzo rozumiem co masz na myśli - V jest jeśli doniczka stoi płasko - ale wtedy roślina przewraca się mocno na prawo. Dla uściślenia dodam, że sam jałowczyk ma grubość ołówka, w zasadzie widać go dopiero w górnej części rośliny. Na dole, nad jinem widać zwinięty drut, który przyciąga jałowczyka do martwego kawałka.
Na fotce zaznaczyłem kontur drewienka
Załączniki
tanu.jpg
tanu.jpg (76.92 KiB) Przejrzano 4148 razy
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Tadek
Posty: 122
Rejestracja: 24 lip 2008, 17:16
15
Imie i nazwisko: Tadeusz Bednarczyk
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tadek »

Cześć

Do tanuki nadają się tylko jałowce o dużym, szybkim przyroście, także wybrałeś dobrą odmianę jałowca, procumbens oraz chińskie odmiany jałowców mają tą zaletę w odróżnieniu od np. communisów. Szkoda że nie pokazałeś zdjęcia z tyłu, gdyż ciekawi mnie jak połączyłeś martwe drewno z żywym jałowcem. Czy puściłeś żywy pęd w wyfrezowanym kanale w martwym drewnie ?
Gdzieś miałem ściągnięte z forum IBC zdjęcia i rysunki jednego bonsaisty z Francji, który bardzo dobrze pokazywał kolejność jak powinno się taki montaż zrobić. Dobre tanuki to takie gdzie z bliskiej odległości (powiedzmy 1,5 metra) nie można rozpoznać, że to nie jest żywa żyła w pniu będącym shari, a jest to montaż. Postaram się przeszukać swoje archiwa, jak znajdę to pokażę w tym temacie, <font color="#FF0000">napewno //ort</font> wielu Kolegów będzie zainteresowanych. Sam mam kilka ciekawych martwych pieńków i zakupione w szkółce cienkie jałowce chinensis stricta, tylko brak czasu nie pozwala aby się z tym tematem zmierzyć.
Odrębna i trudna sprawa to jak zabezpieczyć przed gniciem martwe drewno stykające się ciągle z mokrym gruntem. Moim zdanie posmarowanie "śmierdzielem" do jinów nie będzie na dłuższą metę wystarczające.
Francuz oblepił częć martwego pnia, który ma być w gruncie, jakąś ichniejszą samoutwardzalną masą szpachlową do blacharki samochodowej.

Tadek
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Dla zamknięcia tematu muszę poinformować o klęsce i śmierci rośliny.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
ODPOWIEDZ