Penjing - Krajobraz

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Penjing - Krajobraz

Post autor: fidelpatcha »

Witam
Przedstawiam Wam nie tak dawno rozpoczęty projekt krajobrazu. Zacząłem od kilku kamyków, bylin i jednej serissy. Ostatnio dokupiłem jeszcze dwie sageretie i postanowiłem zakończyć sadzenie. Efekt jednak trochę mnie rozczarował. Pusty krajobraz miał w sobie (wg mnie) sporo dramatyzmu, teraz zrobiło się ciasno i nijako. Oczywiście zamierzam jeszcze popracować nad roślinami - serissa musi nabrać trochę masy, a sageretie muszą schudnąć. Może wtedy znów wróci choć trochę lekkości. Jeśli nie - to być może sageretie usunę a na ich miejsce wsadzę jakieś inne drobne roślinki.
Ostatnim wyjściem jest oczywiście jakaś ciekawa sugestia, która się komuś może nasunie.
Załączniki
saikei_001.jpg
saikei_001.jpg (68.63 KiB) Przejrzano 8878 razy
saikei_002.jpg
saikei_002.jpg (67.02 KiB) Przejrzano 8879 razy
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

po pierwsze za ciasna, za mała i zdecydowanie zbyt głęboka donica.. po drugie jaki typ krajobrazu chciałeś przez to pokazać? jeżeli górski to musisz poszukać ciekawszych kamieni, jeżeli jurajski (bo chyba wapieni tu użyłeś) to o 2 kamienie za dużo..
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Jurajski - dobrze zauważyłeś - jednak co znaczy o dwa kamienie za dużo? Co nie pasuje wg Ciebie
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

w tym wypadku o 2 za dużo ponieważ jest za ciasno.. twoje kamienie są chyba tej samej wielkości.. w takiej małej donicy nie ma zbyt dużego pola do popisu więc użyłbym trzech różnej wielkości kamieni, np. jednego całkiem dużego, jakiegoś strzelistego, drugiego tej wielkości, którą masz i dwóch całkiem małych.. zyskałbyś więcej miejsca na jakieś bylinki lub inne roślinki imitujące krzaczki.. w naturze skały nie są tej samej wielkości, tutaj tej różnorodności nie widać.. do tego ja posadziłbym zdecydowanie większe drzewo w centrum kompozycji..
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

powiem Ci ze porwałaeś się na niełatwą kompozycje ..
Moim zdaniem:
Serissa i skały nie różnią sie wystarczająco , tzn jej pień jest zdecydowanie za gruby , lub kamyczki zbyt małe .."ktos" tu powinien pokazać monumentalizm natury i przewage roślin lub skał (wyraźną przewage) podobnie jak w wypadku rośliny wspinającej sie na skałe (pionierskiej)..
A te 3 "skałki" o zblizonych rozmiarach (schowała sie gdzieś czwarta ? jesli tak to niepotrzebnie tam jest..), "3" nie jest najlepszą liczbą juz lepiej "2" z wyraźną różnicą , tutaj tworzą dość symetryczną kompozycje :/ niebardzo ...brakuje jednej pionowej wyraźnej , ale tez nie całkiem na boku jak ta Serissa..- tak to wygląda na zdjęciach.. Kamienie znajdują sie za bardzo z tyłu - tak jakbys chciał zastosować je jako tło , tymczasem krajobrazy mają oddawać tak jak bonsai 3D .. cokolwiek małego powinno wyrastać z za takiej skałki..

tyle z moich przemyśleń...
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Wprowadziłem jednak przemeblowanie. Sprawdzałem opcję z usuniętym prawym kamieniem i robi się za pusto. Przynajmniej nie odpowiada to mojej inspiracji szlakiem Mirów-Bobolice, czyli kamiennej ścieżce biegnącej szczytem wzgórza, wijącej się między kilkumetrowymi skałami. Stąd też dwie wyższe skałki, trzecia płaska ma dodać skalistości reszcie, tak by nie były to jedynie sterczące skałki pośród traw. Skałki jednak rozsunąłem i prawą przesunąłem na przód (lepsza głębia) oraz nieco inaczej ułożyłem. Czwarty kamień usunąłem. Na obecną chwilę układem jestem już zadowolony. Pozostało ułożyć drzewka i dochować się ładnego mchu. Pokazuję więc fotkę, choć mimo wielu prób nie udało mi się dobrze sfotografować kompozycji. Ślązacy pewnie zobaczą ją kiedyś przy okazji spotkania ŚGEB.
Załączniki
saikei_101.jpg
saikei_101.jpg (73.8 KiB) Przejrzano 8721 razy
saikei_201.jpg
saikei_201.jpg (68.71 KiB) Przejrzano 8720 razy
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

lepiej choc dostrzegam powazny bląd !!
zdaje sobie sprawe ze nie jest to gotowa kompozycja ..
Ale chcąc zachować perspektywe powinnes zapamietac ze
"duze blizej , małe dalej" tymczasem na dzien dzisiejszy korona rośliny znajdującej sie z tyłu jest największa na tej tacy i tym razem ona stanowi tło :dokitu:

Ps. nie ma dróg na skróty , a jakiekolwiek nasadzenia wykonuje sie przeważnie z roślin juz uprzednio formowanych !!

Nie poddawaj sie :wink:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Co do rośliny z tyłu, to planuję tak uformować ją, by wydawało się, że rośnie tam więcej jak jedno drzewo. Taki mam plan na dziś, być może przyszłość pokaże coś innego.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

powodzonka :wink:
bo idziesz w coraz lepszym kierunku..
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Sverting
Posty: 61
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:17
15
Imie i nazwisko: Maciej Chochla
Województwo: śląskie

Post autor: Sverting »

Jesli moge, to do drugiego zdjecia z pierwszego postu.. zostawil bym w tym stylu, jednak wywalil skalke ktora jest blizej roslinki z rozlozysta korna
tak samo nie podoba mi sie roslinka z pierwszego zdjecia, ktora pasuje (wdlg mnie) tak jak by ktos w tundre wpakowal bambusa.

Wyaczcie jakoksc obrazjka, ale mistrzem GIMPa nie jestem ;p

Obrazek
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Pozmieniało się, zamiast doniczki kamień, inne rośliny, ogólnie inny pomysł na kompozycję.
Załączniki
P8170442.JPG
P8170442.JPG (62.05 KiB) Przejrzano 7787 razy
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

no i bardzo przyjemny krajobrazik, podstawa z kamienia bardzo odpowiednia, na takie ostre i płaskie krawędzie lepiej się patrzy, dają poczucie lekkości. a tam w tle to coś polepiłeś z kamyków? ... :brawo:
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

:brawo:
Awatar użytkownika
Bushman
Posty: 288
Rejestracja: 22 kwie 2008, 00:36
16
Imie i nazwisko: Wojciech N.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Bushman »

Orawski podzamok. XD

Też będę musiał takie kamienie sobie wyczarować. Skąd to bierzesz?
Wojciech N.
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Kamień znalazłem na Jurze.
Ruiny zbudowane z grysu połączonego klejem do płytek.

Temat zamykam - sprzedane.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
ODPOWIEDZ