Berberys "Erecta" MAME

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Berberys "Erecta" MAME

Post autor: 00seba »

Witam ponownie
Jako drugiego chciałem wam pokazać "Berberyska" którego wypatrzyłem w tym samym okresie co tawułę opisaną w poprzednim poście ( miałem manię szukania wszystkiego co by się nadawało na mame bonsai ;) ). zakupiony latem 2007 roku w centrum ogrodniczym za kilka złotych. jako że to było lato to oczywiście poszedł w odstawkę do przyszłej wiosny, w między czasie miałem już na niego pomysł i aż mnie łapki świerzbiały ;) . na zimę obciąłem zbędne patykowate pędy. na wiosnę wziąłem go w obroty. pierwsza sprawa to silne cięcie , trzeba było usunąć wszystkie krokwiowate pędy prawie do samego pieńka, pozostawiłem tylko po 2-3 pąków na każdym. następnie oczywiście redukcja korzeni i przesadzenie do doniczki odpowiedniej dla mame bonsai (no może jeszcze nie docelowa ale chciałem pozostawić trochę więcej korzeni stąd taka głęboka, kolor pasuje do białej barwy kory) . Poniżej fotki po pierwszym formowaniu.

materiał wyjściowy:
Obrazek

po formowaniu i przesadzeniu, jeszcze przed wybiciem pąków:
Obrazek

no i teraźniejszy efekt, fotka z przed 2-3 tygodni:
Obrazek

aktualnie berberys jest bardziej zapuszczony (na razie nie mam fotki bardziej aktualnej), pięknie przyrasta, ma miał nawet kwiat, pewnie jakieś owocniki pozostaną. Oceńcie rezultat, jak na niewiele pracy i mały wkład finansowy. berberys cieszy oko gdy się go trzyma w dłoni ;)
pozdrawiam z lubelszczyzny
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

Widzę tu natchnienie Morten'a Albek'a - bardzo fajne (oba)...
Piotr
Awatar użytkownika
krzysiak88
Posty: 91
Rejestracja: 27 kwie 2008, 23:41
16
Imie i nazwisko: Krzysztof K
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Post autor: krzysiak88 »

Oceniam bardzo pozytywnie :D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Witam.
Bardzo fajne roślinki :brawo:
Nareszcie ktoś wziął się za niedoceniane krzewy.
Tak trzymać!
Małe jest piękne :-)
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

ladniusi, ale ja osobiscie tak bym zaczal prace nad nim
Załączniki
03a7e7e99e0e2161med.jpg
03a7e7e99e0e2161med.jpg (41.35 KiB) Przejrzano 5630 razy
Xinnie
Posty: 22
Rejestracja: 20 paź 2005, 10:54
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Xinnie »

A jak sobie radzisz z odrostami? Mój berberys ma już 30 cm nowych przyrostów w tym roku. Co prawda nie jest jeszcze w pojemniku docelowym, ale wydaje, że trudno będzie utrzymać formę.
Tomek
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

A jak sobie radzisz z odrostami? Mój berberys ma już 30 cm nowych przyrostów w tym roku. Co prawda nie jest jeszcze w pojemniku docelowym, ale wydaje, że trudno będzie utrzymać formę.
jak posadzisz do takiej małej doniczki jak ta wyżej to przyrosty beda znacznie mniejsze i do opanowania, ja je na razie skracam, u tego berberysa jeszcze nie skracalem a ma juz ze 3 dlugosci ok 6-7 cm, możesz też je całkowicie wycinać , berberys jest świetny do formowania przez przycinanie. bardzo ladnie wybija z nowych pąków. co do propozycji woga to praktycznie o tym samym myślimy tylko że ja jeszcze zostawię tę najniższą gałązkę z lewej, a koronę bedę budował włąśnie z tej gałęzi. jak zauważyliście jest to na razie pierwsze formowanie, jedynie mocno przycięty. zostawiłęm tak dla pewności więcej pędów, taki ABS na wszelki wypadek, gdyby inna gałązka padła.
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
ODPOWIEDZ