Tawuła "Golden princess" MAME

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Tawuła "Golden princess" MAME

Post autor: 00seba »

Witajcie
Chcę wam pokazać mojego pupilka. Materiał z centrum ogrodniczego za ok. 7 zł (nie pamiętam dokładnie), niby zwykły badyl jakich wiele w sklepach ogrodniczych ale ja zauważyłem to coś, a mianowicie ciekawy pień i fajne nebari, od razu nasunęła mi się jedna myśl MAME !! Materiał kupiony późną wiosną 2007 dlatego też nie zabrałem się do niego od razu. Był jedynie przycięty po czym mocno zapuszczony. tak przestał do zimy kiedy po zrzuceniu liści został mocno przycięty. Kiedy przyszła wiosna od razu zabrałem się za niego jako pierwszy, widać było mnóstwo pączków , oznaka że przezimował dobrze i ma dużo sił witalnych. Roślinę przyciąłem do kształtu formy jaką chciałem jej nadać po czym przesadziłem do doniczki odpowiedniej dla mame. Na tym pierwsze formowanie się skończyło, zero drutowania. Zobaczcie rezultat:

materiał wyjściowy
Obrazek

kilkanaście dni po zabiegach formujących, pąki już zaczęły się rozwijać
Obrazek

kolejne kilka dni później , tawuła wystrzeliła pięknym ulistnieniem. to dlatego ta odmiana nazywa się Golden Princess ;) piękne złoto-czerwone ulistnienie
Obrazek

no i fotka już w miarę teraźniejsza z przed ok dwóch tygodni
Obrazek

tawułka wciąż pięknie przyrasta i wypuszcza masę nowych pędów, które dość często trzeba przycinać aby utrzymać zarys formy . Jak wam się podoba??
Awatar użytkownika
LeXmark
Posty: 73
Rejestracja: 27 lut 2006, 13:21
18
Imie i nazwisko: Mateusz Nowacki
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce/Radwan

Post autor: LeXmark »

Mi podoba sie bardzo. Tez niedawno kupilem sobie tawułke i poki co czekam do przyszlego roku by cos z nia zrobic.
Pozdrawiam.
NIGDY NIE MÓW NIGDY
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Choc doniczka ciut za wysoka to materiał bombastyczny.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

niezły Shohin , raczej nie Mamme :wink:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
LukaszKwas
Posty: 52
Rejestracja: 15 paź 2007, 20:06
16
Lokalizacja: CzeladÂź

Post autor: LukaszKwas »

Roślinka super godziny spedzone w szkółce dają efekty :wink:
a czemu nie mamme niewiemy jakiej jest wielkości powodzenia ja tez barzdo lubie malutkie drzewka
Awatar użytkownika
krzysiak88
Posty: 91
Rejestracja: 27 kwie 2008, 23:41
16
Imie i nazwisko: Krzysztof K
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Post autor: krzysiak88 »

fajne drzewko oceniam w skali od 1 do 6 na 5,5 :P ze względu na doniczkę :P
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

Dzięki za opinie . doniczka na razie taka z uwagi na to iż chciałem zachować więcej bryły korzeniowej, zobaczymy w przyszłości, będe się starał sukcesywnie zmniejszać bryłę korzeniową.
Corfre - ależ owszem mame bo ma 9,5 cm wysokości
pozdrowienia z lubelskiego
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

witam po krótkiej nieobecności na forum
odświeżam temat dodając nowe zdjęcia.

Obrazek
tawułka w szacie jesiennej, niezbyt wyraźne zdjęcie bo robione komórką

Obrazek
no i szata zimowa, widać fajną strukturę drobnych gałązek uzyskaną tylko poprzez częste przycinanie

w przyszłym sezonie planuję zrobienie porządku w lekko zapuszczonej koronie, przycinka zbyt długich gałązek, wycinka kilku zbędnych gałęzi szczególnie z tylnej części drzewka (dopiero teraz widać że psują ogólny wygląd rośliny). Na zdjęciu nie widać dokładnie o czym tutaj piszę ale w realu chociaż wygląda przebojowo to przeszkadzają pewne konary, które pozostały po wstępnym formowaniu. Co do doniczki to jeszcze w tym sezonie zostaje obecna, prawdopodobnie zmienię ją wiosną 2010 , nie chcę zbytnio osłabiać rośliny. obecna donica i tak sprawiła mi mnóstwo kłopotu z podlewaniem, kilka razy w trakcie upalnych dni o mało nie straciłem rośliny #-o
Jeżeli będzie duże zainteresowanie tematem to zapodam fotki z każdej strony.
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Cześć, fajne maleństwo. Podoba się. Co do formy, to nie ma tu co wymyślać tylko trzeba ułożyć moim zdaniem. Pozwoliłem sobie zrobić wirta jak ja widzę mniej więcej koronę. Jeżeli to by było moje drzewo, zrobiłbym teraz selekcję gałęzi i zadrutował tawułę.
Powodzenia!
Załączniki
wirt.jpg
wirt.jpg (82.61 KiB) Przejrzano 6893 razy
Artur
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

wszystko pięknie tylko jest mały problem z drutowaniem tak małej rosliny. niektóre gałązki sa grubości szpilki , a ponadto drutowanie musiał bym chyba robic przy . pęsety bo nie włożysz między te gałązki palcy nie uszkadzając ich (są bardzo delikatne i kruche). co do korony to myslimy tak samo tylko że ja chcę dojść do tego wyłącznie poprzez cięcie. nie chcę tu właśnie poziomować gałązek , w rezultacie chcę aby gałęzie korony kierowały się ku górze a nie rosły płasko. w rezultacie chcę uzyskać efekt wolno stojącego, wiekowego drzewa o pięknej ramifikacji gałęzi.
pozdro
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Urok mame ale mnie sie nadal podoba.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Sverting
Posty: 61
Rejestracja: 17 sie 2008, 15:17
15
Imie i nazwisko: Maciej Chochla
Województwo: śląskie

Post autor: Sverting »

jakby odrobinkę opracować nebari ,to wyglądałoby naprawdę fajnie. Mi się podoba, ale nie miał bym umiejętności prowadzić takiego knypka ;D

Nebari - w sensie że ten korzeń z lewej uwidocznić.. bo nie wygląda to teraz atrakcyjnie..
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

Sverting pisze:jakby odrobinkę opracować nebari ,to wyglądałoby naprawdę fajnie. Mi się podoba, ale nie miał bym umiejętności prowadzić takiego knypka ;D

Nebari - w sensie że ten korzeń z lewej uwidocznić.. bo nie wygląda to teraz atrakcyjnie..
siema
co do nebari to masz rację lewa część drzewa zlewa się w tej chwili z nebari (mnie też to razi), w przyszłym sezonie na pewno to dopieszczę.
co do tego że trudno prowadzić takie maleństwo to według mnie jesteś w błędzie. formowanie sprowadza się jedynie do przycinania. jedynym kłopotem jest codzienne podlewanie nawet 2-3 razy dziennie. dla kogoś kto pracuje poza domem jest to problem bo trzeba prosić kogoś o doglądanie, u mnie np. żonka. bez cieniowania się też nie obejdzie, moja tawółka jak i większośc drzewek bonsai stoią pod osłoną z siatki cieniującej.

na razie tawuła przygotowana do zimowania, mam nadzieję że nie padnie w zimie. jeżeli po zimie wszystko bedzie ok to bede dalej starał się relacjonować przebieg formowania rośliny.

pozdrawiam
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
carol1
Posty: 135
Rejestracja: 23 sie 2007, 20:59
16
Imie i nazwisko: Karol H.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów

Post autor: carol1 »

Mógłbyś jeszcze pokazać ją z każdej strony? Ogólnie bardzo fajna roślina, podoba mi się :)
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

Zapodaję fotki z reszty stron:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
ODPOWIEDZ