Dwa jałowce

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
picia
Posty: 42
Rejestracja: 14 kwie 2006, 11:21
17

Dwa jałowce

Post autor: picia »

Dwa jałowce kupione w sklepie ogrodniczym dwa tygodnie temu. Co do pierwszego to wiem jak mógłby wyglądać. Tak ogólnie to jestem noga w formowani i proszę o jakieś propozycje ewentualnie virty. Będę wdzięczny za każdą radę.
Załączniki
Pierwszy 65 cm wys,20 cm Âśr.
Pierwszy 65 cm wys,20 cm Âśr.
PICT2422.JPG (68.56 KiB) Przejrzano 14268 razy
PICT2437.JPG
PICT2437.JPG (67.29 KiB) Przejrzano 14267 razy
PICT2444.JPG
PICT2444.JPG (67.98 KiB) Przejrzano 14268 razy
PICT2804.JPG
PICT2804.JPG (76.48 KiB) Przejrzano 14266 razy
Drugi 70 cm wys,20 cm Âśr.
Drugi 70 cm wys,20 cm Âśr.
PICT2423.JPG (69.8 KiB) Przejrzano 14266 razy
PICT2429.JPG
PICT2429.JPG (69.98 KiB) Przejrzano 14269 razy
PICT2433.JPG
PICT2433.JPG (68.92 KiB) Przejrzano 14266 razy
Awatar użytkownika
krzysiak88
Posty: 91
Rejestracja: 27 kwie 2008, 23:41
15
Imie i nazwisko: Krzysztof K
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Post autor: krzysiak88 »

Ciężko powiedzieć jak dla mnie pień fajny i gruby ale zbyt gęsto jest tych gałązek. pierwsze co bym zrobił to rozrzedził gałązki obcinając te bliżej korzenia i skłaniałbym się raczej przy stylu kaskadowym bądź też pół kaskadowym Ale to tylko moja propozycja życzę powodzenia :D
Pozdrawiam
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

a ja uwazam, ze to sie nie nadaje na bonsai, gratulacje dla sprzedawcy
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

zle uwazasz
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Kolego Marku, zastanawia mnie Twoje postawa, czemu uważasz że te jałowce nie nadają się na bonsai? Czy musisz być w prawie każdym swoim poście arogancki i zabierać głos w sprawach o których nie masz większego pojęcia. Uważam, że w ten sposób zrażasz tylko do siebie ludzi a przy tym wprowadzasz ich w błąd. Co do samych drzew, to było o tym pisane już wielokrotnie, jeżeli nie wiesz co z nimi zrobić to idź na warsztaty ewentualnie poproś o . kogoś bardziej doświadczonego. Na zdjęciach można się jedynie domyślać jak drzewo wygląda w rzeczywistości, więc oczywistym jest, że nawet najbardziej doświadczony bonsaist nie będzie Ci w stanie udzielić propozycji dalszego formowanie, szczególnie przy tego typu zdjęciach. Jeżeli już koniecznie chcesz żeby ktoś z forumowiczów zaprezentował virta Twojego drzewa, to zrób odpowiednie zdjęcie wcześniej przygotowanej rośliny. Wytnij suche gałęzie odsłoń nasadę pnia, usuń nadmiar ziemi , obetnij niepotrzebny rant donicy i co najważniejsze zrób kilka zdjęć ale od przodu a nie od góry. Wtedy może ktoś Ci pomoże, ale i tak uważam, że lepiej skonsultować te drzewa w rzeczywistości.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

Moim zdaniem poprostu ten materiał ma zieleń zbyt daleko umiejscowioną w stosunku do pnia, gałęzie są strasznie długie i ułożenie ich nawet w 100% profesjonalne nie da piorunującego efektu ponieważ wygięcia będą zbyt widoczne a zanim rośliny odpowiednio zarosną (o ile wogóle) minie naprawde sporo czasu. Fakt, rzeczywiście można z tego zrobić bonsai ale serio Łukaszu uważasz, że naprawdę jest to dobry materiał?

Ktoś mądry mi kiedyś powiedział pare słów o forach o tematyce bonsai a mianowicie, żę fora tego typu są dla ludzi mało doświadczonych. Muszę się zgodzić z tym stwierdzeniem, ponieważ naprawdę mało który znany i szanowany bonsaista umieszcza swoje prace na podobnym forum zezwalając ludziom absolutnie nie obeznanym w temacie i nie mającym żadnych podstaw do krytykowania ludzi lepszych od siebie wyrażać opinie na temat jego roślin. Ograniczają się do pisania konstruktywnych artykułów wielce pomocnych dla początkujących, umieszczania informacji o spotkania i wystawach lub relacji z nich.

Skąd się bierze moja postawa? Stąd, że mimo iż sam nie jestem doświadczonym bonsaistą spotykam się z negatywami i szyderstwami ludzi, którzy nie zawsze przewyższają mnie wiedzą i doświadczeniem, sami nie trenują a na podstawie wiedzy książkowej wytykają mi błędy. Hodują sadzonki i pouczają mnie jak mam się obchodzić z własnymi roślinami. Jest to dla mnie deprymujące i wywołuje we mnie negatywne emocje. Niestety często gęsto nie potrafię się ugryźć w język i mówię/piszę to co myślę bo tak samo zachowują się inni w stosunku do mnie.

Moja arogancja w tym wypadku nie jest celowa poprostu wchodząc między wrony zaczynasz krakać tak jak one.

Co do wprowadzania ludzi w błąd.. to niektórzy tutaj wprowadzają innych w błąd twierdząc, że ze wszystkiego można zrobić bonsai.
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Młody - na zywo by Ci niejeden wyjaśnił co kwalifikuje te Jałowce jako swietny materiał wyjściowy , a co sprawia ze tacy jak Ty nadal kopią się piętą w czoło zamiast zakleic sobie usta plastrem i uczyc w ciszy od bonsaistów z osiągnięciami (jak chociazby w Twojej okolicy Marek Gajda)

Materiał nie łatwy dla początkującego powiedziałbym bardzo tródny , ale warsztaty bonsai u kogoś doświadczonego , Troche rafii i mozna z tego wycisnąć wiele od Literata po Kaskade !!
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

to zupelnie jak z wiesniaka zrobic kaprala
carol1
Posty: 135
Rejestracja: 23 sie 2007, 20:59
16
Imie i nazwisko: Karol H.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów

Post autor: carol1 »

To są jałowce tak? no a jałowce podobno dobrze odbijają i można ciąć, więc tniesz wszystko w tym 1 zostawiasz ten pień bez zakrętu i masz fajny ruch pnia, robisz jina na dole i drzewko pyk:

Obrazek

Obrazek
(ta zieleń z czerwonymi kropkami to zieleń z tyłu drzewka)

No albo zostawiasz ten zakręt i tam zostawiasz gałązke, tniesz ją dość mocno i masz jakąś podstawe do literata.

2 nie wiem jak można zrobić, najlepiej na warsztaty zabrać i na pewno coś z tego będzie.
Awatar użytkownika
krzysiak88
Posty: 91
Rejestracja: 27 kwie 2008, 23:41
15
Imie i nazwisko: Krzysztof K
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Post autor: krzysiak88 »

Hodują sadzonki i pouczają mnie jak mam się obchodzić z własnymi roślinami.
Hmmm... powiem tak hodowanie sadzonek wcale nie jest złe ale z drugiej strony nie powinni gadać o tym co powinieneś robić z własnymi roślinami i tyle na ten temat. A tak na marginesie to na tym forum nie ma tylko ludzi którzy nie mają zielonego pojęcia na temat bonsai, fakt że zdarzają się i tacy no ale każdy musi mieć ten pierwszy raz i wiadomo że nie ma takiej osoby która urodziła sie z drzewkiem w ręku :P
Pozdrawiam
bazyl
Posty: 34
Rejestracja: 17 sie 2007, 19:15
16

Post autor: bazyl »

W kwestii jałowców. Nie łatwiej będzie znaleźć coś co ma większe predyspozycje Zblizenie zieleni będzie bardzo długo trwało.
Wybierając roślinę do formowania powinno się ocenić jej predyspozycje.
Będzie prościej.
Co do wirtów. Można w nich zrobić wszystko Tylko w życiu jakoś , dużo dużo trudniej.
Awatar użytkownika
Dragonww
Posty: 211
Rejestracja: 13 lip 2006, 21:08
17
Imie i nazwisko: Wojtek Winiarski
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Dragonww »

Pytanie Piotra nie brzmiało: Czy mam szukać czegoś innego? Tylko co z tego można wykręcić??? Fakt że odpowiedz na to pytanie jest trudna przez forum ale jednak można skierować go na jakieś tory. WARSZTATY :)) Pozdrawiam wszystkich pozytywnych i negatywnie nastawionych do sztuki Bonsai.
-------------------------------------------------------
Wojtek

Bonsai - sztuka sÂłuchania natury...
carol1
Posty: 135
Rejestracja: 23 sie 2007, 20:59
16
Imie i nazwisko: Karol H.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów

Post autor: carol1 »

Ta, wiem Bazyl. Jednak można wykorzystać te gałązki które tam są, wtedy drzewo nie musi puszczać z pnia więc może bedzie łatwiej, trzeba być dobrej myśli, dobrać odpowiedni termin i miejmy nadzieje, że da rade :)
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

O czym Panowie dyskutujecie ? Jałowiec jakich wiele - więc zrobisz na upartego bonsai - ale czy taki jest cel ? Zrobić wyrób czekolado podobny ?

Przecież widać, że ten jałowiec jest łysy - więc co tu z niego "kręcić " - esy -floresy ? Żeby miał każdą gałązke do okoła wywiniętą 10 razy ? Daj roślinie żyć - niech cofnie zieleń , zarośnie i dobiero z takim krzakiem bierz sie za formowanie.
Ostatnio zmieniony 12 maja 2008, 10:03 przez Przemek R., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Niestety się z Tobą Przemek nie zgodzę, jałowiec jakich wiele- owszem, ale na pewno nie jest to żadne gówno, na pierwszy rzut oka widać że ma interesujący ruch na pniu. Uważam że można z niego zrobić ciekawe i wartościowe drzewo. Zgadza się ze tej roślinie na razie potrzebna jest regeneracja a nie formowanie, ale proszę Cię... Co raz mniej podoba mi się sposób w jaki niektórzy odnoszą się to do innych na forach bonsaiowych, uważam że jeśli macie komukolwiek robić przykrości to lepiej nic nie pisać. Mądra krytyka w dużej mierze polega na tym ze jest budująca. A krytykowanie po to tylko żeby sobie popisać nawet nie wymieniając błędów w moim odczuciu nie znajduje żadnego uzasadnienia.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

A czy ja pisze, że to gówno ? MArcin pisał zawsze, że "z gówna można zrobić czekolade" - a ja pisze o produkcie czekolado podobnym a nie czekoladzie - bo z tego krzaka narazie nic nie będzie - i sam sie zgadza z tym.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Edytowałes tego posta i sam najlepiej wiesz co tam bylo napisane...
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

Ruchu pania tak dokladnie nie widac na zdjeciach.... Na pewno drzewko nie jest łatwe dla początkujacego bonsaisty...zmniejszenie odległosci zieleni od pania, to juz troche wyzsza szkola jazdy....."i ułożenie ich nawet w 100% profesjonalne"_Mlody...Tylko co to oznacza????????i nie ma byc to efekt piorunujacy, tylko ma byc efekt końcowy :)Tak to jest jak pisza ludzie, ktorzy maja małe blade pojecia i jeszcze mniej doświadczenia....
Janek
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

Jakbyś doczytał drogi Janie do końca zdanie to znalazł byś odpowiedź na swoje pytanie :) I nie łap mnie za słówka proszę, tylko po to by wtrącić swoje 3 grosze :P Koniec sporów, koniec kłótni idę zjeść se coś do kuchni xD
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Dodano po 1 minutach:
lukas_gr pisze:Edytowałes tego posta i sam najlepiej wiesz co tam bylo napisane...
Po to edytowałem, żeby reszta osób błędnie nie odbierała tego postu - tak jak Ty to zrobiłeś. Mną nie kieruje złośc do kogokolwiek ani nie mam intencji pojechania komukolwiek.

Nie umiem natomiast nikomu uformować drzewka przed szklanym monitorem - i mysle ze nikt nie potrafi . Bo nawet najfajniejszy virt nie odzwierciedli i nie odgadnie jakie drzewko jest w naturze. Zagęścić musisz drzewko i wtedy pogadamy. Teraz nie ma sensu go dobijania. Wytnij niepotrzebne gałęzie - to energia pójdzie w te potrzebne. To tyle.

Nie będe zachęcał do własnych prób - jeżeli ktoś nie ma o tym bladego pojęcia. Zachęcać moge do Warsztatów - na których otwierają sie oczy - jednym sie podoba i zostają inni wiedzą już wtedy - że to nie dla nich ...
ODPOWIEDZ