Strona 1 z 1

Literacka sosna

: 10 maja 2008, 21:36
autor: lukas_gr
Witam, przedstawiam Wam kolejną sosnę, tym razem formowaną w stylu literackim. Drzewo jest dość wysokie, ale takie właśnie było założenie. W przyszłości, kiedy drzewo się zagęści i korona stanie się zbyt „ciężka” w stosunku do długiego i cienkiego pnia, nie wykluczam wycięcia gałęzi, która obecnie pełni rolę głównej- czyli pierwszej po prawej. Na razie w moim odczuciu drzewo jest optycznie zrównoważone. Pożyjemy zobaczymy…

: 10 maja 2008, 22:35
autor: krzysiak88
Sądzę że dobry pomysł tylko ten pień jest strasznie długi :P

: 11 maja 2008, 11:20
autor: fidelpatcha
krzysiak88 pisze:Sądzę że dobry pomysł tylko ten pień jest strasznie długi :P
Jak na literata przystało...

: 11 maja 2008, 13:32
autor: krzysiak88
no wiem :P

: 11 maja 2008, 22:16
autor: holahola
Hej ,
ładny materiał ale przewraca się na plecy , czyli w lewo, może przez ten długi prosty odcinek na dole od nasady ?
Jak dasz wieżchołek w prawo bardziej nad nebari powinno się poprawić.
Nie do końca mie się podoba ruch jaki nadałeś gałęziom , zabardzo połamany (geometryczny ), nie pasuje do delikatnego płynącego na górze pnia .

Ps.Brak pienterek widać tylko dwie gałęzie i korone.

: 11 maja 2008, 23:06
autor: wog
ruch galezi- zauwaz to pierwsze formowanie w sosnie nie nalezy giac ich jak w jalowcach lepiej to robic na raty wiec tu nie problem , pietra zarysuja sie za ok sezony- to sosna , co do przewracanioa to literat i kwestia dopieszcenia, mi osobiscie nie lezy pare innych szcegolow w tym drzewku , ale sie nie wypowiem bo na niektorych dzialam jak plachta na byka

: 11 maja 2008, 23:47
autor: lukas_gr
Pięterka, chmurki jak zwał tak zwał na sosnach powstają sukcesywnie z zagęszczeniem, myślę że za jakiś czas będzie to bardziej widoczne. Jeśli chodzi o rozmieszczenie gałęzi to na żywo wygląda to lepiej. Skupiłem się głównie na tym żeby skompaktować zieleń tak żeby optycznie była możliwie lekka w stosunku do cienkiego pnia- moim zdaniem w przypadku tego stylu jest to szczególnie istotne. Co do balansu to zgodzę się że przewraca się na lewo, a to dlatego że ustawiłem go do zdjęcia pod złym kątem, na załączonym obrazku zdjęcie zostało obrócone o 4o w prawo- tak właśnie będzie posadzony w donicy. To jest tylko kwestia nasadzenia w donicy. Grzesiek jeżeli krytyka jest budująca i obiektywna to będzie mi miło jeśli się ze mną nią podzielisz. Jest mi milo prowadzić kulturalna i budująca dyskusję, więc chętnie wysłucham Twoich uwag, nawet jeżeli nie będę podzielał Twojego zdania. Słowo klucz to obiektywna

: 12 maja 2008, 12:24
autor: Adi_Kamil
ruch galezi- zauwaz to pierwsze formowanie w sosnie nie nalezy giac ich jak w jalowcach lepiej to robic na raty
Grzegorz - czy mógłbyś wyjaśnić co miałeś na myśli? Nigdy wcześniej się z takim poglądem nie spotkałem.

Potraktuj to jako pytanie osoby z niewielkim doświadczeniem, please.

: 12 maja 2008, 14:15
autor: wog
Mnie uczono i tego sie trzymam, ze w sosnie wielokrotne zgiecie galezi podczas formowania, grozi jej smiercia, a co za tym idzie kilka sezonow w plecyna tomiast w jalowcach w zasadzie mozna krecic galazkami jak korba i dadza rade ( no trzeba uwazac szczegolnie w pospolitym aby go nieokorowac), stad uwazam ze posuniecie Łukasz jest bardzo rozsadnena jesien i wiosna zrobio korekte ulozenia i drzewo nabierze rumiencow. Łukasz ja osobiscie staralbym sie grubym drutem( bez rafii) nadac jeszcze ruch pnia, mysle ze jeszce da sie zgiac biorac pod uwage elastycznosc sosny.

: 12 maja 2008, 15:14
autor: Adi_Kamil
---> Grzegorz, dziękuję.

Na wiosnę mam do formowania sosnę i wydrukowałem sobie Twój post "ku pamięci".

---> Łukasz, sorry za mały off-topic przy Twoim drzewku.

: 12 maja 2008, 17:21
autor: HIR
Witam nie wiem czy nie zrobił bym przedłużenia tak jak na wircie zawsze by była niższa z 5cm i miała delikatniejsza zieleń, ale to jest takie gdybanie nie mam odniesienia jaka jest duża.pzdr

: 12 maja 2008, 17:22
autor: lukas_gr
Grzesiek, moim zdaniem ruch pnia jest ok, po za tym jest jeden wazny szczegol ktorego nie widac na zdjeciach- stara kora. Jezeli chcial bym bardziej wygiac pien (czysto teoretycznie bo jak pisalem dla mnie jest w tej chwili dobrze tak jak jest) to musial bym owinac go rafia, a to spowodowalo by uszkodzenie starej kory, ktora nadaje uroku tej sosnie. Ta sosna nie jest wcale taka mała, bez rafii nie idzie tego bardziej wygiac. HIR, ta sosna jest wysoka i ma byc wysoka, nie chce jej obnizac. To jest klasyczny bunjin i tego bede sie trzymac

: 13 maja 2008, 08:11
autor: malyjasiuprim
Mnie uczono i tego sie trzymam, ze w sosnie wielokrotne zgiecie galezi podczas formowania, grozi jej smiercia-Wog...A mam jedno zasadnicze pytanie. Kto cie tego uczył?????

: 13 maja 2008, 10:31
autor: wog
sam sie ucze hahaha

: 17 maja 2008, 12:17
autor: Corfe
Mnie się ta Sosenka bardzo podoba , głównie za swoją oryginalność (na Polskiej scenie bonsai - nie ma podobnej - ja podobnej nie widziałem) - to się chwali..

malyjasiuprim - jak zwykle masz duzo do powiedzenia , a mało do pokazania , po nocach widze jak ślęczysz na tym forum , i szukasz jedynie powodu do głupiej (GŁUPIEJ) krytyki ... zamiast podzielić się swoją "wiedzą" , jakby to ode mnie zależało dostałbyś ban na IP i tyle..

jeszcze raz wyrazy uznania w pracy nad roślinką ;-)

: 19 maja 2008, 11:03
autor: malyjasiuprim
Corfe-hihi dobre po nocach :)), nie odróżniasz nocy od ranka :)...A niestety wiedza kosztuje i nie tylko chodzi o pieniądze, ale chęci, wysiłku, zaangażowania, pracy, nieprzespanych nocy :)) hihi...A Ty byś chciał wszystko na tacy i za darmo!!!! Trzeba sie postarać!:)