Literacka sosna

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Literacka sosna

Post autor: lukas_gr »

Witam, przedstawiam Wam kolejną sosnę, tym razem formowaną w stylu literackim. Drzewo jest dość wysokie, ale takie właśnie było założenie. W przyszłości, kiedy drzewo się zagęści i korona stanie się zbyt „ciężka” w stosunku do długiego i cienkiego pnia, nie wykluczam wycięcia gałęzi, która obecnie pełni rolę głównej- czyli pierwszej po prawej. Na razie w moim odczuciu drzewo jest optycznie zrównoważone. Pożyjemy zobaczymy…
Załączniki
IMG_2083.JPG
IMG_2083.JPG (51.05 KiB) Przejrzano 7851 razy
IMG_2090.JPG
IMG_2090.JPG (28.71 KiB) Przejrzano 7854 razy
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
krzysiak88
Posty: 91
Rejestracja: 27 kwie 2008, 23:41
16
Imie i nazwisko: Krzysztof K
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Post autor: krzysiak88 »

Sądzę że dobry pomysł tylko ten pień jest strasznie długi :P
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

krzysiak88 pisze:Sądzę że dobry pomysł tylko ten pień jest strasznie długi :P
Jak na literata przystało...
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
krzysiak88
Posty: 91
Rejestracja: 27 kwie 2008, 23:41
16
Imie i nazwisko: Krzysztof K
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Post autor: krzysiak88 »

no wiem :P
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
17

Post autor: holahola »

Hej ,
ładny materiał ale przewraca się na plecy , czyli w lewo, może przez ten długi prosty odcinek na dole od nasady ?
Jak dasz wieżchołek w prawo bardziej nad nebari powinno się poprawić.
Nie do końca mie się podoba ruch jaki nadałeś gałęziom , zabardzo połamany (geometryczny ), nie pasuje do delikatnego płynącego na górze pnia .

Ps.Brak pienterek widać tylko dwie gałęzie i korone.
Załączniki
tu sÂą pienterka
tu sÂą pienterka
4.jpg (4.69 KiB) Przejrzano 7685 razy
_________________________________________
Marcin Gajewski
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

ruch galezi- zauwaz to pierwsze formowanie w sosnie nie nalezy giac ich jak w jalowcach lepiej to robic na raty wiec tu nie problem , pietra zarysuja sie za ok sezony- to sosna , co do przewracanioa to literat i kwestia dopieszcenia, mi osobiscie nie lezy pare innych szcegolow w tym drzewku , ale sie nie wypowiem bo na niektorych dzialam jak plachta na byka
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Pięterka, chmurki jak zwał tak zwał na sosnach powstają sukcesywnie z zagęszczeniem, myślę że za jakiś czas będzie to bardziej widoczne. Jeśli chodzi o rozmieszczenie gałęzi to na żywo wygląda to lepiej. Skupiłem się głównie na tym żeby skompaktować zieleń tak żeby optycznie była możliwie lekka w stosunku do cienkiego pnia- moim zdaniem w przypadku tego stylu jest to szczególnie istotne. Co do balansu to zgodzę się że przewraca się na lewo, a to dlatego że ustawiłem go do zdjęcia pod złym kątem, na załączonym obrazku zdjęcie zostało obrócone o 4o w prawo- tak właśnie będzie posadzony w donicy. To jest tylko kwestia nasadzenia w donicy. Grzesiek jeżeli krytyka jest budująca i obiektywna to będzie mi miło jeśli się ze mną nią podzielisz. Jest mi milo prowadzić kulturalna i budująca dyskusję, więc chętnie wysłucham Twoich uwag, nawet jeżeli nie będę podzielał Twojego zdania. Słowo klucz to obiektywna
Załączniki
img_2090_138.jpg
img_2090_138.jpg (30.81 KiB) Przejrzano 7662 razy
Awatar użytkownika
Adi_Kamil
Posty: 90
Rejestracja: 02 lut 2005, 15:26
19
Lokalizacja: Krosno (obecnie W-wa)

Post autor: Adi_Kamil »

ruch galezi- zauwaz to pierwsze formowanie w sosnie nie nalezy giac ich jak w jalowcach lepiej to robic na raty
Grzegorz - czy mógłbyś wyjaśnić co miałeś na myśli? Nigdy wcześniej się z takim poglądem nie spotkałem.

Potraktuj to jako pytanie osoby z niewielkim doświadczeniem, please.
Pozdrawiam,
Adrian
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

Mnie uczono i tego sie trzymam, ze w sosnie wielokrotne zgiecie galezi podczas formowania, grozi jej smiercia, a co za tym idzie kilka sezonow w plecyna tomiast w jalowcach w zasadzie mozna krecic galazkami jak korba i dadza rade ( no trzeba uwazac szczegolnie w pospolitym aby go nieokorowac), stad uwazam ze posuniecie Łukasz jest bardzo rozsadnena jesien i wiosna zrobio korekte ulozenia i drzewo nabierze rumiencow. Łukasz ja osobiscie staralbym sie grubym drutem( bez rafii) nadac jeszcze ruch pnia, mysle ze jeszce da sie zgiac biorac pod uwage elastycznosc sosny.
Awatar użytkownika
Adi_Kamil
Posty: 90
Rejestracja: 02 lut 2005, 15:26
19
Lokalizacja: Krosno (obecnie W-wa)

Post autor: Adi_Kamil »

---> Grzegorz, dziękuję.

Na wiosnę mam do formowania sosnę i wydrukowałem sobie Twój post "ku pamięci".

---> Łukasz, sorry za mały off-topic przy Twoim drzewku.
Pozdrawiam,
Adrian
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Witam nie wiem czy nie zrobił bym przedłużenia tak jak na wircie zawsze by była niższa z 5cm i miała delikatniejsza zieleń, ale to jest takie gdybanie nie mam odniesienia jaka jest duża.pzdr
Załączniki
img_2083_104.jpg
img_2083_104.jpg (48.59 KiB) Przejrzano 7517 razy
Ostatnio zmieniony 12 maja 2008, 17:38 przez HIR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Grzesiek, moim zdaniem ruch pnia jest ok, po za tym jest jeden wazny szczegol ktorego nie widac na zdjeciach- stara kora. Jezeli chcial bym bardziej wygiac pien (czysto teoretycznie bo jak pisalem dla mnie jest w tej chwili dobrze tak jak jest) to musial bym owinac go rafia, a to spowodowalo by uszkodzenie starej kory, ktora nadaje uroku tej sosnie. Ta sosna nie jest wcale taka mała, bez rafii nie idzie tego bardziej wygiac. HIR, ta sosna jest wysoka i ma byc wysoka, nie chce jej obnizac. To jest klasyczny bunjin i tego bede sie trzymac
Ostatnio zmieniony 12 maja 2008, 17:23 przez lukas_gr, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

Mnie uczono i tego sie trzymam, ze w sosnie wielokrotne zgiecie galezi podczas formowania, grozi jej smiercia-Wog...A mam jedno zasadnicze pytanie. Kto cie tego uczył?????
Janek
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

sam sie ucze hahaha
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Mnie się ta Sosenka bardzo podoba , głównie za swoją oryginalność (na Polskiej scenie bonsai - nie ma podobnej - ja podobnej nie widziałem) - to się chwali..

malyjasiuprim - jak zwykle masz duzo do powiedzenia , a mało do pokazania , po nocach widze jak ślęczysz na tym forum , i szukasz jedynie powodu do głupiej (GŁUPIEJ) krytyki ... zamiast podzielić się swoją "wiedzą" , jakby to ode mnie zależało dostałbyś ban na IP i tyle..

jeszcze raz wyrazy uznania w pracy nad roślinką ;-)
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

Corfe-hihi dobre po nocach :)), nie odróżniasz nocy od ranka :)...A niestety wiedza kosztuje i nie tylko chodzi o pieniądze, ale chęci, wysiłku, zaangażowania, pracy, nieprzespanych nocy :)) hihi...A Ty byś chciał wszystko na tacy i za darmo!!!! Trzeba sie postarać!:)
Janek
ODPOWIEDZ