Jałowiec new

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
LukaszKwas
Posty: 52
Rejestracja: 15 paź 2007, 20:06
16
Lokalizacja: CzeladÂź

Jałowiec new

Post autor: LukaszKwas »

Witam przedstawiam wam mojego jałowca wiem ze to nie praca na wysokim poziomie ale od vzegoś trzba zacząć:) Kształtowany na literata ma około 50 cm wysokości a pieniek przy ziemi ma około 10cm obodu jak zrobiłem zdjęcia i obejrzałem na komputerze to stwierdziłem ze fotki nie oddają wszystkiego jałowiec na nich wyglada jakoś płasko i niejak ale w rzeczywistosci jest o wiele ładniejszy. Co do drzewka to mam pytanie do brdziej doświadczoonych tzn. porade bo nie pasują mi te dwie dolne gałęzie coś bym z nimi zrobił ale niestety kombinowałem na wiele sposobów i nic mi nie wychoodziło pomóżcie zgóry dzieki
pozdrawiam Bonsaistów
front
Obrazek
tył
Obrazek
gora
Obrazek
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Cześć, moim zdaniem jeżeli chcesz go formować jako literata powinieneś wyciąć obie te gałęzie. Gałąź na vircie oznaczona nr 1 przejmie rolę gałęzi głównej, gałąź numer 2 musi zostać zdecydowanie obniżona tak żeby byłą niżej od gałęzi numer 3. Wtedy gałąź nr 2 stanie się gałęzią równoważącą. Gałąź nr 3 powinna być skierowna do tyłu tworząc głębię drzewa, ale nie schowana za pień Gałęzie oznaczone razem jako 4 będą tworzyć koronę, daj je bardziej w dół i pracuj nad zagęszczeniem żeby w przyszłości tworzyły jednolitą całość. Po za tym musisz poprawisz martwe drewno, jest zbyt gładkie. Zrób to najlepiej ręcznie przy . kleszczy do jinów ściągając poszczególne włókna drewna- w ten sposób będzie wyglądało naturalnie. Jak zauważyłeś na moim vircie drzewo jest obrócone o 180o- moim zdaniem ta strona jest dużo lepsza. Taka jest moje propozycja. Co do samego gatunku, jałowiec łuskowy -Juniperus squamata jest dośc trudnym gatunkiem jeśli chodzi o zagęszczanie korony, jednak co jest szczególnie dla początkujących ważne gatunek ten jest bardzo wytrzymały. Drzewo będzie wymagało długiego zagęszczania. Trzymam kciuki.
Załączniki
2w2ivko.jpg
2w2ivko.jpg (64.83 KiB) Przejrzano 5339 razy
Ostatnio zmieniony 26 mar 2008, 23:20 przez lukas_gr, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Młody
Posty: 266
Rejestracja: 02 wrz 2007, 18:44
16
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Młody »

witaj, wg mnie zdjecie zatytuowane "tyl" bardziej nadaje sie na front. Dwie pierwsze galezie do przerobki na jiny a pniu musisz nadac wiecej ruchu. Reszta to tylko zageszczenie i ukladanie chmurek. 2 latka i bedzie fajny

Edit
haha widze Łukaszu ze pisalismy w tym samym czasie :p heh i mamy takie samo zdanie na temat tego jalowca
It's nice to be important but it's more important to be nice !

Pozdrawiam Marek Zieleniak
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Witam fajne drzewko wszystko zależy od ciebie jak cie drażnią to je wytnij osobiście bardziej podoba mi się front z jinem wyciąłbym ta druga od dołu a ta najniższą bym zostawi, mimo że idzie do góry, ale jak na mnie dodaje to naturalności. Lub proponowana opcja i zrobić ładną choinkę. Pzdr

P.s
Tylko tego jina wykończ bo się nie ładnie ucina na zdjeciu :roll:
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Jeszcze tak sobie myślę, że jeżeli chcesz go bardziej skompaktować to możesz go robisz z jednej dolnej gałęzi a z zakończenia pnia zrobić ładnego jina z shari. Ale decyzja należy do Ciebie :)
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
LukaszKwas
Posty: 52
Rejestracja: 15 paź 2007, 20:06
16
Lokalizacja: CzeladÂź

Post autor: LukaszKwas »

Dzieki za wszystkie propozycje i sugestje Virt mmojego imiennika bardzo mi sie spodobał i chyba w te strone pójdzie kształtowanie tego jałowczyka, co do zagęszczenie to chyba nie bedzie problemu mam od roku tez takiego samego gatunku jałowca i przybrał na zieleni dość sporo a mam jeszcze pytanie co sądzicie o tym shari które zrobiłm na vircie jak sądzicie?
cała linia zycia idzie prawą stroną cyba jest to do zrobienia, aha i mam zamiar jeszcze go troche obrócić w lewą strone tak zeby jin i shari nie kioło tak po oczach na wprost.
Obrazek
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

moze jak Grosiu podpowiedział, z jednej gałęzi?

http://internetbonsaiclub.org/index.php ... ic=23332.0 - zerknij, moze Cię to zainspiruje?

opcji masz multum, od Ciebie zalezy jak ten jałowiec będzie wyglądał w przyszłości :wink:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
LukaszKwas
Posty: 52
Rejestracja: 15 paź 2007, 20:06
16
Lokalizacja: CzeladÂź

Post autor: LukaszKwas »

witam ponownie i zadecydowałem bedzie literat:-) z opcji drzewka z jednej gałęzi zrezygnowałem bo tak naprawde było mi go szkoda a po drugie niedał bym rady wygiąć pnia jest dość sztywny a oto ostateczna wersja po formowaniu
Obrazek

wydaje mi sie ze nie jest najgorzej dzieki za podpowiedzi
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Ja bym skrócił to drzewko - bo jest za wysokie. Nowy czubek bym zakrecił na górze tak aby rozozyć go na obie strony oraz zakryć przednią część pnia. Widzieliście dorosłe drzewa, które mają poukładane gałęzie tylko z prawej i lewej strony ? A do przodu , tyłu nie ?

PS - zamiast zabijać albo szpecić niepotrzebnie drzewka udaj sie na jakieś warsztaty i złap podstaw. Bo przez internet można sobie gdybać przy krzaczku...
Załączniki
bez tytu³u_resize.jpg
bez tytu³u_resize.jpg (44.99 KiB) Przejrzano 5078 razy
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
LukaszKwas
Posty: 52
Rejestracja: 15 paź 2007, 20:06
16
Lokalizacja: CzeladÂź

Post autor: LukaszKwas »

Przemek niestety nie mam jeszzce aparatu który fotki 3D ale jak bede miał chwile to wrzuce zdjęcie z góry i zobaczysz ze nie jest płaska! a na warsztaty juz czekam sosnowiec 13 kwietnia zapraszamy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

witam ponownie i zadecydowałem bedzie literat:-)
Kolego Lukaszu. To, ze drzewko bedzie mialo tylko galazki w gornej czesci, nie kwalifikuje go do stylu literata. Pien jest glownym punktem w tym stylu. Twoj pien moim zdaniem w ogole nie pasuje do ww. stylu.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ