Pokręcony Jałowiec

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Pokręcony Jałowiec

Post autor: lukas_gr »

Witam, przedstawiam Wam kolejnego jałowca chińskiego. Nad rośliną pracuję już kawałek czasu, jednak dopiero teraz zdecydowałem się na formowanie- czekałem na zagęszczenie się gałęzi od czasu wycięcia pozostałych i przesadzenia rośliny do bardziej przepuszczalnej mieszanki. Na wstępie zaznaczam, że praca nad martwym drewnem będzie jeszcze kontynuowana, na razie jest obrys, w wolej chwili zajmę się detalami. Co do samego drzewa, to jak widać formowałem go z jednej gałęzi, niestety drzewo tak sobie "poprowadziło" linię życia że przebiega z tyłu i jej nie widać. Przy obieraniu frontu miałem dylemat czy wybrać stronę najatrakcyjniejszą pod względem ruch pnia i szerokości nebari czy też wybrać stronę o wiele mniej atrakcyjną ale z widoczną linią życia. Jak widać mimo wszystko zdecydowałem się na opcję nr 1. Balans tak jak widać jest celowo lekko przesunięty w prawo. W najbliższym czasie będę pracował nad martwym drewnem, tak jak napisałem wcześniej detalami, na pewno pojawia się jakieś dziury, nadłamania zagłębienia itp. Oraz oczywiście przez najbliższy sezon będę starał się maksymalnie zagęścić koronę. Pierwsze zdjęcie przedstawia roślinę zaraz po wycięciu niepotrzebnych gałęzi wiosną zeszłego roku, następnie została przesadzona do nowej mieszanki.
Załączniki
DSC00397.JPG
DSC00397.JPG (83.51 KiB) Przejrzano 7705 razy
DSC00986.JPG
DSC00986.JPG (48.31 KiB) Przejrzano 7705 razy
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Hej. Od razu widac skad jest ten jalowiec;P Podoba mi sie bardzo ruch pnia, jednak przy drugim luku mam wrazenie zgrubienia, ktore strasznie obciaza rosline. Moglbys pokazac fotke z drugiej strony?
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Lukasz.
Lukasz , brak lini zycia od frontu jest niestety duzym bledem :-(
Na moj gust, jest ono tez za wysokie.

Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

To zgrubienie jest tylko na zdjęciu, nakłada się na nie tylni jin, ale i tak jak będę robił martwe drewno pewnie sporo stamtąd wybiorę :). Roman wiem, ze jest błędem, ale raczej nic nie poradze. Po za tym jest sporo drzew nawet bardzo znanych bonsaistow gdzie tej lini nie widac. Po prostu z tej strony wygldał najlpiej. Ten maly jałowiec, który wygrał NT w tym roku też nie ma widocznej lini życia przy nasadzie i wyżej, pojawia sie dopiero w koronie... A co do wyskośći to przy nastepnym formowaniu postaram sie wygiąć galąź główną bardziej w dół. Nie chciałem żeby teraz strzeliła, tak więc będzie jeszcze trochę obnizony. Do analizy dodaje zdjęcia ze wszystkich stron. Pozdrawiam
Załączniki
DSC00997.JPG
DSC00997.JPG (53.33 KiB) Przejrzano 7644 razy
DSC00995.JPG
DSC00995.JPG (49.25 KiB) Przejrzano 7643 razy
DSC00992.JPG
DSC00992.JPG (51.38 KiB) Przejrzano 7643 razy
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
17

Post autor: holahola »

Cześć,
Materiał extra ,poza jednym błędem o którym pisał Roman .
Jak dla manie znów powinien być zdecydowanie niżej patrz virt.(może tak już mam :) ).
Ja bym dałÂ gałąź w doł ,przez co bardziej byś wyekzponował linie życia na gałęzi ,było by bliżej pnia i ortodoksi by mieli łatwiej przełknąć błąd jakim jest ewidentnie brak lini życia na pniu.
Ale nie ma sytuacji bez wyjścia i na pniu i tak może pojawić się linia życia jak to zrobić ?
Patrz http://www.bonsaieurope.org/photo/main. ... temId=1106
Ja jeszcze nie potrafie ale może ty już tak
:wink:
Pozdro .
Załączniki
Jak to zrobiĂŚ
Jak to zrobiĂŚ
dsc00986_201rg.jpg (50.99 KiB) Przejrzano 7620 razy
efekt
efekt
dsc00986_201vg.jpg (35.41 KiB) Przejrzano 7619 razy
_________________________________________
Marcin Gajewski
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Hej Marcin, no tak jak napisałem w planach jest obizenie, zgadzam się ze jest trochę za wysoko, ale mam zamiar to zrobic przez mocniejsze wygięcie w dół tam gdzie widać po prawej stronie naciąg przyczepiony do jina. Pozyjemy zobaczmy... :) pozdrawiam
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

pytanie po co prowadzic rosline najpierw do gory skoro chcesz ja giac na doł??
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Chyba nie rozumiesz o co mi chodzi, ksztal bedzie podobny, tyle ze naciag ktory jest w tej chwili po prawe stronie bedzie bardziej napiety, czyli pierwsza czesc galezi bedzie szla w dol a druga tak jak jest czyli do gory. Innymi słowy bedzie wygieta dokladnie tak ja teraz tylko jeszcze mocniej. A nie zrobilem tego z prostej przyczyny, jeszte troche bym wygial i by peklo, trzeba poczekac i tyle.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Zrozumialem ze masz zamiar isc w kierunku zaproponowanym przez Marcina, ktory osobiscie bardziej za mna przemawia. Ale wyprowadziles mnie z bledu.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

To Ty Bolas nie wiesz? - Żeby sprawdzić elastyczność rośliny :P
Myśle, że Marcin pokazał ładne wyjście, jednak cięzkie do osiągniecia. Roślina moze być taka jak jest, bo zła nie jest - pod warunkiem, że nie będzie taka wysoka (już pisaliśmy na GG o tych strzałkach w góre :P ).
Martwi mnie też ten prosty odcinek zaznaczony na czerwono - trzeba go zakryc zielenią. No i reszta tak jak inni - za dużo martwego na pniu, nie widać linii pnia + zrób cos z nebari.
Obrazek
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Koncepcja jest taka zeby go obnizyc ale nie tak ekstemalnie jak zaprezentowal na vircie marcin (moim zdaniem koncepcja malo mozliwa do zrealizowania), galaz bedzie dociagnieta w dol o ok. polowe obecnej wolnej przestrzeli w strone ktora zazanczylem czerwona strzalka. Tak jak napisal Marcin przyblizy to zywą częśc pnia do martwej, po za tym drzewo bedzie nizsze. tyle Co do posta Przemka to martwe drewno bedzie robione jeszcze, a co do jego ilosc hmmmm na coz takie drzewo bylo z zalozenia. A prosta lina o ktorej mowisz po kolejnym wygieciu juz nie bedzie prosta :)
Załączniki
dsc0098d6_201.jpg
dsc0098d6_201.jpg (43.27 KiB) Przejrzano 7541 razy
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

ogólnie fajny materiał i ciekawe zrobiony ... ale tak jak przedmówcy zdecydowanie rzuca się brak lini życia i wysokość jest zbyt dużo ... myśle że zdecydowanie pasowałoby tak jak pisał hola ... żeby w dół wygiąć część zieloną ... <font color="#FF0000">napewno //ort</font> można popracować nad drzewkiem żeby dobrze wyglądało ale to potrzeba pracy ... z tą linią życia trochę gorzej ale można tak wszystko ułożyć żeby nie rzucało to się aż tak w oczy ... powodzenia ... pozdro
Marcin Wwa
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

No coz pozostaje mi tylko napisac ze to bylo dopiero pierwsze formowanie i zapewnia ze drzewo bedzie sie zmianiac... na lepsze :)
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Witam super materiały takich szukam :roll: Co do samego drzewka szedł bym w drugą stronę raczej bym wydłużał drzewko bo linia pnia a może martwego jest ciekawa góra powinna być łagodniej załamaną .Twoja opcja będzie za pewne bardziej masywna, ale będzie ukrywała falisty pień przez zniżenie korony co psuje mi to drzewko bardziej niż wydłużenie i zrobienie jakiegoś literata.Pzdr
Załączniki
dsc00986_201.jpg
dsc00986_201.jpg (43.6 KiB) Przejrzano 7452 razy
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
17

Post autor: holahola »

Czemu ciężkie do osiągnięcia , przecież wszystko narysowalem.
Jak spojżeć na materiał wyjściowy ,głąź z której łukasz robił ,idzie prawie równolegle do donicy, po wygieńciu które zrobił (tam gdzie jest odciąg )wystarczyło dać w dół pod takim kontem pod jakim łukasz dał do dołu .
Myśle że to proste a nie trudne ;)
_________________________________________
Marcin Gajewski
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

marcina koncepcja jest mozliwa, tylko ta galaz trzeba bylo okrecic nie w ta strone..nie mowie, ze to latwe, nawet trudne, ale poogladalem sobie drzewko z tylu i z boku i jest to mozliwe do zrobienia...
Janek
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Hmmmm, no jesli chodzi o ten naciag to na chwile obecna bardziej sie nie da naciagnac - peknie na 99% i to jeszcze blisko pnia, a tego wole uniknac narazie, zobaczymy na jesieni. Marcin chyba wiem o co Ci chodzi, ale tak ja mowi Andrzej to nie bedzie latwe. Po za tym wez pod uwage ze jak zrobie to oczym pisalem czyli wygne ta galaz w strone zaznaczona czerowna strzalka i skroce dystans od pnia o polowe a moze nawet troche wiecej (zalezy na ile galaz pozwoli) to drzewo i tak sie obnizy. Moim zdaniem bedzie dobrze. Mysle ze do tej rosliny jakos nie bedzie pasowalo to zeby byla niska i masywna. Zauwaz ze pien jest smukly i mimo wszystko "wydluzony", owszem teraz jest za wysoki, ale moim zdaniem po korektach bedzie w sam raz. :)
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
17

Post autor: holahola »

_________________________________________
Marcin Gajewski
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Ja planuje na razie cos takiego, moze nawet jeszcze nizej... zalezy na ile galaz pozwoli
Załączniki
dsc00sss986_201.jpg
dsc00sss986_201.jpg (47.8 KiB) Przejrzano 7327 razy
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
MarcinWwa
Posty: 103
Rejestracja: 04 maja 2006, 15:21
18
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: MarcinWwa »

w sumie można i w tą stronę ... to była tylko propozycja ... myślę że rozwiązanie które zaproponowałem jest możliwe za jakiś czas i bardziej by pasowało do tej rośliny ... ale tak to jest że ile osób tyle pomysłów ... moim zdaniem minimalnie za wysoka będzie roślina ... ale to live lepiej ocenić ... na pewno idziesz w lepszą stronę niż teraz jest .... pozdrawiam

Dodano po 5 minutach:
i jeszcze tak na pierwszy rzut oka czubek trzeba będzie przesunąć w lewo bo na wircie jest wrażenie jakby miało się przewrócić w prawo ... moim zdaniem bardzo fajny materiał i może być z niego super bonsai ... pozdrawiam
Marcin Wwa
ODPOWIEDZ