Jałowiec na skale

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Jałowiec na skale

Post autor: lukas_gr »

Witam wszystkich, przedstawiam mojego kolejne drzewo, jest to jałowiec chiński, roślina pochodzi ze szkółki japońskiej. Zakupiłem ją 2 lata temu. Zdjęcie przedstawia roślinę po drugim formowaniu, które przeprowadziłem dzisiaj. W zeszłym roku roślina sprawiała dość duże problemy. Po przesadzeniu w kwietniu zaatakował ją grzyb z rodzaju fytoftoroza. Roślina straciła bardzo dużo zieleni. Po opryskach fungicydem zaczęła dochodzić do siebie dopiero pod koniec czerwca. Przez lato i jesień wzmocniła się na tyle, że postanowiłem ułożyć ją ponownie. W najbliższych latach planuję pracować przede wszystkim nad zagęszczeniem. Układ gałęzi pozostanie taki jaki jest.
Załączniki
IMG_1812.JPG
IMG_1812.JPG (48.57 KiB) Przejrzano 9374 razy
DSC_0054.jpg
DSC_0054.jpg (84.03 KiB) Przejrzano 9373 razy
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Obiecujaca roslina.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Układ gałęzi pozostanie taki jaki jest.
Ja bym na Twoim miejscu Lukaszu zrezygnowal z pierwszej galezi po lewej.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Kamil pisze:
Układ gałęzi pozostanie taki jaki jest.
Ja bym na Twoim miejscu Lukaszu zrezygnowal z pierwszej galezi po lewej.
Podobnie jak Kamil - a czy obiecująca ? Taka o zwyczajna :P
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Hej, niewykluczone ze kiedy galaz nad glowna się wzmocni (na razie jest słaba), to usune galaz ktora teraz jest glowna czyli pierwsza po lewej, ale to jeszcze nie teraz, zobaczymy :) A czy zwyczajna, hmmm nie wiem moze sie myle ale chyba w Polsce jest w ogole malo bonsai rosnacych na skale...
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

czesc , to ze z japonskiej szkolki nie ma zadnego znaczenia,pierwszej lewej zdecydowanie bym sie pozbyl z tego wzgledu ze kamien jest tu istotna czescia kompozycji to jakby galaz krzyzowala sie z drugim pniem,, troche brtak konsekwenci w ulozeniu galezi, ta po prawej w srodku prawie pionowo w dol ,a reszta konarow jak w klasycznej kompozycji z burgera, ogolnie zbyt ciezka zielen na gorze, jesli chodzi o ilosc drzew na skale w kraju? mysle ze mierzysz wyzej, wiec musisz sie postarac, ogolnie drzewko ma szanse byc ladnym bonsai
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

No tak jak powiedzialem pierwsza po lewej wyleci, ale jeszcze nie teraz, bo jak mi padnie ta galaz nad nia to bede mial w tym miejscu dziure. Co do galezi w dol - to nie ma tam niczego takiego, jakis skrot zdjecia czy cos w tym stylu, wszyskie galezie sa ulozone pod jednakowym katem opadania- z wyjatkiem galezi w gornej partii korony. Dla mnie najwazniesze jest zdrowie drzewa, a ten jalowiec tak jak napisalem na poczatku dosc mocno chorowal. Na razie najwazniejsze dla mnie jest zeby sie zagescil i wzmocnil. A to skad pochodzi material, zgodze sie- nie ma zadnego znaczenia, ale ja zawsze opisuje prezentowane przeze mnie drzewa w miare dokladnie, na wystawach przedstawia sie takie informacjie w opisie drzewa, wiec nie widze powodu dla ktorego milo by byc inaczej. pozdrawiam
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
18
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Też uważam, że trzeba usunąć tę gałąź. Drzewo zapowiada się fajnie. Moim zdaniem mógłbyś też zadrutować i ułożyć zieleninę. Jaka jest wysokość drzewa?
Artur
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

niewiem czy dobze pisze ale jak bys te problematyczna galaz wygial za ta skalke mi sie wydaje ze byloby niezle
bo kazdy jest kims
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
17

Post autor: holahola »

wog pisze:troche brtak konsekwenci w ulozeniu galezi, ta po prawej w srodku prawie pionowo w dol
Myśle że wog mówi o tym , mnie też to kuje w oczy ale może da się zasłonić zielonym jak się zagęści. Co do pierwszej gałęzi to faktycznie było by fajnie jakby zielone wychodzilo z za kamienia i gałąź na tle kamienia by tak nie kuła, co do usunięcia jej myśle że to niepotrzebny krok.
Załączniki
img_1812_175g.jpg
img_1812_175g.jpg (49.47 KiB) Przejrzano 9141 razy
_________________________________________
Marcin Gajewski
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

za kamieniem? nie :-)
Załączniki
1.jpg
1.jpg (52.67 KiB) Przejrzano 9135 razy
2.jpg
2.jpg (49.03 KiB) Przejrzano 9134 razy
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Wygiecie galezi w tyl i poprowadzenie jej za skala bedzie bardzo trudne a byc moze niemozliwe z 2 powodow- galaz jest za krotka oraz to czego nie widac na zdjeciu, skala jest pochylona w tyl- trzeba by ja czesciowo wykruszyc, raczej odpada. Co do tego miejsca ktore zaznaczyl holahola oraz o ktorym mowil wog to nie ma tam zadnej galezi idacej w dol- W tym miescu na zdjeciu nakladaja sie na siebie 2 galezie- idaca w tyl i druga po lewej, uwierzecie na slowo :) Jezeli galaz 2 po prawej bedzie na jesieni tego roku wystarczajaca zdrowa i zacznie sie rozbudowywac to na pewno usune pierwsza po lewej.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Lukasz
Wytnij ja.
Tak jak Tobie juz mowilem przed chyba dwoma laty jak go robilismy.
Te galezie wyraznie z soba konkuruja. Ta ktora jest mocniejsza, pobiera niepotrzebnie pozywienie slabszej. Ale to jest Twoje drzewo z zrobisz co bedziesz uwazal.
Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Cześć, ja jednak pozostanę przy swoim :) wiem- jestem uparty. Ale cały czas mam wrażenie - mimo ze tak jak powiedział Wog, pierwsza gałąź zasłania kamień i krzyżuje się z nim- co jest złe i z tym się zgodzę, to jednak moim zdaniem to drzewo będzie wyglądało gorzej bez tej gałęzi. Takie mam wrażenie. Po za tym w moim odczuciu pierwsze 2 gałęzie po wycięciu głównej będą za "lekkie" w stosunku do reszty korony. Ale tak jak napisałem- nie wykluczam wycięcia jej w przyszłości, pożyjemy zobaczymy :) A na ta chwile zamieszczam nowa fotkę, wprowadziłem małe zmiany- przyblizylem zieleń na dolnych gałęziach i wyrównałem górę. pozdrawiam wszystkich serdecznie
Załączniki
jaÂłowiec.jpg
jaÂłowiec.jpg (50.85 KiB) Przejrzano 8936 razy
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

to jest twoje drzewo i twoja wizja ty jestes panem tego dziela
bo kazdy jest kims
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Lukasz
Teraz wyglada jeszcze gorzej :-(
Wyglada ze dwie pierwszw wyrastaja na tej samej wysokosci.
Galaz pierwsza z lewej wplywa na pewno tez w jakis sposob na to ze galaz znajdujaca sie nad nia jest taka slaba, a jak ona padnie to dopiero wtedy bedziesz mial problem.
Ale jak ktos napisal Twoje drzewo Twoj wybor :-)

Powodzenia Roman
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Roman, mam nadzieje ze nie padnie :) Nic na to nie wskazuje, rosnie i to jest dla mnie najwazniesze. A na razie tak jak napisałem wczesniej, pierwsza z lewej zostanie. Dla mnie drzewo bez niej bedzie wygladalo gorzej, gorna partia korony bedzie za ciezka w stosunku do galezie pierwszej o prawej jako głownej. Co do samej skaly, ze na niej rosnie to widac, a to ze przesunalem lekko zielen do srodka to po to zeby nie razilo w oczy krzyzowanie galezi z kamieniem. Dla Ciebie jest gorzej dla mnie lepiej. Jak sam często powtarzasz jeden lubi zapach cytryn, drugi jak mu nogi śmierdzą :)
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Aktualna fotka
Załączniki
1.jpg
1.jpg (139.99 KiB) Przejrzano 7969 razy
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
00seba
Posty: 388
Rejestracja: 29 gru 2006, 23:50
17
Imie i nazwisko: Sebastian
Województwo: lubelskie
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: 00seba »

ładnie się zarósł , widać że jest w bardzo dobrej kondycji :ok: donica mi w ogóle nie pasuje , ja bym proponował jakąś w postaci talerzyka, kompozycja zyskała by na lekkości :-)
mały wircik
1.jpg
1.jpg (135.83 KiB) Przejrzano 7944 razy
Pozdrawiam serdecznie z Lubelszczyzny
http://bonsaisabamiki.freehost.pl/
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Donica miała komponować się ze skałą, po za tym jest jeszcze taki problem, że ta skała zajmuje trochę miejsca i obawiam się, że w tej donicy, którą zaproponowałeś było by ją trudno upchnąć ;) Ale coś pomyślę, dzięki za propozycję
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
ODPOWIEDZ