Modrzew - moyogi

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Modrzew - moyogi

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Witam,
wpadł mi w ręce taki modrzew. Chciałbym się dowiedzieć co o nim myślicie. Chcę usunąć kilka gałęzi i zanim to zrobię, chcę się upewnić, czy nie macie na niego ciekawych pomysłów w którym te gałęzie mogły by się przydać.
Załączniki
Przed oczyszczeniem
Przed oczyszczeniem
DSC_1225-przed.jpg (78.36 KiB) Przejrzano 5753 razy
PrzĂłd i tyÂł
PrzĂłd i tyÂł
DSC_1227-przod_i_tyl.jpg (88.63 KiB) Przejrzano 5756 razy
Prawa i lewa strona
Prawa i lewa strona
DSC_1230-prawa_i_lewa.jpg (98.62 KiB) Przejrzano 5754 razy
Nowy front i wirt po usuniêciu ga³êzi
Nowy front i wirt po usuniêciu ga³êzi
DSC_1235-teraz_i_wirt.jpg (84.3 KiB) Przejrzano 5756 razy
Artur
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

wiesz co jabym zrobil tak jeszcze sezon zageszczal . dlaczego a dlatego ze w nastepnym sezonie wyciachal prawie wszystkie galezie pomiedzy tymi glownymi konarami i wten oto sposob bylby prawie gotowiec , a zapewne so lepsi co cos podpowiedza < jak dlamnie to dos sumpatyczne drzewko >
bo kazdy jest kims
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

Zrezygnowałbym z 1 i 2 jako żywych gałęzi (jin?) a z reszty formowałbym całą roślinę. Korona trochę przypomina kształtem liściaka co byłoby trzeba wziąć pod uwagę podczas kształtowania i to ewentualnie zniwelować :) Nebari to chyba nie jest zbyt ciekawe nie?
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

W tej chwili modrzew jest tylko oczyszczony. I będzie dopiero cięty.
Mam zamiar go przyciąć w choinke :) i puścić do jesieni kontrolując sytuacje. Potem drutować. Jiny chcę zrobic z gałęzi wybranych do usunięcia.

Nebari wygląda teraz tak.
Załączniki
nebari_0_-_the_larch.jpg
nebari_0_-_the_larch.jpg (80.33 KiB) Przejrzano 5703 razy
Nebari_1_-_the_larch.jpg
Nebari_1_-_the_larch.jpg (82.81 KiB) Przejrzano 5705 razy
nebari_2_-_the_larch.jpg
nebari_2_-_the_larch.jpg (78.34 KiB) Przejrzano 5703 razy
nebari_3_-_the_larch.jpg
nebari_3_-_the_larch.jpg (68.33 KiB) Przejrzano 5700 razy
Artur
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

A co tu gdybać ? Nie wiesz jak ma roślina wyglądać 3D ? Tego na fotkach nie zobaczymy! A to juz prawie gotowy krzak - to modrzew tu sie da wszystko.
Strona fronotowa totalnie źle wybrana jeżeli piszesz o tym virtualu na dole swoim . Dla mnie front jest 2 fotka od góry te zdjecie po prawo. Wtedy nie widać na dole tego załamania pnia.

Jeżeli chodzi o gałązki 1 bankowo do wyciecia. tutaj jest spód 3 i 4 - wyrastają na jednej wysokości jak wywalisz 3 to zastąpisz ją 5 - a jak wyalisz 4 (co chyba bym zrobił - ale nie widze na zywo) to przy wylatującej 4 poszła by i 5) - wtedy korona była by nie okrągła jak czapka a trójkątna). No i oczywiście gałazki w dół - 1 nie az tak bardzo jak pozostałe, no i nadać im lekki ruch.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

tez uwazam ze nowy front jest zły bo drzewo ucieka do tyłu. Co do nebari, to nie wiem czy glebiej grzebales, ale warto by bylo sprawdzic, moze sprawa bedzie sie miala troche lepiej. Modrzewik dosyc mlody, ale ma sporo galazek wiec jest z czego wybierac. Na trzeciej fotce (prawej) pien ma calkiem ladny ruch, popatrz na drzewko i zobacz moze z tej strony;))
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Witam
Bardziej podoba mi się twoja wersja frontu wydaje się taka płynna jak dojdą gałązki to dodadzą jej ruchu co do gałązek wydaje mi się że też idziesz w dobra stronę ma jeszcze sporo życia przed sobą i sporo przyrostów, jeżeli chodzi o gałązkę numer 1 to zostawił bym jak ci będzie zakłócać harmonie to ja wytniesz. Szkoda, że nie zostawiłeś jakiegoś przedłużenia żeby już sobie rosło bo roślinka będzie za ciężka jak się pojawią nowe przyrosty(zobacz na 1 fote przed przycięciem) i przydało by się jej kilka cm ale to nic straconego. Pzdr
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

3 z 4, 6 z 7, 8 z 9 - wyrastają na jednej wysokości. Dlatego muszę się pozbyć więcej niż jednej gałęzi.
Zacząłem wybierać od 3-ciej ponieważ wyrasta ona na wewn. wygięciu pnia. Poza tym rośnie po tej samej stronie co dwie pierwsze.
Muszę też zmniejszyć drzewo. Najprawdopodobniej przynajmniej 13 pójdzie pod nóż.
Wszystkie gałęzie będą skrócone przynajmniej o 1/4 a po lecie zadrutowane.
Drzewo docelowo widzę mniejsze.

Co do nebari to liczę na to, że będzie można je poukładać podczas przesadzania. Teraz tylko je odkryłem, zdejmując mech. Korzenie muszą się osuszyć i będą wtedy bardziej widoczne. Na pierwszych fotach to rzeczywiście wygląda tak jakby nebari nie było.

Co do frontu. Pewnie to przez zdjęcia, ale właśnie na focie DSC_1230 z prawej strony, drzewo jest wypięte. Drzewo jest tam wygięte w łuk, celujący w patrzącego. Poza tym mnie razi to nagłe wygięcie pnia.

Łukasz, myślę, zę jak zmniejsze szerokość korony to drzewo będzie miało odpowiednią wysokość, a dzięki temu zyska na stosunku wysokości do grubości pnia.
Artur
Michał Malawski
Posty: 19
Rejestracja: 18 kwie 2007, 21:19
17

Post autor: Michał Malawski »

Artur myślę, że to drzewko powinno się kształtować na czterech do pięciu gałęziach. Przy tej wielkości modrzewia jego igły będą i tak zasłaniać 3/4 środka. Myślę, że zrobienie dużych (proporcjonalnie) przestrzeni pomiedy poziomami powinno to załatwić. W przeciwnym razie będziesz miał takiego puchacza. Zobacz mój stary artykół może coś ci to podpowie. http://www.bonsai.pl/forum/viewtopic.php?t=832 :wink:
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Witam, od ostatniego postu nie formowałem modrzewia, ale wrzucam aktualizację dla ciągłości historii drzewa. Mam zamiar ułożyć go jesienią. Jedyne zabiegi jakie wykonałem to przesadziłem go poprzedniej wiosny, powycinałem kilka gałęzi drugiego rzędu ostatniej zimy i wymieniłem wierzchnią warstwę ziemi 2 tyg. temu.

Jesienią się pięknie wybarwił:
larix-2008-10_02.jpg
larix-2008-10_02.jpg (99.23 KiB) Przejrzano 4859 razy
Dzisiaj strzela pąkami:
larix-2009-04_01.jpg
larix-2009-04_01.jpg (99.86 KiB) Przejrzano 4859 razy
Artur
ODPOWIEDZ