jałowiec sabiński

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
tomek_baobab
Posty: 56
Rejestracja: 08 gru 2006, 19:26
17
Imie i nazwisko: Tomek K.
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

jałowiec sabiński

Post autor: tomek_baobab »

Cześć Wam! :)
Początkowo chciałem poczekać do wiosny z tym jałowcem, ale pora zimowa taka nudna... Drzewko formowane na warsztatach artystycznych u Marka Gajdy, jakoś pod koniec września. Wszyscy proponują mi posadzenie drzewka tak jak to jest pokazane na ostatnim zdjęciu, ale sam się zastanawiam, czy nie lepiej będzie, jeśli drzewko później posadze na prosto, bez przekrzywiania bryły korzeniowej-uważam, że wtedy ruch pnia będzie bardziej widoczny... Planowana doniczka okrągła w kształcie "wywiniętej miski"-tak to nazywam ;) w uproszczeniu...
Aha-i chcę podziękować chłopakom za dodawanie otuchy przy drutowaniu. Dzięki wielkie!
Obecnie jałowiec stoi w zimowej skrzyni na balkonie, przysypany torfem i przykryty agrowłókniną...oby do wiosny! Pozdrawiam!
Załączniki
materiaÂł wyjÂściowy
materiaÂł wyjÂściowy
Obraz 001.jpg (78.67 KiB) Przejrzano 3203 razy
wstĂŞpna obrĂłbka
wstĂŞpna obrĂłbka
Obraz 003.jpg (47.67 KiB) Przejrzano 3204 razy
efekt
efekt
Obraz 007.jpg (70.96 KiB) Przejrzano 3204 razy
efekt c.d.
efekt c.d.
Obraz 008.jpg (71.29 KiB) Przejrzano 3204 razy
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Drzewko fajnie ułożone, choć wg mnie lewa strona czapki powinna być ciut niżej, bo teraz odchyla sie za bardzo w prawo. Co do nasadzenia to lepiej jednak jak na ostatnich fotkach z przechyleniem. To co Ty proponujesz spowoduje, że drzewko straci optyczną równowagę i sprawi wrażenie przewracania się drzewka.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

tomek_baobab pisze:chcę podziękować chłopakom za dodawanie otuchy przy drutowaniu!
No tak czułem że znajome mi te drzewko. Wszystko jest oki - lewą dolną gałąź można faktycznie bardziej wyciągnąć w dół. I główny pień tam gdzie na górze jest gięty - jeszcze bardziej zgiać do siebie. Jak zarośnie będzie dobrze to wyglądało.

Mnie bardziej razi ten górny długi jin - trzeba go wygiąć w którąś strone.

Nachylenie tak jak na ostatniej fotce - inaczej drzewko sie przewróci.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
HIR
Posty: 222
Rejestracja: 07 gru 2007, 22:48
16
Imie i nazwisko: Lukasz Slominski
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: HIR »

Witam
Trochę mnie razi w tym drzewku to ostatnie zagięcie jest takie ostre do całego ruchu pnia osobiście bym to załagodził, ale to już jak będziesz obserwował drzewko to sam ocenisz bo wygląda na wysokie a to jeszcze podniesie korone o kilka cm .
Pozdrawiam.
Załączniki
obraz_008_111.jpg
obraz_008_111.jpg (47.42 KiB) Przejrzano 3087 razy
tomek_baobab
Posty: 56
Rejestracja: 08 gru 2006, 19:26
17
Imie i nazwisko: Tomek K.
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: tomek_baobab »

Spokojnie, kiedy drzewko zarośnie, to zagięcie nie będzie takie widoczne. Bo gdyby nie to zagięcie właśnie, drzewko uciekałoby do tyłu. No i jeszcze jedna zasada, której kompozycja w tym przypadku ma być podporządkowana-wierzchołek drzewka ma być nad nebari(chociaż sam myślałem, czy z tego nie zrezygnować...). Co do najniższej gałęzi-pomyślę nad tym i prawdopodobnie zrobię to, ale dopiero wtedy, kiedy zdejmę pierwsze druty, bo nie chcę za bardzo naprężać tkanek :)
A macie jakiś pomysł na doniczkę? Myślałem początkowo, że nic, tylko pojemnik bębenkowy... ale z drugiej strony bardziej mi pasuje trochę wyższy, za to o mniejszej średnicy-podobny jak na zdjęciu poniżej. A właśnie-uważacie, że kiedy będzie odpowiedni moment na umieszczenie drzewka w docelowej donicy? W przyszłym roku, czy raczej za dwa?
Co do wielkości drzewka, myślę, że ma jakieś 40 cm...
Załączniki
03y01.jpg
03y01.jpg (5.21 KiB) Przejrzano 3060 razy
Zły ogrodnik drzewo krzywe i chore wyhoduje, dobry-zdrowe i proste...
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Czesc, to jest styl literacki, a wlasnie w tym stylu wiekszosc sztywnych zasad jest interpretowana o wiele swobodniej. Co do zasady ze wierzchołek drzewa jest centralnie nad nasada, mozna smiało powiedziec ze tego stylu nie dotyczy. Tak samo jak wile innych np zrownowazona korona- w przypadku drzew formowanych w stylu bunjin bardzo czesto spotyka sie drzewa baaaardzo nie symetryczne i wcale nie jest to blad, wrecz przeciwnie jest to cecha swiadczaca o odmiennosci tego stylu. W zasadzie umiejscowienie wierzcholka nad nebari dotyczy tylko stylu moyogi. Jednak mimo wszystko, najwazniejsze sa wrazenia estetyczne konkretnego drzewa. W przypadku Twojego drzewa moim zdaniem wyglada dobrze tak jak jest tzn ustawienie pnia oraz nachylenie wzgledem plaszczyzny jest w moim odczuciu dobre i zrownowazone. Jedene co w tej roslnie bym zmienil to wyciagnal w pionie lekko splaszczona korone, no ale to jest juz indwywidualny styl autora tego bonsai i ja na to juz nic nie poradze. Jednak jak zawsze zaznaczam ze jest to moje indywidualne odczucie, dla kazdego slowo "ladne" oznacza co innego :) Tak w ogole calkiem przyjemne drzewo. Co do donicy, ktora zaprezentowales- zdecydowanie za ciezka.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
ODPOWIEDZ