Larix

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Larix

Post autor: wwoadas »

Hej. Tego modrzewia formowalem na wiosne na warsztatach w Warszawie z Romkiem Bona. Niestety Karta pamieci w moim aparacie sie zepsula i nie mam zdjecia krzaczka przed formowaniem :cry:
Po rozdrutowaniu galazki poszy mu troche do gory, ale wszystko zostanie poprawione na wiosne. Zapraszam do komentowania.
Załączniki
Fotka robiona przez Marcina Popka
Fotka robiona przez Marcina Popka
adasiowymodry.jpg (46.19 KiB) Przejrzano 13130 razy
IMG_4530.JPG
IMG_4530.JPG (44.47 KiB) Przejrzano 13130 razy
fotka robiona przez Romana Bone
fotka robiona przez Romana Bone
IMG_0017_resize.jpg (42.46 KiB) Przejrzano 13130 razy
fotka robiona przez Romana Bone
fotka robiona przez Romana Bone
IMG_0018_resize.jpg (87.9 KiB) Przejrzano 13130 razy
13 kwietnia 2007.jpg
13 kwietnia 2007.jpg (81.79 KiB) Przejrzano 13130 razy
IMG_4979.jpg
IMG_4979.jpg (79.37 KiB) Przejrzano 13130 razy
9 listopada 2007.jpg
9 listopada 2007.jpg (84.49 KiB) Przejrzano 13130 razy
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
daniell 79
Posty: 240
Rejestracja: 31 sie 2007, 19:47
16
Lokalizacja: sieradz

Post autor: daniell 79 »

bardzo obiecujaca roslinka TYLKO te jiny na dole to mi cos niepasoja ale fajnie zaczyna sie zageszczac zwlaszcza 2 pierwsze galezie od dolu jeszcze ze 2 . 3 latka i bedzie jak ta lala
bo kazdy jest kims
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

jinki narazie sa zostawione zeby bylo na czym odciagi zaczepic w przyszlosci zobaczymy jak bedzie, na pewno wszystkie nie zostana, ale to jest chyba najmniejszy problem :-)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

A co tu dużo pisać o tym bydlaku (pamiętasz jak go nieśliśmy we 2 ...) - ponowne drutowanie i nwożenie na wiosne by dostał kopa - i już niedługo piękna roślina w płaskiej donicy :)
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

hehe, tak pamietam i dzieki wielkie za .. Nie da sie go niesc w jedna osobe poniewaz ma bardzo szeroka doniczke, duzo ziemi a najgorsze jest to, ze nie ma jak tej doniczki złapac ;-)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

Witam
Fajne drzewko - powiedz tylko czemu zdjąłeś druty na zimę czy to z obawy przed odrzuceniem odrutowanych gałęzi w skutek mrozu?
pozdr
Paweł Dembek
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

druty zdjalem w lato, poniewaz powili zaczynaly sie wrastac i jakby zostaly do tej pory to moglby by powstac bardzo widoczne slady.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

Powiem tak....Romek Bona sie nie popisal, nie popisal sie kompletnie! (tak na marginesie to widzialem jak Romek robił modrzewie) jest pare błędów z ulozeniem galezi, z drutowaniem, po co tyle drutów i za wysokie, brak proporcji, przynajmniej tak widac ze zdjecia, powinien byc mniejszy, modrzewie szybko rosną, wiec ze wzrostem wierzcholka nie byloby problemu...nie przemyslane te drzewko, no mam nadzieje Adamie, ze je przemyslisz i poprawisz bledy i bedzie ok
Janek
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Andrzeju zobacz modrzewie w naturze. To nie sa sosny niskie grube zarosniete, tylko wysokie smukle drzewa- tak jak swierki. Robiac rosline nizsza zabrakoby mi galezi. To bylo dopiero pierwsze formowanie, wiec i tak jest super. Co do tego "po co tyle drutow" to kazda galazka jest zadrutowana i to jest drut aluminiowy a nie miedz, wiec trzeba troche wiekszych rozmiarow uzywac. Pewnie ktos zwrocil uwage, ze sie troche na dole zweza, ale to nie problem bo modrzewie szybko przyrastaja na grubosc. Teraz na wiosne pewnie go przesadze zeby mial dobra ziemie, dam papu i bedzie ok. Narazie nie mam zamiaru zmieniac formy, ale czas pokaze.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Do malyjasiuprim - sztuka bonsai wymaga cierpliwości i jak słusznie zauważył wwodas - to było dopiero pierwsze formowanie. Ja już nigdy nie będę robił drzewka na raz, bo trzeba dać mu czas, szczególnie gdy mam wątpliwości co do ostatecznej formy. Adamie, wiosną pewnie się wyjaśni którą z dwóch gałęzi leżących na jednym poziomie trzeba będzie usunąć. Na ostatnim zdjęciu powodują, że drzewko przypomina kształtem stracha na wróble (to nie jest oczywiście złośliwe).
Pozdrawiam z okolic Poznania
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

Rzeczywiscie jest duza roznica miedzy sosnami a modrzewiami, w sosnach trzeba poczekac caly rok zanim rozwinie sie nowy pak, natomiat w modrzewiach tego samego roku...ale na tym zdjeciu widac, ze tych galazek jest wystarczajaco IMG_0018_resize.jpg, zeby ulozyc wierzcholek...nawet nie wierz jak bylem zszokowany jak Liporace robił drzewko i powiedział mi z jakiej galęzi ulozy wierzcholek i dlaczego :)
Janek
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

armin pisze:Na ostatnim zdjęciu powodują, że drzewko przypomina kształtem stracha na wróble (to nie jest oczywiście złośliwe).

Po rozdrutowaniu galezie poszly do gory i dlatego taki jest efekt- poprawione zostanie na wiosne.
malyjasiuprim pisze:Rzeczywiscie jest duza roznica miedzy sosnami a modrzewiami, w sosnach trzeba poczekac caly rok zanim rozwinie sie nowy pak, natomiat w modrzewiach tego samego roku...
Chodziło mi o naturalne formy a nie cykl rozwojowy... :roll:
malyjasiuprim pisze:ale na tym zdjeciu widac, ze tych galazek jest wystarczajaco IMG_0018_resize.jpg, zeby ulozyc wierzcholek...
Jak juz pisalem to było dopiero pierwsze formowanie, to nie jest piekarnia- w bonsai czeka sie na efekt latami. Nie bede przeformowywał rośliny dlatego, bo ktos powiedzial ze tak jest zle i powinno byc inaczej.
malyjasiuprim pisze:nawet nie wierz jak bylem zszokowany jak Liporace robił drzewko i powiedział mi z jakiej galęzi ulozy wierzcholek i dlaczego :)
Chciales zaimponowac piszac ze widziales S Liporace? :roll:
Narazie roslina bedzie prowadzona dalej w takiej formie- "droga jest celem" :idea: . Szczerze mowiac to watpie, ze to zrozumiales bo ty chcialbys wszystko zrobic odrazu i miec gotowe drzewo. Co do mojego drzewka to w przyszlosci moze sie zmieni jego forma, czas pokaze 8)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
afiSh
Posty: 70
Rejestracja: 19 paź 2006, 17:50
17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: afiSh »

Hey Adam, myślę że forma jest bardzo przemyślana i jak na przeciętny materiał wykrzesałeś co było możliwe. Nie łatwo jest uwydatnić ruch pnia na takim "nudnym" pniu a jednak Tobie się to udało. Szczególnie widać to na trzecim zdjęciu. Podoba mi się.
Pozdrawiam,
Jarosław Kobyra
“Do not search for the master, search for what the master is searching for!”
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

Chciales zaimponowac piszac ze widziales S Liporace? Rolling Eyes
Hehehe dobre...:) zaimponować :)
Janek
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

malyjasiuprim pisze:
Chciales zaimponowac piszac ze widziales S Liporace? Rolling Eyes
Hehehe dobre...:) zaimponować :)
Myslalem, ze napiszesz cos madrzejszego, ale jak widac nie udalo ci sie czyli nie zawiodles 8)

afiSh- dziki za dobre slowa, ciesze sie, ze sie Tobie podoba to drzewko. Na wiosne odswierze temat.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Wam :-)

Moze i ja zabiore glos w tej dyskusii, jestem w pewnym sensie winny ze ono wyglada tak a nie inaczej ;-)
Ci co sie znaja, zauwazyli ze jest to pierwsze formowanie, a materialem jest yamadori . Przy yamadori trzeba czasami male bledy na poczatku tolerowac ( mam na mysli bledy materialu )z czasem drzewo bedzie dojrzewalo i jestesmy w stanie je zatuszowac. Droga do sukcesu potrafi byc dluga, a szczegolnie w Bonsai.Prosze zobaczcie na mojej stronie w Formowaniach tego modrzewia ktory w tym kalendarzu robionym przez nas ( Iwona i ja ) jest na okladce.
Miedzy pierwszym formowaniem a ostatnim zdjeciem lezy 5 i tylko 5 lat pracy.
Jezeli ludzie tycy jak Malyjasiu potrafia tylko krytykowac ( mialem troche czasu i poczytalem jego posty , polecam sami sie przekonacie ) sami nie majac najprawdopodobniej o bonsai zielonego pojecia, ale musza sie odezwac i skrytykowac bo taka maja juz nature.
Ogladajac Jego posty nie widzialem zadnego na ktorym by pokazal przez siebie zrobione drzewo.Najprawdopodobniej sam nic nie potrafi a krytykuje innych.
Oczywiscie nie wszystko musi sie wszystkim podobac jak to sie mowi .... jeden lubi zapach cytryn inny jak mu nogi smierdza...
Jezeli jednak kogos krytykujesz to uzsasadnij to . Jezeli oczywiscie potrafisz,bo do krytyki trzeba miec wiedze.
To tak jak slaby nauczyciel...siadaj 2 ..... a nie wytlumaczy dlaczego bo moze sam moze nie wie.
Adas glowa do gory , z tego morzewia beda k i e d y s ludzie ;-)

Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Obrazek

Musze popracowac nad gora i teraz jak patrze na fotki to niektore galzezie jeszcze mocniej nagiac w dol.
Nie jestem zadowolony z fotek jak zwykle nie oddają tego jak roslina wyglada w rzeczywistosci no ale coz poradzic :? prosze o komentarze

ps. w czpie po lewej stronie na fotce widac taka luke- juz ją zlikwidowalem po przez obnizenie galezi nad nia. Nagialem troche mocniej tez dwie galezie, ale juz nie robilem fotek, zrobie jak bedzie sloneczny dzien bo teraz troche takie rozmazane wychodza.
Załączniki
P3121222.JPG
P3121222.JPG (65.58 KiB) Przejrzano 11275 razy
P3161283.JPG
P3161283.JPG (54.27 KiB) Przejrzano 11275 razy
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Dobra robota. Zaczyna nabierac ksztaltow.
Przy okazji chcialem Ci podziekowac, poniewaz ogladajac tego modrzewia utwierdzilem sie w przekonaniu, ze dobrze zrobilem przeformowujac mojego ( viewtopic.php?t=815 ). Musze stwierdzic, ze ten wyglada jak jego brat blizniak :-)
Moze niedlugo go pokaze...
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Dzieki za dobre słowa i jednoczesniej ciesze sie, ze moglem Ci . mimo ze nie bylo to swiadome działanie :razz: Zastanawiam sie, czy go nie przesadzic juz w tym roku, do troche mniejszej doniczki bo narazie to siedzi w takiej, ze w jedna osobe to ciezko go przeniesc. Nie mowie, zeby od razu do porcelanowej doniczki i na wystawe bo na to jeszcze za wczesnie, ale do jakiejs przejsciowej.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

No i jak drzewko ma się teraz ? Układałeś na jesieni ? Moze przesadzaleś ?
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
ODPOWIEDZ