Jałowiec z konkursu "Tanuki Cup 2007"

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Jałowiec z konkursu "Tanuki Cup 2007"

Post autor: lukas_gr »

Witam, przedstawiem Wam mojego jalowca formowwanego na konkursie Tanuki Cup 2007 w maju tego roku. Calosc miale charakter zblizony do konkursu nowych talenow. Roslina zajela w nim pierwsze miejsce. Nie jest to moze okazaly jalowiec, ale kazdy pracowal z tym co wylosowal wiec nie mialem za duzego wyboru. Niestety przedstawione zdjecia przedstawia roslina juz po drugim formowaniu przeprowadzonym przeze mnie dzisiaj, nie mam zdjeicia sprzed ani w po pierwszym formowaniu z maja, wiec jesli ktos takowe posiada bardzo prosze o zamieszczenie w celu pokazania jak roslina zmienila sie od tamtego czasu.W kwietniu przesadze go do docelowej doniczki.
Załączniki
1
1
IMG_0797.JPG (54.85 KiB) Przejrzano 6896 razy
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

lukas_gr pisze:wiec jesli ktos takowe posiada bardzo prosze o zamieszczenie w celu pokazania jak roslina zmienila sie od tamtego czasu.W kwietniu przesadze go do docelowej doniczki.
Skoro tak ładnie prosisz to - poniżej wklejam 2 pierwsze fotki to Twój jałowiec. Zgadzam sie też z tym że mimo iż te jałowce były sporaśne , z grubym pniem, który miał ruch, z masą gałązek to miały jedną wade - cała zieleń , czyli drobniejsze gałazki były nie zdretwiałe i nie dało sie ich ułożyć - co też nie robiliście chyba na konkursie. Drzewko Twoje wygląda lepiej chociaż nie ukrywam ze chodziło mi po głowie by wywalić kilka gałązek(na pierwszy rzut ) z tych dolnych i ciągnąć go na bunjina - ale może tak lepiej faktycznie wygląda. Jak zarośnie to będzie go jak ułożyć i jak zdretwieją te gałażki. Teraz miałeś wiecej czasu na dopieszczenie niż na konkursie :) Po za tym dobrze ze wszyscy mieli mniej wiecej podobne materiały, które były zarosniete i nie przyciete z góry , boku -własnie po to by każdy wykorzystał swój zmysł artystyczny i nie ograniczał się jak przy materiałach już prowadoznych na bonsai (nie ograniczał sie co do gałęzi , wysokości, formy).
Ja bym go do doniczki nie przesadzał - chyba ze mas zjakieś plany na niego konkretne ? Zagęszczałbym go i z doskoku ciapał, formował - ale to moje zdanie

Ja niżej zamieszczam mojego jałowca, którego zabrałem po pikniku do Siedlec(wcześniej nie był nic ruszany) i którego wyginałem tego samego dnia tyle że o 23 na środku mojego pokoju - to jeden z jałowców jakie zostały po konkursie -z tej samej szkółki. W konkursie nie brałem udziału (bo jeszcze byłem za zielony- teraz dopiero nastąpił postęp :P). Ulożyłem tylko 5 głównych gałęzi. Drut się rozjechał bo mocno go wyginałem (przy gieciu pień strzelił 3 razy) -zakreciłem go jak TWISTERA (ale i tak sie nazywa JORGUS na cześć MARCINA). Narazie zieleni nie układam bo nie jest zdretwiała. Takie o cudo wyszło - może kiedyś, coś ,gdzieś z niego będzie. Narazie bez większych co do niego planów.
Załączniki
01.JPG
01.JPG (42.99 KiB) Przejrzano 6868 razy
jaÂłowiec ÂŁukasza
jaÂłowiec ÂŁukasza
02.JPG (37.73 KiB) Przejrzano 6871 razy
przed - mĂłj jaÂłowiec
przed - mĂłj jaÂłowiec
03.JPG (41.3 KiB) Przejrzano 6867 razy
krzak w nocy po pikniku - juz zgiety
krzak w nocy po pikniku - juz zgiety
04.jpg (21.88 KiB) Przejrzano 6867 razy
mĂłj krzak na dzien dzisiejszy
mĂłj krzak na dzien dzisiejszy
05.JPG (25.06 KiB) Przejrzano 6865 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Wprawdzie to temat Lukasza ale pozwole sobie cos zasugerowac nt. jalowca Przemka. Nie chcesz przechylic drzewko bardziej na lewo?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Jesli chodzi o przesadzenie na wiosne to jest ono niezbedne. Jest to matrial szkolkarski, a bryla jest dosc przerosnieta. Po za tym mieszanka jest tez dosc malo "efektywna" jesli chodzi o bonsai, bardzo drobna. Przesadzajac go do grubej mieszanki 1/4 bims 1/4 lawa 1/4 akadama i 1/4 torf badz moim zdaniem lepszy gotowy substrat do roslin iglastych (torf, ziemia lisciowa, piasek i troszke nawozu) korzenie zaczna o wiele szybciej rosnac a co za tym idzie zielen tez, po za tym bede mial go w ladnej doniczce- czynnik estetyczny tez sie liczy. Co do drutowania przyrostow nie zdrewnialych to jak najbardziej Przemku nalezy je drutowac, jednak na konkursie poprostu na to nie bylo czasu, ledwo sie uwinalem z zdrutowaniem wszystkich zdrewnialych. Na zdjeciu ktore zamiescilem widac ze zdecydowanie przeswitlilem korone w calu oraz (tego nie widac) jest zadrutowana w zasadzie kazda galazka dluzsza niz 3cm, te najdrobniejsze jeszcze zielone drutem 0,6mm, jednak na tak malej roslinie zajelo mi to niemal ze caly dzien od rana do wieczora a na konkursie mielismy tylko 4 godziny z czego 2,5 poszlo na wyczyszczenie rosliny, obrobke martwego drwna, zarafiowanie i wygiecie pnia, oraz oczyiwscie przemyslenie calej kompozycji. Na drutowanie mialem troche ponad godzinie bo jeszcze trzeba policzyc czas na ulozenie. Wiec sam widzisz ze w drutowaniu zielonych przyrostow nie ma problemu a nawet jest to wskazane jednak to byl konkurs a te rzadza sie swojimi prawami.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Może to kwestia zdjęcia - ale na jałowcu Łukasza widać kilka nienaturalnie wyglądających wędek. Też przychylam się do zdania Przemka, że lepiej by mu chyba było w postaci literata, bez tych dwóch dolnych gałęzi.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Szczerze mowiac na zdjeciu moim zdaniem tez wygladal by lepiej jako literat, ale to tylko na zdjeciu poniewaz wycinajac dwie pierwsze galezie powstal by pewien problem- na galaz rownowazaca musial bym przeciagnac galaz ktora teraz pelni role galezi tylniej, a wtedy nie bylo by tylu, to co widac na zdjeciu jako droga lewa galaz to w rzeczywistosci dwie galezie nachodzace na zdjeciu na siebie- galaz tylnia i drobna galaz lewa. Niewykluczona ze jak ta dobna galazka sie wzmocni to zrobie z niego literata, ale na razie nie. Co do wedek to w gornej koronie zgodze sie ze sa, ale w koronie to dopuszczalne, gdyz jak sie zagesci nie bedzie tego widac. Jesli chodzi o dolne to raczej kwestia zdjecia.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Kamil pisze:Wprawdzie to temat Lukasza ale pozwole sobie cos zasugerowac nt. jalowca Przemka. Nie chcesz przechylic drzewko bardziej na lewo?
Być może Kamilu - ale ja go nartazie nie przesadzam ani nieformuje dalej ponieważ tu liczył sie tylko pień a za jakiś czas reszta. Co do zieleni nie beęde układał tych drobnych gałazek poniewaz: jałowiec nie idzie na wysatwe i sie z nim nie spiesze, w tym jałowcu po lekkim dotykaniu te zielone pędy potrafią odpadać a co dopiero po ścisnieciu drutem - drut tu nic nie da bo po zdjeciu drutu i tak opadną do póki nie będą zdretwiale - ale to tylko moje zdanie co do mojego jałowca.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
18

Post autor: holahola »

Moim zdaniem ;
nie podoba mi się wędka na drugiej gałęzi, i znowu za wysoko i choinkowo
_________________________________________
Marcin Gajewski
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

mi on przypomina mojego jałowca viewtopic.php?t=4066 fotka 17 - tylko troche taki łysawy bardziej.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Jałowiec dzisiaj został przesadzony do nowej donicy, od jesieni nie układałem korony. Następne formowanie we wrześniu.
Załączniki
IMG_2044.JPG
IMG_2044.JPG (43.46 KiB) Przejrzano 5612 razy
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
ODPOWIEDZ