Jałowiec (klasyczny)

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Jałowiec (klasyczny)

Post autor: lukas_gr »

Witam wszystkich, przedstawiam mojego kolejnego jałowca, formowanego dzisiaj. Jest to jałowiec chiński wykopany ze szkółki. Proszę o kulturalna rozmowę i nie zamienienie tematu w kłótnię.
Załączniki
1
1
IMG_0730.JPG (54.47 KiB) Przejrzano 10434 razy
2
2
IMG_0736.JPG (56.55 KiB) Przejrzano 10438 razy
3
3
IMG_0745.JPG (43.04 KiB) Przejrzano 10436 razy
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Fajowy materiał, ładnie zwezający sie pien i krzywizny. Ale myle ze mozna by go bylo obrocic troszke w prawo by pokazac krzywizne z polowy wysokosci rosliny ta ktora idzie najpierw w tyl a potem bije oczy w przod (ale to jeszcze da sie zrobic przy sadzeniu rosliny do docelowki). Jakas mocno rozbudowana ta prawa galaz i moglo by byc w niej troszke ruchu. Co do ulozenia to roslina moglaby byc troszke bardziej rozlazla nie w ksztalcie strzaly (przypomina swiateczna choinke). Zielen moglaby sie zamykac w zielonym trojkacie i mysle ze smialo czubek zakonczyc na czerwonej lini.
Moge prosic o fotke z bliska miejsca zaznaczonego ciemnoniebieskim kolkiem.

Do MODow i Admina: Nie moja wina ze ludziskom pekaja nerwy gdy sie im bledy wytyka i jesli chcecie to blokujcie ich i ich posty a nie cale tematy z ktorych naprawde niekiedy idzie wyciagnac dobre lekcje. Przypatrzcie sie ze jak pojawia sie roslina taka jak ta o ktorej idzie podyskutowac to ludziska zamieraja bo co??? Za trudna???A wlasnie przy takich roslinach powinna byc najbardziej zagorzała dyskusja a wy je blokujecie.
Załączniki
Na szczescie skleroza nie boli zapomnialem dodac fotki
Na szczescie skleroza nie boli zapomnialem dodac fotki
img_0745_101.jpg (44.48 KiB) Przejrzano 10415 razy
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Jesli chodzi o prawa galaz to rzeczywiscie za duzo tam zieleni, ale dopiero na fotce zobaczylem bo w realu tak sie nie wydaje, jutro wytne cos nie cos. Co do frontu, to z tej strony wyglada moim zdaniem najatrakcyjniej jesli chodzi o krzywizne pnia, jesli chodzi o lekkie przekrecenie w lewo to ukazuje sie rozbudowane shari, przy sadzeniu do docelowej doniczki cos pomysle. Co do ukladu korony to moim zdaniem jest ok. Tam gdzie jest to kolko jest shari i jin, jutro zrobie zdjecia, ze zblizeniem na wszyskie jiny.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Za bardzo ześ go Łukaszu pociągnąl do góry tworząc choinke. Powinienes zakrecić pien i zbić bardziej rośline - ale w koncy każdy ma inny styl robienia (co jest normalne).

Ważne że coś robisz a nie siedzisz w miejscu :-)
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

czesc. Ogolnie bardzo mi sie podoba drzewko. Naprawde dobra praca. Co do ruchu prawego konara to sie zgodze z bolasem. Chyba lepiej by sie prezentowal. Pokroj rosliny podoba mi sie taki jaki jest. Nie robilbym bardziej rozlorzystego. Co jeszcze ? hmmm. Narazie trudno cos powiedziec. Naprawde praca wyborna . Gratuluje.

Rozumiem ze wykopales go szkolki w tym roku,tak?

Jesli tak to nie szkoda Ci go troche? Szanse troche spadaja na przezycie, tym bardziej ze jeszcze formowanie podstawowe.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Byl kopany w zeszlym roku na jesieni, roslina ma bardzo dobrze rozbudowany system korzeniowy i raczej nie bylo sensu czekac jeszcze rok. Nie wiem o co Wam chodzi z ta choinka, jak by wygladal lepiej bardziej plasko to bym tak zrobil, mi sie podobalo tak jak jest teraz wiec tak zrobilem[/u]
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

jak napisali poprzednicy rzuca sie w oczy zbyt szpiczaty ksztalt , ale to nie problem (pierwsze formowanie)szkoda ze fota jest ciemna , a chyba jest tam ciekawe nebari
Awatar użytkownika
ogrodnik
Posty: 167
Rejestracja: 11 sty 2007, 14:37
17
Imie i nazwisko: Michal Krzyscin
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Knurów k. Gliwic / Warszawa
Kontakt:

Post autor: ogrodnik »

Moim zdaniem roślina wygląda dużo lepiej będąc wyższą choinką niż gdyby była niższa.
Pozdrawiam Michał Krzyścin
http://www.mojerosliny.prv.pl
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

ogrodnik pisze:Moim zdaniem roślina wygląda dużo lepiej będąc wyższą choinką niż gdyby była niższa.
Chetnie przeczytam to o czym piszesz. Możesz rozwinąć kolego temat i napiszesz czemu tak uważasz.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Drzewko ladne, ciekawie ulozone, troche w stylu świerka. Fajny ruch pnia oryginalne nebari i ladnie odrutowany;).
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

a co to jest choinka?

według mnie spiczasty układ gałęzi ma oryginalny charakter rośliny naśladujący układ sekwoi. Zresztą zagęszczenie górnej części spowoduje jej zaokrąglenie jakby się tak nie stało to przy następnym formowaniu na pewno poprawa kąta nie byłaby problemem. No drzewo w każdym bądź razie bardziej przemyślane niż to poprzednie. Owszem wymaga wielu poprawek, ale najważniejsze że nie zmarnowałeś materiału.
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Zmarnowac material tzn porabac na kawaleczki i podpalic, poprzedni jalowiec byl formowany nie na pokaz tylko pod katem przyszlosciowym. Kazda roslina moze sie komus podobac lub nie, poprzeni mial byc z zalozenia nietypowy i jest. Co do samej choinki to zgodze sie z przedmowca co to jest choinka?? Uklad galezi gdzie korona sie zweza ku wierzcholkowi jest naturalny, w ten sposob swiatlo sloneczne dociera do wszystkich galezi, prosze poobserwowac drzewa iglaste w naturze- duze jalowce i swierki. Bonsai ma przypominiac duze i stare drzewo wiec nie widze powodu dlaczego mial bym je uformowac inaczej. pozdro
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Lukaszu, tez jestem zdania Bolasa, ze drzewko mogloby byc nizsze. Jednakze podoba mi sie fakt, ze idziesz "wlasna droga" i nie trzymasz sie scisle stylow.
Ogladajac teraz drzewka i ich opisy na Ginkgo, moglem zaobserwowac opisy typu "Free Style", a drzewka wcale nie wygladaly gorzej.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
17

Post autor: holahola »

Cześć,
Podzielam zdanie Panowie "za wysoko".
I powiem jak potrafie mam nadzieje że zronumiecie;
Na zdjęciu łukasza wypinał brzuch ,na vircie się garbi.:)
Załączniki
Staruszek siĂŞ garbi
Staruszek siĂŞ garbi
1g.jpg (40.43 KiB) Przejrzano 10262 razy
_________________________________________
Marcin Gajewski
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
17

Post autor: holahola »

A przy tym układzie gałęzi lepiej było by tak.
Ale prostować było by ciężko 8)
Załączniki
v2g.jpg
v2g.jpg (37.57 KiB) Przejrzano 10259 razy
_________________________________________
Marcin Gajewski
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Witam, zamieszczam fotke po lekkim faceliftingu korony, jiny oczywiscie beda jeszcze w przyszlosci poprawiane, po za tym dla korony zostawilem dwie dosc grube linie zycia, roslina pewnie jadna odrzuci i w tym miejscu rozbuduje shari ale to gdzies za 1-2 lata, drzewo samo pokaze. Troszke splaszczylem korone no i tak jak jest teraz zostanie juz do wiosny.
Załączniki
4
4
IMG_0788.JPG (52.06 KiB) Przejrzano 10178 razy
3
3
IMG_0782.JPG (32.09 KiB) Przejrzano 10177 razy
2
2
IMG_0780.JPG (59.05 KiB) Przejrzano 10177 razy
1
1
IMG_0770.JPG (44.54 KiB) Przejrzano 10178 razy
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

jesli mam byc szczery to drutowanie kiepskie, roslina za ciezka i za duzo zieleni jak ktos wczesnie napisal. I chyba drzewko troche nie przemyslane...
Janek
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

Drzewko nie przemyslane. Mhhhmmm?
Moze napiszesz dlaczego. Moim zdaniem jedno z fajniejszych drzew na tym forum. Co prawda bardziej podobal mi sie bez liftingu korony ale nadal moim zdaniem jest to bardzo udane drzewo.

Zieleni za duzo? Tez bardzo interesujace. Moze rozwiniesz swoje zdanie
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

pinaceae pisze:Moim zdaniem jedno z fajniejszych drzew na tym forum.
Może Ty również rozwiniesz swoje zdanie czemu tak a nie inaczej ? Poprostu jednym sie podoba drugim nie...
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Kazdy ma prawo zeby cos mu sie podobalo lub tez nie. To czy komus sie podoba czy tez nie podoba jest kwestia gustu a o gustach sie podobno nie rozmawia. Ale jesli juz ktos pisze tak jak "maly jasiu" ze np drutowanie kiepskie to juz prosze to oprzec argumentami? Dlaczego? Szczerze mowiac nie obchodzi mnie czy sie ta roslina komus podoba czy nie. Jesli ktos ja uzna za wartosciowe bonsai to bedzie mi milo, jednakze jesli ktos powie ze mu sie nie podoba to ma do tego swiet prawo, a ja sie tym specjalnie nie przejme. Uwazam tego jalowca za udane drzewo, mi osobiscie sie calkiem podoba, ale to moje odczucie i tyle.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
ODPOWIEDZ