sosna - od zera do ?

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
waldaa
Posty: 35
Rejestracja: 30 paź 2006, 09:16
17
Lokalizacja: PoznaĂą

sosna - od zera do ?

Post autor: waldaa »

Witam

przedstawiam Wam historię jednego z moich pierwszych drzew :) początki były ciezke- źle założone druty, brak pomysłu i niedociągnięcia techniczne,czyli wszystko to co obserwujemy na tym formu i co większość z Was przeszła i na nim prezentowała.
To drzewko kupiłem 4 lata temu, a koncepcji i zmian formy przeszło co naj mniej kilka.
Sosenka teraz czeka na nowa doniczkę na wiosnę i już chyba zostanie w tej formie małego moyogi ( ma 15 cm).
Załączniki
rok po pierwszym przesadzeniu i fatalne drutowanie :)
rok po pierwszym przesadzeniu i fatalne drutowanie :)
2005.JPG (42.54 KiB) Przejrzano 5535 razy
po zimie bez drutów, ale tez i bez pomys³ów
po zimie bez drutów, ale tez i bez pomys³ów
2007.jpg (63.1 KiB) Przejrzano 5536 razy
prĂłba zmniejszenia i obniÂżenia korony
prĂłba zmniejszenia i obniÂżenia korony
wiosna 2007.JPG (32.78 KiB) Przejrzano 5536 razy
drastyczne ciĂŞcie i uformowanie korony
drastyczne ciĂŞcie i uformowanie korony
lato 2007.JPG (53.4 KiB) Przejrzano 5536 razy
pod koniec sezonu ig³y siê wyd³u¿y³y i zagêœci³y - do zrobienia lub wyciêcia pozosta³oœÌ po grubszej ga³êzi.
pod koniec sezonu ig³y siê wyd³u¿y³y i zagêœci³y - do zrobienia lub wyciêcia pozosta³oœÌ po grubszej ga³êzi.
jesien 2007.JPG (59.16 KiB) Przejrzano 5536 razy
Pozdrawiam
Waldek Burzych
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nooo prosze taka praca daje przyjemnosc. Po długich iglach widac ze sosenka ma sie dobrze. Gratuluje.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Tom
Posty: 5
Rejestracja: 26 sty 2008, 15:10
16

Post autor: Tom »

na 3 zdj. wygląda fantastycznie [przynajmniej dla mnie ]
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

drzewko bardzo ladne ale co masz zamiar zrobic z tym kikutem ?? czy masz zamiar zrobic tam jina czy bedziesz to usuwal ?? i mam jeszcze jedno zastrzezenie co do tej pierwszej galezi po prawej stronie . nie sprobowal bys jej jakos troszke wygiac by zielen zblizyla sie jeszcze troche do pnia ?? nie wiem moze to wina zdjecia ale wydaje mi sie ze jest drobna szczelina miedzy pniem a zielenia na tej galezi . chyba ze chcesz to zniwelowac po porzez zageszczenie rosliny w najblizszych sezonach , ale wyginajac troche galaz uzyskal bys ten efekt natychmiastowo .
Załączniki
12345.JPG
12345.JPG (55.82 KiB) Przejrzano 4933 razy
Awatar użytkownika
fawin
Posty: 186
Rejestracja: 31 lip 2007, 15:17
16
Imie i nazwisko: Krystian P.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Ustroń

Post autor: fawin »

Witam,
Drzewko najprzyjemniejsze na zdjęciu "wiosna 2007.JPG", szkoda, że obciąłeś, ale zapewne miałeś jakiś powód. Życzę powodzenia w dalszym prowadzeniu tego drzewka :]

P.S. mam pytanie jak srobiłeś, że drzewko nie ma charakterystycznych dla sosen "pięter" utworzonych przez coroczny przyrost drzewa na wysokość, czy co roku obrywałeś niepotrzebne pędy?
"Nie wywyższaj się, nie unoś, bądź skromny, szanuj innych i Ty będziesz szanowany"
Awatar użytkownika
waldaa
Posty: 35
Rejestracja: 30 paź 2006, 09:16
17
Lokalizacja: PoznaĂą

Post autor: waldaa »

Witam

co do tego kikuta, to pewnie zrobię jakiego jina, choć w tym miejscu jakoś też nie pasuje. Jeszcze nie wiem co z nim zrobić wiec po prostu sobie czeka - co nagle to po diable. W tym roku chce ja przesadzić do docelowej doniczki, ale zobaczymy czy nie przyrosło za dużo korzeni, bo może trzeba będzie to rozłożyć na 2 lata. W tym roku dostała większy pojemnik i dlatego ma takie imponujące igły.
Co do gałęzi to być może będzie korekta w docelowej donicy, dzięki za wszystkie uwagi.

Co do układu pięterek, to nie zrozumiałem pytania ? :) chodzi o to ze są pięterka czy ich nie ma ? wydaje mi sie ze sa : góra, lewa chmurka i niżej prawa.

Drzewo co roku skubałem ze świec po ich pełnym rozwinięciu - skracane o 2/3. po kilku sezonach jest już kilka pąków i jest z czego układać.
Jeśli chodzi o to dlaczego tak ją ostro przyciąłem to spójrzcie, jaki marny jest pień ! nie nadaje sie do dużego drzewa. Forma poprzednia była zbyt masywna. Było sporo zieleni, ale nie było pnia który by to tego wszystkiego pasował.
Pozdrawiam
Waldek Burzych
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

wydaje mi sie ze nei ma co wsadzac do mniejszej doniczki a raczej do wiekszej. Sam napisales "co nagle to po diable" a pieniek jest jeszcze cienki tak jak zauwazyles i wydaje mi sie, ze lepiej bedzie wsadzic w jeszcze wieksza doniczke z dobra miesanka i dawać dobrze papu i mysle ze za 3 lata efekt bedzie lepszy.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Kanik
Posty: 9
Rejestracja: 30 sty 2008, 16:41
16
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: Kanik »

wiosna 2007.JPG SUPER drzewko wtedy było.. szkoda że już nie ma ...

Ale cóż.. życzę pwodzenia
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Co wam się podoba na tym "wiosna..."?? :shock:
Teraz drzewko nabiera wyrazu - jak dla mnie dobry kierunek.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
ODPOWIEDZ