Po prostu jałowiec.

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
afiSh
Posty: 70
Rejestracja: 19 paź 2006, 17:50
17
Lokalizacja: Warszawa

Po prostu jałowiec.

Post autor: afiSh »

Witam Wszystkich,
Chciałem przedstawić pewnego jałowca. Jest to moja najnowsza praca. Już od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem uformowania drzewa w stylu bun-jin. Wybrałem się, więc na przejażdżkę po centrach ogrodniczych i wybrałem sobie takiego oto jałowca chińskiego. Zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to powalający materiał, ale coś mi podpowiadało, że może być z tego całkiem poprawne drzewko. Jego największą wadą jest linia pnia, która jest dosyć nudna, ale postaram się to w przyszłości poprawić przez zrobienie shari, natomiast plusem tego pnia jest to, że od nasady do wierzchołka zwęża się stopniowo a to dosyć ważne. Kolejne plusy to na pewno jego kondycja, jest zdrowe i gęste, co daje dużo możliwości przy formowaniu. Wiem od właścicielki sklepu, że stoi tam już jakieś 2 lata i swobodnie sobie rośnie. Po odkryciu korzeni okazało się także, że posiada bardzo ładną nasadę pnia, co bardzo mnie ucieszyło, bo znacznie częściej przy takich drzewach okazuje się, że nasada jest bardzo kiepska.
Po obejrzeniu doszedłem do wniosku, że będzie to wysokie drzewo o formie nieregularnej z elementem stylu bun-jin, tzn. długą główną gałęzią wijącą się w dół. Jednakże przy wycinaniu gałęzi zaczął kiełkować w mojej głowie inny pomysł. :) Co z tego wyszło sami oceńcie. Miłego oglądania.
Załączniki
... tak wyglÂądaÂło drzewo zanim siĂŞ do niego dobraÂłem :)
... tak wyglÂądaÂło drzewo zanim siĂŞ do niego dobraÂłem :)
jalowiec 1.jpg (96.81 KiB) Przejrzano 11388 razy
... druga strona
... druga strona
jalowiec 2.jpg (87.98 KiB) Przejrzano 11389 razy
... jeszcze nie odkryte nebari
... jeszcze nie odkryte nebari
jalowiec 3.jpg (93.38 KiB) Przejrzano 11389 razy
... po wyciêciu z grubsza niepotrzebnych ga³êzi
... po wyciêciu z grubsza niepotrzebnych ga³êzi
jalowiec 4.jpg (84.44 KiB) Przejrzano 11388 razy
... waÂżnÂą rzeczÂą jest Âżeby drzewo byÂło zdrowe i gĂŞste wtedy mamy duÂżo moÂżliwoÂści na ukÂładanie korony
... waÂżnÂą rzeczÂą jest Âżeby drzewo byÂło zdrowe i gĂŞste wtedy mamy duÂżo moÂżliwoÂści na ukÂładanie korony
jalowiec 5.jpg (83.63 KiB) Przejrzano 11389 razy
... po wyciêciu ga³êzi pozostawione drewno obdar³em z kory w celu uformowania przysz³ych jinów.
... po wyciêciu ga³êzi pozostawione drewno obdar³em z kory w celu uformowania przysz³ych jinów.
jalowiec 6.jpg (73.26 KiB) Przejrzano 11388 razy
... juÂż okorowane drewno. Zazwyczaj staram siĂŞ formowaĂŚ martwe drewno zanim zacznĂŞ formowaĂŚ drzewo, ale tym razem zostawiÂłem to na koniec, poniewaÂż chciaÂłem dostosowaĂŚ jiny do charakteru drzewa a tak naprawdĂŞ to nigdy do koĂąca nie wiem jak bĂŞdzie dokÂładni
... juÂż okorowane drewno. Zazwyczaj staram siĂŞ formowaĂŚ martwe drewno zanim zacznĂŞ formowaĂŚ drzewo, ale tym razem zostawiÂłem to na koniec, poniewaÂż chciaÂłem dostosowaĂŚ jiny do charakteru drzewa a tak naprawdĂŞ to nigdy do koĂąca nie wiem jak bĂŞdzie dokÂładni
jalowiec 7.jpg (86.57 KiB) Przejrzano 11388 razy
... najgrubsz¹ ga³¹Ÿ zabezpieczy³em rafi¹ ¿eby uchroniÌ j¹ przed z³amaniem podczas giêcia, a wyginana by³a doœÌ radykalnie.
... najgrubsz¹ ga³¹Ÿ zabezpieczy³em rafi¹ ¿eby uchroniÌ j¹ przed z³amaniem podczas giêcia, a wyginana by³a doœÌ radykalnie.
jalowiec 8.jpg (95.56 KiB) Przejrzano 11388 razy
... teraz mo¿na zabraÌ siê do drutowania ga³êzi, po kolei od do³u do góry.
... teraz mo¿na zabraÌ siê do drutowania ga³êzi, po kolei od do³u do góry.
jalowiec 9.jpg (73.12 KiB) Przejrzano 11388 razy
Ostatnio zmieniony 19 cze 2007, 21:36 przez afiSh, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Jarosław Kobyra
“Do not search for the master, search for what the master is searching for!”
Awatar użytkownika
afiSh
Posty: 70
Rejestracja: 19 paź 2006, 17:50
17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: afiSh »

... cd
Załączniki
... na zdjêciu zadrutowana ga³¹zka. S¹ ró¿ne szko³y drutowania, jedni drutuj¹ tylko g³ówne ga³êzie, omijaj¹c te mniejsze, ja jednak drutujê wszystko. U³atwia to u³o¿enie ³adnej korony.
... na zdjêciu zadrutowana ga³¹zka. S¹ ró¿ne szko³y drutowania, jedni drutuj¹ tylko g³ówne ga³êzie, omijaj¹c te mniejsze, ja jednak drutujê wszystko. U³atwia to u³o¿enie ³adnej korony.
jalowiec 10.jpg (92.99 KiB) Przejrzano 11387 razy
... a to efekt koĂącowy pierwszego formowania. Jiny teÂż juÂż sÂą wstĂŞpnie uformowane, ale jeszcze wymagajÂą wiele pracy.
... a to efekt koĂącowy pierwszego formowania. Jiny teÂż juÂż sÂą wstĂŞpnie uformowane, ale jeszcze wymagajÂą wiele pracy.
front.jpg (82.82 KiB) Przejrzano 11387 razy
... lewa strona drzewa.
... lewa strona drzewa.
lewa.jpg (75.27 KiB) Przejrzano 11387 razy
... tyÂł drzewa
... tyÂł drzewa
tyÂł.jpg (84.79 KiB) Przejrzano 11387 razy
... prawa strona drzewa.
... prawa strona drzewa.
prawa.jpg (75.08 KiB) Przejrzano 11388 razy
... na koniec z przysz³¹ doniczk¹. Chocia¿ co do tego to jeszcze nie jestem pewien. :)
... na koniec z przysz³¹ doniczk¹. Chocia¿ co do tego to jeszcze nie jestem pewien. :)
doniczka.jpg (78.92 KiB) Przejrzano 11388 razy
Pozdrawiam,
Jarosław Kobyra
“Do not search for the master, search for what the master is searching for!”
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Widać że Artysta - bardzo oryginalne i fajne drzewko :) - tym bardziej że sam robiłeś :)
Zmieniłbym w nim tą ilość jinów na pniu -bo jest ich stanowczo za dużo i ułożenie tego jina dolnego (podoba mi się jin ale lepiej by mogła całosc wyglądac jak by była podciągnieta do góry) wtedy sama korona by nie przeszkadzała że jest cieżka względem pnia - dobrze ułożona i wygięta. Ale to tylko to co na fotkach widać - w rzeczywistości wygląda inaczej - mi przypomina starą sosne - po przejściach).
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Naprawdę super wyszło Ci to formowanie. Jestem pod wrażeniem, szczególnie, że materiał na początku nie wydawał się jakiś niesamowity.
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

hej.
patrzac na material myslalem ze drzewko bedzie gorsze, ale mi sie bardzo podoba. Jest oryginalne, ma charakter. Jak dlugo je robiles?
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
malyjasiuprim
Posty: 79
Rejestracja: 13 cze 2007, 20:01
16

Post autor: malyjasiuprim »

Byłoby wszystko ok, gdyby nie bylo dwoch wiodacych galęzi po prawej stronie. Trzeba zdecydowac sie na jedna!, a jedna usunąc. Ja bym usunął tą najnizsza, zarafiowana, ona jest niepotrzena i jin na samym dole jest za duzy... Nie ma takiej formy z elementam bunjin...troche za duzo zieleni.....doniczka jakby troche za okrągła, niech podkresla charakter drzewka, wydaje sie troche nudne drzewko w tej doniczce...Mozna byloby obnizyc troche tego jalowca, chodzi o te galąź, ktorej zrobiles wierzcholek....i bedzie ok
Awatar użytkownika
afiSh
Posty: 70
Rejestracja: 19 paź 2006, 17:50
17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: afiSh »

Witam,
Adaś, drzewo formowałem w sumie ok 2 pełnych dni.

Jasiu, zrobiłem virt według twoich wskazówek i sam oceń co wyszło. Jeżeli chodzi o doniczkę to coraz mniej mi się podoba więc do momentu przesadzenia jeszcze bedzie kilka pomysłów. :-)
Załączniki
virt.jpg
virt.jpg (40.38 KiB) Przejrzano 11236 razy
Pozdrawiam,
Jarosław Kobyra
“Do not search for the master, search for what the master is searching for!”
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

może ?
Załączniki
bez nazwy.JPG
bez nazwy.JPG (19.2 KiB) Przejrzano 11224 razy
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

A może bez jina?
Załączniki
doniczka_106.jpg
doniczka_106.jpg (39.32 KiB) Przejrzano 11218 razy
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

Świetna robota :brawo: Elegancko ułożony wierzchołek drzewka.
Jeśli chodzi o rafiowaną gałązkę, to bardziej podoba mi się jej obecność - bez niej korona jest na dole prawie pozioma. Zresztą w naturze drzewko wygląda na pewno zupełnie inaczej niż na zdjęciu.
Jestem za usunięciem dużego jina. Bez niego drzewko będzie już teraz bardziej dostojne, uporządkowane.
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

strasznie podoba mi sie ta doniczka!!!! mozesz powiedziec w jaki sposob ja nabyles? :)
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
Awatar użytkownika
afiSh
Posty: 70
Rejestracja: 19 paź 2006, 17:50
17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: afiSh »

Dzięki za opinie i virty. Niektóre pomysły nawet mi się podobają więc być może coś z nich wykorzystam. Na pewno zostawię zarafiowana gałąź. :-) Drzewko jest po pierwszym formowaniu więc co do jinów i pozostałych gałęzi to wszystko jest jeszcze do przemyslenia. Zawsze wolę zostawić sobie jakąś furtkę awaryjną. Wszystko jest łatwo wyciąć gorzej z odrastaniem.
Lukis, doniczki jeszcze nie mam, na razie przymierzam różne i wymyślam jaka będzie pasowała.
Pozdrawiam,
Jarosław Kobyra
“Do not search for the master, search for what the master is searching for!”
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

tak myslalem ze troche trawlo drutowanie :wink: co do pomyslu Jasia sie nie bardzo z nim zgodze- usuniecie tych dwoch galezi o ktorych wspomnial, gdyz ta zarafiowana dlazka jest glowna galezia tego drzewa i to widac i wlasnie tak powinno byc. Jest grubsza i ma sama w sobie charakter, i dzieki niej drzewko tez ma charakter. Co do jinow wg tez jest ich za duzo, ale nie ma co sie spieszyc i pochopnie ich wycinac, lepiej poczekac az bedzie donisia i wtedy caic 8) życze powodzenia.

Ps Jarek czy my sie czasem nie znamy? :-)
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
afiSh
Posty: 70
Rejestracja: 19 paź 2006, 17:50
17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: afiSh »

Adaś, raczej się nie znamy, może kiedyś będzie okazja. :)
Pozdrawiam,
Jarosław Kobyra
“Do not search for the master, search for what the master is searching for!”
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

super drzewko , wielki potencjal, zreszta jak sie opatrzysz sam podejmniesz wlasciwe decyzje(jestem tego pewien)zrobilem dzis wirt do niego jak sie juz w wirty bawimy,tu kilka slow wyjasnienia do mojej wizji.z bolem serca usowalem dolny dzin(dobrze ze to wirt)wg. mnie nadaje drzwu charaktem i to COŚ , co pozwoli je kojazyc z Toba, zle wstawilem donice(to mi podpowiedzial kolega nie zwrocilem uwagi robiac na szybko wirta.
Wracajac do Twojej wizji i tego co napisal Andrzej, dwie wiodace galezie , nie powinno tak byc.Ok.ale moze zaistniec taka sytuacja? drzewo rosnie na wolnym wietrznym terenie, dmie w nie wiatr, konary sa skierowane w jedna strone , a po jakims czasie ludziki sadza lassam jezdze czesto.wyrasta sciana jak mur robi sie bezwietrznie drzewo zaczyna rosnac prosto dosc wolno jest zacienione(wiem powinno miec wydluzone konary)robi sie ladna czapa , dol zamiera stad te dziny i tak duza ich ilosc.
Załączniki
doniczka_106 kopia.jpg
doniczka_106 kopia.jpg (40.56 KiB) Przejrzano 11103 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Moja propozycja jest bardzo podobna do propozycji Grzeska. Zostawilbym jednakze inne jiny. Jesli chodzi o ten pierwszy jin to moze i bym go calkiem usunal, nie wiem.
Załączniki
doniczka_106.jpg
doniczka_106.jpg (56.5 KiB) Przejrzano 11088 razy
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

według mnie najlepszy virt zasugerował Przemek Radomyski.. najdłuższy jin uformowany w taki właśnie sposób będzie fajnie podkreślał ruch głównej gałęzi..
Awatar użytkownika
lukis9
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2006, 17:13
18
Imie i nazwisko: LukaszSz
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wałbrzych
Kontakt:

Post autor: lukis9 »

super Ci wyszlo to drzewko :) bardzo zgrabnie i na temat ;) a z ta doniczka to nie doczytalem... ale straaaaaasznie mi sie podoba:) chyba mnie zainspisowales z tym jalowcem. mozesz powiedziec jak go zdobyles i ile minelo czasu od kupna,badź wykopania zanim zdecydowales sie na formowanie???
Pozdrawiam,
ŁukaszSz
http://bonsai-niwaki.blogspot.com
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Dzięki. Ja jedynie moge coś sugerować - ale wyłacznie to co widze na fotkach ... bo w rzeczywistości może być inaczej.
Wg. mojej koncepcji drzewko wydaje mi sie po zostawieniu i przeformowaniu jina najmniej ciężkie niż z wycieciem tego Jina - wtedy zostaje zielona czapa na chudym kijku. Ale to tylko moje spostrzeżenie.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
afiSh
Posty: 70
Rejestracja: 19 paź 2006, 17:50
17
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: afiSh »

Witam,
Wog, dzięki za historię drzewa :) podoba mi sie, coś w tym jest.

Kamil, taki byl mój wstępny pomysl na to drzewo, kto wie zobaczymy.

Lukis, przeczytaj post od początku, tam jest odpowiedź na twoje pytania.
Pozdrawiam,
Jarosław Kobyra
“Do not search for the master, search for what the master is searching for!”
ODPOWIEDZ