Swierk

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Swierk

Post autor: czerniachowski »

Witam :-)
Przedstawiam Wam material ktory formowalem podczas kongresu EBA w Ksiazu :-) To tak dla treningu przed wiosna :wink: Piotr
Załączniki
rr.jpg
rr.jpg (49.97 KiB) Przejrzano 13187 razy
gh.jpg
gh.jpg (49.25 KiB) Przejrzano 13185 razy
d.jpg
d.jpg (36.96 KiB) Przejrzano 13185 razy
cv.jpg
cv.jpg (49.47 KiB) Przejrzano 13185 razy
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

Final tego byl taki :-)
Załączniki
ww.jpg
ww.jpg (44.49 KiB) Przejrzano 13171 razy
dd.jpg
dd.jpg (35.71 KiB) Przejrzano 13171 razy
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

:-)
Załączniki
aa.jpg
aa.jpg (38.52 KiB) Przejrzano 13170 razy
index.php.jpg
index.php.jpg (58.92 KiB) Przejrzano 13170 razy
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

jesli macie jakies pytanka to smialo :-)
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Piotrze,

co mnie troche razi to te shari na gorze... w ogole nie widac odmlodzenia pnia... czemu tak?
Mysleliscie aby zrezygnowac w ogole z gory i wykorzystac tylko ta dolna galaz?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Piotrze, jaki jest plan co do tej najniższej gałęzi, zakończonej jinem? Pewnie zgodzisz się ze mną, że jest dosyć dyskusyjna. Czy zostanie tak jak jest czy może po rozbudowaniu korony zostanie zlikwidowana?
Wojtek Łukaszewski
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

No nareszcie jakas dyskusja bo myslalem ze pomylilem dzialy :-)
Kamil nie bardzo rozumiem ..odmlodzenie pnia ? shari robimy po to by pien i calosc wygladala na stara oczywiscie pomyslow na ten material bylo b wiele Kevin Wilson chcial np formowac tylko gore a Mario dla odmiany tylko dol Deoos dolna galaz wychodzi z tylu pnia w prawo i wraca w lewo jin to element ozdobny ktory mozna skrocic ale galaz zostaje ta forma daje mozliwosc tworcy calkowitej zmiany formy jesli sie na to zdecyduje :-)
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Piotrze,

poprostu zakonczenie pnia mi sie nie podoba. Moim zdaniem pien mogl zostac troche dluzszy i podkreslac, ze zostal zlamany i z bocznej galezi utworzyla sie nowa korona. A tak biegnie sobie gruby pien i nagle konczy sie korona. Takie jest moje zdanie Piotrze.
Inna propozycje przedstawiam na zdjeciu. Co nie zaznaczylem na zdjeciu, tutaj tez by mozna bylo zostawic troche dluzszy pien.
Załączniki
index.php_132.jpg
index.php_132.jpg (43.22 KiB) Przejrzano 13062 razy
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
malyjasiu

Post autor: malyjasiu »

Szczerze mowiac nie bardzo rozumiem drzewka uformowanego przez Piotra. A w jakim to stylu?
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A czy zawsze musi byc jakis styl? Dla mnie to moyogi.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

witam
styl to bardziej shakan ale nie to jest najwazniejsze Kamil ma racje co do shari na zdjeciu tego nie widac ale w realu shari wyglada dobrze (jak dla mnie) najwazniejsze ze to drzewo wzbudza emocje i wlasnie to autor mial na mysli!! :-) :-)
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Piotrze, pamiętam jakąś dyskusję na temat Twojego modrzewia z tym długim jinem. Tam chyba również pisałeś, że jest jin jest dyskusyjny i właśnie dlatego go chcesz zostawić. Pod tym względem ten świerk jest chyba podobny, wzbudza emocje.
Wojtek Łukaszewski
malyjasiu

Post autor: malyjasiu »

Zbyt wielki bałagan u gory drzewka, nieuporzadkowanie, przynajmniej tak widac na zdjeciu. Poza tym zbyt duza jest pusta przestrzen miedzy najnizsza galezia, a korona drzewa. To co mowil mario i pokazl Kamil jest jak dla mnie bardziej naturalne....majac na uwadze, ze Pan Piotr pobierał nauki i Liporacego, wiec nie powinien miec watpliwosci
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

hej :-) nie prezentuje tu Wam gotowego bonsai lesz efekt kilkugodzinnej pracy z problematycznym materialem trudno wiec mowic tu o ladzie i porzadku chociazby dlatego ze po formowaniu pozwalamy na swobodny wzrost by pozniej miec co drutowac !! Pusta przestrzen ? to tzw negatywna przestrzen i jest ona niezbedna jesli chcemy podkreslic charakter calej kompozycji. Nauka u Liporacego to nauka jak wady zamienic w zalety a nie mechaniczne i bezrozumne powielanie wzorcow (pierwsza w prawo druga w lewo itp) ta wiedze mam w ksiazkach Lecz w ksiazkach nie znajdziesz recepty na piekne i oryginalne bonsai ,jak postrzegac material co zrobic by z byle krzaka powstalo cos interesujacego Nie bawia mnie nudne bonsai I takich w mojej kolekcji nie znajdziecie :-) sorki
To samo przekazuje ucznia na warsztatach
Od pierwszego do ostatniego zdjecia minelo 3 miesiace wiec mysle ze swierk ma przed soba wiele sukcesow
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Piotrze, mógłbyś napisać coś więcej o tej negatywnej przestrzeni?
Wojtek Łukaszewski
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

hej :-) negatywna przestrzen to bardziej kwestia smaku niz kanonow i prawidel. Nazywam to zabawa z przestrzenia Stosuje sie ja wtedy gdy zalezy nam na uzyskaniu wrazenia lekkosci delikatnosci .Innymi slowy to pusta przestrzen miedzy galeziami (chmurkami)
Nieraz spora a innym razem ledwo zauwazalna ale zawsze pozadana dla uzyskania lepszych (ciekawszych,oryginalnych )wrazen estetycznych
Fotki to bardzo fajnie pokazuja
Załączniki
35.jpg
35.jpg (54.05 KiB) Przejrzano 12925 razy
30.jpg
30.jpg (48.96 KiB) Przejrzano 12926 razy
negatyw.jpg
negatyw.jpg (35.92 KiB) Przejrzano 12925 razy
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
malyjasiu

Post autor: malyjasiu »

A z tego co mi wiadomo na pokazac fromowania wlasnie pokazuje sie "prawie" gotowe bonsai, ono ma zachwycac widza, a nie wytykac błędów. Masz racje, ze pusta przestrzen moze byc kwestia smaku, ale pusta przestrzen, tym bardziej pusty konar bez gałęzi nie wyglada naturalnie, i nie wyglada ładnie, a w twoim swierku na zdjeciu jakby sie prosila jeszcze jedna galaz.....Te mechaniczne i bezrozumne powielanie wzrorców (pierwsza w prawo, druga w lewo, trzeecia do tylu), to podstawa ulozenia kazdego drzewka. I dobrze wiesz, ze bez wzgledu na styl drzewka, wielkosc zawsze istnieja pierwsz, druga galaz, to sie nie zmienia, wiec tym bardziej sie tobie dziwie. NA czym wiec polega wg ciebie ciekawe i interesujace, nie mowiac juz nudne bonai???? jesli nie znajde je w Twojej kolecji. A przeciez wiesz, ze jednym podobaj sie twoje drzewka innym nie i inni uwazac moga, ze sa nudne, to wrazenie subiektywne.....A na koniec nie chcialbym byc z calym szczunkiem wiedzy i umiejetnosci uczniem na Twoich warsztatach.
czerniachowski
Posty: 264
Rejestracja: 05 sty 2007, 20:33
17
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: walbrzych
Kontakt:

Post autor: czerniachowski »

A moze malyjasiu pochwali sie swoim dorobkiem i nas wszystkich zaskoczy?Czekam z niecierpliwoscia !! Co do warsztatow to sie o mnie nie martw Daje sobie rade Z powazaniem Piotr Czerniachowski
Pozdrawiam
Piotr Czerniachowski
www.akina.pl
http://www.facebook.com/#!/piotr.czerniachowski
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

>z tego co mi wiadomo na pokazac fromowania wlasnie pokazuje sie "prawie" gotowe bonsai, ono ma zachwycac widza
Mi się wydaje, że to zależy trochę od odbiorców. Gdyby Piotr robił pokaz dla ludzi zupełnie nie związanych z bonsai pewnie wybrałby jakiś łatwy i przyjemny materiał i w dwie godziny uformował drzewko. To były jednak pokazy w Książu gdzie jest wiele doświadczonych osób, dla których kolejne bonsai w stylu wzniesionym nieregularnym byłoby nudne i nic by ich nie nauczyło. A pokaz ma chyba też czegoś uczyć. M.in. jak z trudnego materiału uformować bonsai.

>a w twoim swierku na zdjeciu jakby sie prosila jeszcze jedna galaz.....
Może się prosi, ale po prostu jej nie ma. I nic się na to nie poradzi. Można odłożyć materiał lub probować coś z nim zrobić, a nawet z wad wydobyć zalety.

PS. Piotrze, wydaje mi się, że przepychanki w stylu "kto jest lepszy" chyba nie mają sensu. Przecież w jakimś celu zamieściłeś ten temat, a chyba nie po to żeby Cię wszyscy chwalili. malyjasiu ma takie zdanie ja ma i chyba ma do tego prawo. Sztuka ma to do siebie, że oglądać i oceniać może ją nawet zupełny ignorant (mówię ogólnie, a nie personalnie o kimś), nie trzeba być super znawcą by coś się nam podobało lub nie.
Wojtek Łukaszewski
Awatar użytkownika
fidelpatcha
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 769
Rejestracja: 11 maja 2006, 09:02
18
Imie i nazwisko: Damian Skiba
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Siemianowice

Post autor: fidelpatcha »

Na wstępie poprę formowanie "trudnych" materiałów - pokazują kunszt i wyobraźnię twórcy, który zaprzecza tezie, że z danego materiału nic się zrobić nie da. W miesięczniku Bonsai było pokazane formowanie jałowca - masa poskręcanych konarów wyglądających jak stos ogniska, okazało się jednak że i z takiego materiału coś można zrobić (nie pamiętam jednak kto go formował - może ktoś podpowie - jakieś zdjęcie wrzuci).
Przy takich materiałach często ostateczną formę ciężko przypisać do konkretnego stylu, liczy się efekt wizualny drzewka.
Jeśli chodzi o przykłady "negatywnej przestrzeni" to trochę nie widzę powiązania między omawianym świerkiem, a pokazanymi przykładami - oczywiście zdaję sobie sprawę, że przed świerkiem zapewne jeszcze długa droga.
Co do samej formy świerka - mnie osobiście też się niezbyt podoba. Być może przez dwuwymiarowość zdjęć, ale pierwsze wrażenie jest takie, jak by spory pniak (przepraszam za określenie) zasłaniał dwa mniejsze drzewka. Nie czuję patrząc na zdjęcie jedności zieleni i pnia.
Mam małe krzywe drzewko, ale to chyba jeszcze nie bonsai...
Damian S.
ODPOWIEDZ