Larix co dalej?

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
18

Larix co dalej?

Post autor: holahola »

Witam ,
zabrakło mi pomysłu jak ułożyć gałęzie ,niema zabardzo na czym poszalec ale na pewno dasię tylko pomysłu brak....

Czekam na sugestie:)

pozdrawiam
Załączniki
jin przy pniu
jin przy pniu
PB250352.JPG (34.87 KiB) Przejrzano 14204 razy
ty³ pierwszej ga³êzi
ty³ pierwszej ga³êzi
PB250351.JPG (38.31 KiB) Przejrzano 14204 razy
jak wychodzi pierwsza ga³¹Ÿ
jak wychodzi pierwsza ga³¹Ÿ
PB250348.JPG (34.81 KiB) Przejrzano 14209 razy
nebari + sashi eda
nebari + sashi eda
PB250346.JPG (35.15 KiB) Przejrzano 14213 razy
tyÂł
tyÂł
PB250342.JPG (32.38 KiB) Przejrzano 14213 razy
lewa strona
lewa strona
PB250340.JPG (36.8 KiB) Przejrzano 14218 razy
front szerzej
front szerzej
PB250339.JPG (28.74 KiB) Przejrzano 14216 razy
front
front
PB250337.JPG (34.95 KiB) Przejrzano 14216 razy
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

fajny modrzewik :) Cóż, ciezko cokolwiek powiedziedziec, duzo gałązek, najlepiej to jest widizec na żywo :-) Zrobilem szybko virta, mi sie widzi ladny literacik, z wierzcholkiem to mozna poczekac niech pusci z spiacych pakow, bo w sumie na dole nie ma za bardzo co wybierac :-) ... ale co do durgiego pienka to nie wiem ,ciezko cokolwiek narysowac - gesta kulka 8) no ,ale nie pokoi mnie ten duzy jin, nalezalo by cos z nim zrobic... jak uwazasz? Pochylenie tej gałęzi jest dosc ciekawe, a wiec fajny modrzew się zapowiada 8)

Ale pamietaj, modrzew to taki gatunek ,że z niego zawsze cos ukrecisz :wink:
Załączniki
pb250339_186.jpg
pb250339_186.jpg (18.68 KiB) Przejrzano 14134 razy
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
acer6

Post autor: acer6 »

Materiał trochę problematyczny ,niższy pieniek jest wyraĽnie grubszy niż wyższy . Ja widze tutaj 3 rozwiązania :
- zrobic z niższego pieńka jina tak żeby nie był grubszy niż ten wysoki (lub usunąć całkiem)
- mocno "oskrobać" tak żeby już u podstawy nie był grubszy niż wyższy pieniek
- zrobić jina lub usunąć wyższy pieniek i próbować zrobic coś z reszty .

Jak zrobisz to juz zależy od Ciebie , za układanie gałęzi bierzesz się wtedy kiedy wiesz co zrobić z pniem/pniami więc rozumiem ze chcesz go tak zostawić ?
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
18

Post autor: holahola »

Witam,
dzięki za sugestie.
literat hmm.. szkoda mi gałęzi które się juĽ sporo zagęszczone na dole,
i przeciw zasadzie "jeśli niewiesz co zrobić zrób bunjina"- jeszcze troszke pokombinuje.
Co do odwrotnej proporcji pni ;
acer bardzo słusznie ją zauważył ,ale wycięcie grubszego pnia pozbawi drzewo charakteru, a pochylony jest tak cienki że nieproporcjonalny do gałęzi ,poza tym z grubszego pnia wychodzi duża gałąĽ i jej utrata zachwieje równowagą drzewa i zacznie lecieć.

ale, usiadłem pomyślałem i .....

zrobiłem odciąg przybliżalący oba pnie do siebie ,przez co dysproporcja jest mniej widoczna i przy układaniu potraktowałem gałęzie jak gałęzie jednego drzewa i oto efekt.

Oceńcie sami.
Załączniki
tak byÂło
tak byÂło
PB250337.jpg (36.77 KiB) Przejrzano 14096 razy
front
front
PB290425.JPG (35.07 KiB) Przejrzano 14098 razy
Tak jest:)
Tak jest:)
PB290427.JPG (37.28 KiB) Przejrzano 14097 razy
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

moze tak?ale w takiej formie trzeba by popracowac na nasada,moze Modry cos ciekawego kryje pod ziemia
Załączniki
Schowek.jpg
Schowek.jpg (28.71 KiB) Przejrzano 14088 razy
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
18

Post autor: holahola »

Cześć Wog,
bardzo mi się podoba pomysł na dead wood który pokazałeś na pierwszym zdjęciu ,nie jestem przekonany co do pochylenia bo właśnie tego chciałem uniknąć przybliżając pinie do siebie, co do wierzchołka jest jeszcze nie zadrutowany podobnie jak drobne gałązki w górnych parkiach drzewa (nie miałem już siły skończyłem po północy:))
Awatar użytkownika
jacenty_3
Posty: 515
Rejestracja: 19 paź 2004, 22:52
19
Lokalizacja: BiaÂła Podlaska

Post autor: jacenty_3 »

Co mogę poradzić ?
To byś przyjechał na spotkanie Klubu "Tanuki" na Ul: Połczyńską 8)
Pomysł by dwa stanowiły jedność to moim zdaniem bardzo dobry pomysł!
Brakuje ci zadrutowania wszystkich gałązek by można je odpowiednio ustabilizować i uzyskać przybliżony kształt drzewka idealnego !
Pewnie się spotkamy i podyskutujemy na ten temat w obecści Larixa oby żywo zainteresowanego :-) Jak też pogadać lub po przymierzać różne doniczki :idea:
Bonsaiœci ca³ego œwiata ³¹czcie siê !!

Pozdrawiam!
Robert Kotyra
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

Tez wydaje mi sie ze to dobr pomysl zeby te dwa pnie tworzyly jedna korone, ale interesuje mnie jak wyglada drzewko z gory. Jak bedziesz mial chwilke czasu to mozesz zrobic fotke :wink:
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Wam :-)
Moim zdaniem ,zrezygnowac z drugiego bardzo nieciekawego pnia. Mozna zrobic z niego MALEGO jina . Poszukac ciekawsza strone przednia,nadac drzewu troche dynamiki i uformowac w style moyogi.
Pozdrawiam Roman
PatrykRadulak
Posty: 262
Rejestracja: 19 gru 2005, 16:23
18
Lokalizacja: Kalisz

Post autor: PatrykRadulak »

A gdyby ten jin zrobić równoległego do wyższego drzewka, półokrągle. :-) wówczas pomyśleć o lżejszym pojemniku i będzie super według mnie.

na vircie idiotycznie ten jin mi wyszedł :twisted:
Załączniki
pb290427_117.jpg
pb290427_117.jpg (33.52 KiB) Przejrzano 14015 razy
Artysta jest ÂźrĂłdÂłem dzieÂła. DzieÂło jest ÂźrĂłdÂłem artysty.
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
18

Post autor: holahola »

Witam,
dzięki za wszystkie sugestie:)
Postaram się zadrutować i poukładać drzewo jeszcze wtym tygodniu.
Zdecydowałem nie usuwać krótszego pnia ponieważ ,dłuższy pień jest zbyt jednolity (nie zwęża się ku górze )poza tym drzewo straci swoją masywność .
Nie jest to drzewo które będzie wygrywać wystawy ,ponieważ ma błedy na które nie mam wpływu. Postaram się zniwelować błędy jak tylko będę mógł.
Zdaje sobie sprawe że jest to wybór między złym a gorszym ale wydaje mi się właściwym...

Pokazanie drzewa na spotkaniu "Tanuki" to dobry pomysł..

Pozdrawiam jak skończe to wstawie fotki.
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc to jeszcze raz ja ;-)
Piszesz ze chcesz zniwelowac bledy ?
Przepraszam ze tak zapytam,ale czy wiesz jak powinien wygladac podw.pien?
Przedewszystkim , drzewo wieksze powinno a raczej MUSI byc grubsze,oraz najnizej polozona galaz musi byc na drzewie nizszym.
Pozdrawiam Roman
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
18

Post autor: holahola »

Cześć Roman,
Wiem jakie MUSZˇ być zachowane zasady przy podwójnym pniu ,
skoro drzewo nie zachowuje zasad podwójnego pnia nie jest nim.
Jurgen tłumaczył nam że coraz częściej pojawiają się piękne drzewa których nie da się przypożądkować do konkretnego stylu ,dlatego powstał "FREESTYLE".
Modrzew którego omawiamy bez drugiego pnia można zrobić jako SHAKAN , MOYOGI , BUNJINGI i nawet KENGAI , tylko po co skoro nie będzie miał łądnego nebari kiedy usuniemy drugi pień ,ani tachiagari które jest proste jak kołek .
Jurgen tłumaczył nam też że drzewa które będziemy prowadzić latami powinny się nam podobać a nie nas drażnić za każdym razem jak je będziemy podlewać nawet jeśli będą zachowywać dokładnie wszystkie obowiązujące zasady danego stylu. Pytałeś jak chce je skorygować.
można zrobić "DEADWOOD" tak że będzie optycznie cieńsz .Nie ja to drzewo układałem od początku i jak już wcześniej pisałem zdaje sobie sprawę że to drzewo wystaw nie będzie wygrywać ale z pustego i Salomon nie naleje. Nie zrozum mnie żle nie chce się mądrzyć ,na temat bonsai wiem pewnie 0,5 % tego co Ty i pewnie minie jeszcze sporo czasu zanim będe robił takie żeczy jak Ty.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc holahola

Wiec jezeli Ty to wszystko wiesz , to poco pytasz?
Awatar użytkownika
holahola
Posty: 241
Rejestracja: 22 maja 2006, 16:37
18

Post autor: holahola »

Cześć Roman,
pytam po to żeby poznać Wasze zdanie i do niego się ustosunkować.
Gdyby każdy z nas nie wkładał kawałka siebie w drzewo wszystkie były by takie same......

pozdrawiam Marcin Arkadia:)
Załączniki
PB300432.jpg
PB300432.jpg (31.74 KiB) Przejrzano 13885 razy
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Witam, ja sie zgodze z Romanem, w tekiej formie to drzewo wyglada zle, mniejszy pien jest zdecydowanie za gruby. Moim zdaniem najlepiej bedzie zrobic krotkiego jina z mniejszego pnia. Optycznie pogrubi to nasade pnia a calosc bedzie sie prezenowala zdecydowanie lepiej. Tu nie chodzi o to czy wlozyles czesc swojejgo wlasnego stylu w to drzewo, to ze pien nizszy jest grubszy a najnizsza galaz wyrasta na pniu wyzszym sa kardynalnymi bledami i tyle. pozdro
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

ja bym zrobil jakiegos fajnego jina z tego prawego pnia, a moze i nawet bym usunal i bez jina?- trudno powiedziec. Juz nie pamietam kto to powiedzial
:arrow: "nie bojcie sie ostrych ciec" !! !! !!
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

Żeby nie rezygnować z mniejszego pnia może spróbować zrobić coś takiego.
Shari na mniejszym pieńku pociągnąć prawie do ziemi, całość martwego drzewa nieco zmniejszyć żeby pieniek optycznie zrobił się lżejszy. GałąĽ owinąć rafią i dosyć mocno wygiąć po to żeby była niżej niż najniższa gałąĽ na głównym pniu. Dodatkowo można te pieńki jeszcze bardziej do siebie zbliżyć.
Zobrazowałem Ci to mniej więcej na virtualu.
Załączniki
virt.jpg
virt.jpg (23.2 KiB) Przejrzano 13845 razy
Pozdrawiam
Tomek Dzieninis
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witam,

rowniez jestem za usunieciem tego grubszego pnia i to kompletnie, bez pozostawiania jina.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
pawelo73
Posty: 158
Rejestracja: 02 wrz 2006, 22:11
17
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: pawelo73 »

A ja mam inny pomysł - jesli faktycznie zależy Ci na tym modrzewiu w formie sokan to go prostu wsadĽ go do ziemi. Natura sama wszystko wyrówna i po kilku latach cieńszy pień się pogrubi. Trzeba tylko hamować rozwój tego grubszego pnia ale to już chyba wiesz jak. Trochę cierpliwości a wilk będzie syty i owca cała.
pozdr
Paweł
ODPOWIEDZ