DˇB by Gohan

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

DˇB by Gohan

Post autor: Gohan »

Witam,

Na wykopanie tego deba czekalem kilka miesięcy, dzisiaj rano pozyskany z natury :wink: dosc gładko poszlo , odcielem korzen palowy, zdrowa roslina, bardzo duzo malo korzonkow. fotki zrobielem przed wykopaniem i po przesadzeniu w doniczce. Forma ,raczej nasuwa się tylko miotelka? (ludzie i znowu mitola :roll: 8) ) lubie ten styl :twisted: Martwi mnie jego pien ,bo jego mała czesc jest spróchniala, na szczescie to tylko kawalek ,wiec mozan pomyslec o jakiejs dziupli. Czekam na opinie i jakies podpowiedzi. Teraz modle sie o przezycie dzewka :roll:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek front drzewka

Obrazek tył drzewka

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
ergi
Posty: 25
Rejestracja: 04 lis 2004, 01:00
19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ergi »

myślę, że dla dębu miotełka jest mało naturalna...kiedyś rozmawiałem z Romanem B na temat debów i powiedział, że po pozyskaniu zostawia praktycznie sam pień...i czeka aż wyrosną małe gałązki...a potem formuje z nich to co chce (to na co pozwolą gałązki)..żeby nie być gołosłownym - zajrzyj na jego stronę www.bonasai.de i wejdż na rośliny do formowania...z tego co pamiętam tam są takie dwa dęby..
Roman jeżeli namieszałem to mnie popraw ;)
Kropa

Post autor: Kropa »

Hej :-)
Drzewko wygląda ciekawie. Tylko ta do połowy ucięta a potem złamana środkowa gałąĽ, za bardzo wygląda jak ucięta(masło maślane ale chyba sie domyślasz o co mi chodzi). Można by było zrobić tak by wyglądała jak naturalnie złamana, bardziej ją wystrzępić, dodać jej charakteru albo tak na przyszłość zrobić, że nie będzie sie rzucać w oczy :-) .

Pozdrawiam Olcia :wink:
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Ergi - tak sie zastanawiam ,czy byl by jakis sens w cieciu wszystkich galazek.... "formuje z nich to co chce (to na co pozwolą gałązki)" - no wlasnie... na co pozwolą... mi sie wydaje ze juz mam "dobra pozycje wejsciową" i miotle mozna stworzyc...

Kropa - spokojnie, dopiero wykopalem , te ulamane to akurat najmniejszy problem :wink:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
ergi
Posty: 25
Rejestracja: 04 lis 2004, 01:00
19
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: ergi »

jasne, że tak :) próbowałem Ci tylko pokazać, że nie jesteś skazany na miotłę...zajrzałeś na stronę Romana..?
pozdrawiam
Robert
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

nom widzialem, tylko ze u mojego deba chyba za krotki pien..
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
acer6

Post autor: acer6 »

Radzę poprzycinać gałęzie od razu (dla równowagi ,bo część korzeni musiałes wyciąc ) do połowy albo i nieco więcej .
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

aha, dzieki za rade nie pomyslalem o tym
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Adek

Post autor: Adek »

Dąb jest OK. Bardziej widział bym go w jakiejś naturalnej formie, ale nie miotlastej. Narazie musi dojść do siebie. Nie wiem też czy ziemia jest wystarczająco przepuszczalna, chyba że sie myle. Jaki jest jej skład?
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Adrianie, a o jakiej formie myslisz?

Mylisz sie :-P zaczerpnelem trochę podłoza z lasku ,w jakim przebywal.

Mieszanka : torf, piasek, i troche ziemi kwiatowej. Piasku dosc duzo nasypalem , mysle ze jest ok
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Adek

Post autor: Adek »

Tak drobnego piasku raczej sie nie stosuje. kiedyś rozmawiałem ze ś.p. Dziadkiem i pisał mi ze tak bardzo drobny piasek zamula podłoże. Lepiej jest stosować żwirek do kupienia w zoologicznym lub drobny keramzyt. Myślałem o naturalnych formach wyprostowane niergularne, poszukaj inspiracji w starych dębach.
Załączniki
2.jpg
2.jpg (69.75 KiB) Przejrzano 11037 razy
1.jpg
1.jpg (64.21 KiB) Przejrzano 11037 razy
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

aha... no co do podłoża dałem plamy :cry:

a co do pomysłu, fajny podoba mi się ,ale jest o wiele wiecej pracy i chyba doswiadczenia ... no i zanim uzyskam ten upragniony efekt jak na fotkach minie troche czasu ... o wiele szybciej bede mial miotle... no ael czy musze leciec na łatwizne?! pewnie ze nie :wink: przemysle sprawe i poczekam jak inni panowie się wypowiedzą
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Wam.Tak wygladaja deby po wykopaniu.Reszta urosnie sama.
Załączniki
Deby.jpg
Deby.jpg (98.26 KiB) Przejrzano 11003 razy
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Tak wygladal jeden z moich debow przed dwoma laty i teraz
Załączniki
Tak wygladal w zeszlym roku.
Tak wygladal w zeszlym roku.
dab2.jpg (95.85 KiB) Przejrzano 10998 razy
Po wykopaniu i prow.donicy w  2003roku
Po wykopaniu i prow.donicy w 2003roku
dab1.jpg (73.75 KiB) Przejrzano 10998 razy
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Witaj Romanie :)

mozesz mi powiedziec ile dębow przezylo? z tego zdjecia? i czy mocno zredukowales bryłę korzeniową? no co bys poradzil? wszystkie galazki wyciac... to chyba nie ma sensu... ja mysle o wycięciu wiekszej połowy
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Hi.Pytasz ile debow przezylo nie wiem sa one z tego tygodnia :-)
Przy Twoim pozostatil bym chyba jedna galaz i <font color="#FF0000">napewno //ort</font> wykorzystal bym ta zmurszala czesc pnia.Pomysl reszte sam :-P Powodzenia Roman
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

no tak Ľle przeczytalem! :? ale co do drugiej fotki, tylko 2 lata to nie duzo jak na dęba... zredukuje korone ,ale wszystkiego nie bede ucinał... zrobie po swojemu :wink: ale o do tego sprochnialego drewna? kolega mowil ze mial kiedys brzoze z czyms takim i okazaly sie ze byly koroniki... wyskrobac? co z tym zrobic?!
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

to i ja dam zaraz fote debu ktorego pozyskalem w tym roku:) Prosze o komentarz
Załączniki
dab.jpg
dab.jpg (72.77 KiB) Przejrzano 10886 razy
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

ble ble, moj temat :-P żart :-) a tak wogóle takie jak wszystkie ,niech sie przyjmą i rossssną :wink:
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

Oto i mój dąb , jak widzicie ładnie się rozwija ,chociaz mączniak go złapal ,ale juz zaczynam walke z nim :-) Dzisiaj odwiedził mnie Robert - Jacenty, dyskutowalismy nad nim i udzielil mi killka cennych wskazówek, :-)

ps. Robert nie uwzasz ze bez tej galazki by lepiej wygladal? 2 galazki nagielem tak jak podpowiedziales. jak słonce zajdzie pryskam od mączniaka - preparat Ridomil Mz Gold...

Obrazek

Obrazek
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
ODPOWIEDZ