Strona 1 z 1

Fagus Sylvatica atropurpurea

: 17 kwie 2006, 10:58
autor: dary1
Buk czerwonolistny

Będąc na świętach u rodziny nie odmówiłem sobie przyjemności spenetrowania okolicznych szkółek. W jednej w nich, gdy wszedłem właściciel zajęty był właśnie przygotowywaniem drzewek do sprzedaży po zimowym wypoczynku. Wszystko stało jeszcze w pryzmie pomieszane i przykryte starą włókniną. Spytałem go o buk czerwonolistny i otrzymałem odpowiedz ze „gdzieś tam powinien być proszę się rozejrzeć”. Od razu wpadł mi w oko, ponieważ po zimie nie było na nim śladu metki z ceną oceniłem ze mogę za niego dać do 50 zł. Przyniosłem buka do właściciela i zapytałem o cenę, ten obejrzał drzewko kilkakrotnie w nadziei ze znajdzie tam starą cenę, niestety. Następnie udając, że myśli rzucił pytająco do mnie 17 zł? Wyjąłem szybko pieniądze zapłaciłem i jeszcze szybciej oddaliłem się żeby nie zmienił zdania. :-) :twisted:

Bardzo chętnie zapoznam się z waszymi propozycjami prowadzenia drzewa :-)

Po przeczytaniu uwag szymona dodam ze obwód pnia wynosi dokładnie 2,4 cm

: 17 kwie 2006, 15:13
autor: Szymon
czolem Darku

jesli obwód 6 cm, to srednica pnia niespełna 2 cm, tak mnie uczyla pani od matematyki pietnascie lat temu. Jesli sie myle, niech ktos poprawi.
Przy tej średnicy pnia oraz wielkości liści, jakie roślina ta posiada, a także odległościami pomiędzy międzywięĽlami, przyzwoita średnica pnia, która umożliwiłaby wyprowadzenie przynajmniej 30-40 cm drzewa o poprawnych proporcjach to przynajmniej 5 cm.
Mam podobnego buka, rośnie u mnie w ogrodzie od dwóch lat - kiedy kupiłem go zauroczony rozgałęzieniem jakie posiadał, śrdnica jego pnia była mizerniejsza od twojej (ok 1 cm) - dlatego obecnie cierpliwie czekam na pogrubienie, nie ruszając go w ogóle. Chyba to byłoby najlepszym wyjściem również i dla twojego.

Pozdr

szymon

: 17 kwie 2006, 16:22
autor: AdamJonas
Witaj Darku :wink:
Gęsta korona, długo nic i na dole 3 gałązki. W tej chwili nie wygląda to razem ciekawie. Mnie nasuwa się jedno - zrób odkład powietrzny powyżej tej 3ciej g. Następnie obydwa radziłbym tak jak Szymon w grunt. Tej koronie, po paru latach w ogrodzie a potem paru - formowania, widzę fajne grube drzewko, z koroną raczej szerszą niż wyższą.

pzdr i do zobaczenia w Książu :wink:

: 17 kwie 2006, 21:33
autor: dary1
Tak zaczynam poważnie rozważać zrobienie odkładu powietrznego, ale moje doświadczenia w tym względzie są niewielkie. To znaczy znam teorie robiłem odkład na fikusie i jabłoni ale nigdy nie spotkałem się z odkładem na buku. Jeżeli ktoś ma doświadczenia z tym gatunkiem i odkładem powietrznym na nim proszę o informacje. Dzięki :-)