Acer pseudoplatanum

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Acer pseudoplatanum

Post autor: romanb »

Czesc
A co sadzicie o tym klonie,nie jest zbyt popularny,ale mie sie podoba .Od tego sezonu bedzie zmuszony rosnac w donicy :-)
Załączniki
www500acer.jpg
www500acer.jpg (29.88 KiB) Przejrzano 7532 razy
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
18
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Witam,
bardzo podoba mi się korona. Gałęzie, że się tak wyrażę, mają trochę dziki ale przez to naturalny charakter. Widać, że nie ma trzymania się na siłę zasad. Trochę mniej podoba mi się sam pień. Trochę zbyt regularnie faluje i w okolicach najniższej gałęzi wzrok przyciągają blizny po cięciu. Może jak się trochę rozgałęzi w stronę do oglądającego to liście zasłonią.
Romanie, od jak dawna to drzewo jest prowadzone, jaka jest średnica pnia i wysokość. Czy ten wygląd pnia jest nadany przez formowanie, czy mniej więcej taki był?
I jeszcze uwaga ogólna. Te kilka słów, które napisałem to nie to, że mi się drzewo nie podoba - jest świetne. Tylko, że to jest prawdziwe bonsai, jest na co patrzeć i o czym dyskutować. Bo jak tu prowadzić dyskusje o siewce z 3 gałązkami na krzyż. To zuuuuupełnie inne bajki. A moje uwagi mają raczej Ľródło w doznaniach estetycznych jako widza a nie w mej skromnej wiedzy o temecie.
Pozdrawiam i życzę wszystkim więcej takich okazów na forum.
Bartek
Pozdrawiam
Bartek
acer6

Post autor: acer6 »

Wygląda bardzo ciekawie z resztą napisał to już Sentinel :) .

No własnie , jawor nie jest popularny chyba ze względu na spore liście ,duże odstępy pomiędzy węzłami ... ciekawi [zepewne nie tylko mnie] jak wygląda w pełnym ulistnieniu .
POzdr . [/url]
Banan

Post autor: Banan »

Piekne drzewo jego proporcje sa idealne ale nie nienaturalne, przeciwnie wszystko wyglada jak by bylo wyjete z natury i zminiaturyzowane.
Swietna robota... i takie pytanko ile nad nim pracowales?
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Wam.
Najpierw ciesze sie ze sie Wam podoba,nie wiedzialem ze polska nazwa to jawor.Juz raz pisalem nasz bonsaj powinien wygladac jak drzewo a nie nasze drzewo powinno wygladac jak bonsai.Jezeli chodzi o sam pien grobosc ponad nasada ok.6cm ,calkowita wysokosc 70 cm Pien ma naturalna linie nic przy nim nie robilem.Posiadam to trzewo od 5 lat ale dopiero wczoraj powedrowal do donicy.Dlatego widac swierze ciecia do pierwszej wystawy ma jeszcze sporo czasu.Mam nadzieje ze z duzymi liscmi sobie poradze ale to nie jest teraz najwazniejsze.Teraz trzeba sie zajac rozgalezieniami.
Dziekuje Wam za zainteresowanie i postaram sie podeslac zdjecia w pelnej szacie.Do uslyszenia Roman Ciao
Załączniki
Zdjecie wczesniejsze z 2003 roku
Zdjecie wczesniejsze z 2003 roku
jawor.jpg (55.12 KiB) Przejrzano 7428 razy
grzegorzbonsai
Posty: 145
Rejestracja: 28 sie 2004, 11:02
19
Lokalizacja: KrakĂłw

Post autor: grzegorzbonsai »

ciężki gatunek-piękna roślina
Banan

Post autor: Banan »

Powiedz mi jeszcze jakie zabiegi przeprowadziles zeby uzyskac taki kolor i wyglad kory, jest naprawde piekna :-P
Awatar użytkownika
piotr brozek
Posty: 68
Rejestracja: 08 kwie 2005, 18:51
19
Imie i nazwisko: Piotr
Województwo: małopolskie
Lokalizacja: N. SÂącz
Kontakt:

Post autor: piotr brozek »

romanb pisze:nasz bonsaj powinien wygladac jak drzewo a nie nasze drzewo powinno wygladac jak bonsai.
Jestem pod wielkim wrażeniem tak drzewka jak i podejścia. Mam nadzieje że zobaczymy to drzewko z liśćmi. Może kilka zdań historii tego klona jakieś wskazówki, rady dla spragnionych informacji.
Czemu tak pospolite drzewo w polskim krajobrazie uważane jest za ciężki gatunek?
Awatar użytkownika
PiotrMochocki
Posty: 774
Rejestracja: 23 gru 2005, 08:07
18
Lokalizacja: Radom

Post autor: PiotrMochocki »

Mnie jak wszystkim bardzo sie podoba drzewko...naturalne

@Piotr Brozek-być może dlatego,że ma on duże liście
----Co Cię nie zabije,to Cie wzmocni----Pozdrawiam Piotr Mochocki
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Banan
Pien jest wyczyszczony dokladnie szczotka i lekko posmarowany specjalnym olejem.Na zdjeciu kolor wyszedl lekko przeklamany.W naturze jest troche miej czerwony,przepraszam za oszustwo ;-)
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
18
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Romanie, a co to za olej i w jakim celu wykonuje się taki zabieg? Tylko w celach estetycznych czy ma to jakieś głębsze uzasadnienie?
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Hi. Ten olej to mieszanka kilku skladnikow,i stosuje sie tylko w celach estetycznych.Np przy jalowcach by podkreslic kolor ciemno czerwonej kory by lepiej z reszta kontrastowalaMozna stosowac kazdy JADALNY olej.
ENERGY

Post autor: ENERGY »

Romanie, a mógłbyś zdradzić skład mieszanki, bo wątpię żeby sam olej jadalny podkreślił kolor ciemno czerwonej kory.
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Niestety tajemnica firmy.Ale mozna go kupic :-) u JĂźrgena
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

romanb pisze:Np przy jalowcach by podkreslic kolor ciemno czerwonej kory by lepiej z reszta kontrastowala
Albo doniczki nieglazurowane. Pamietam jak na wystawie w Rattingen nosilem drzewka do oceny. Niedosc ze sie upackalem to mialem stracha aby takie drzewko nie wyslizgnelo mi sie.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ