Grubosz

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
koora

Grubosz

Post autor: koora »

ten grubosz o ile to grubosz :D ma okolo 9 lat dostalem go na komunie :)
i tak sobie rosl w zimnym pokoju i chcialbym poprosic jakis pomysl na ukrztaltowanie o edycje moich zdjec.
grubosc pnia to 12-13cm tego najgrubszego głownego wysokosc to 46cm
z gory dzieki :D

:edit:
I Czy grubosza mozna drutowac? bo na necie nie znalazlem zadnego odrutowanego :] ale ze mnie miętus :D
Załączniki
i z jeszcze jednej stronki
i z jeszcze jednej stronki
grubosz 3.jpg (49.92 KiB) Przejrzano 6184 razy
widok z innej strony
widok z innej strony
grubosz 2.jpg (46.07 KiB) Przejrzano 6184 razy
grubosz 1.jpg
grubosz 1.jpg (49.2 KiB) Przejrzano 6184 razy
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Materiał ciekawy.Choc z gruboszy nic fantastycznego nie wyciagniesz to twoj ma potencjał. Ja zajałbym sie zageszczeniem korony przedewszystkim ustaw drzewko tak by mialo wiecej słonca bo narazie jest strasznie marnie z zielenina na nim i jak widac troszke zdziczal kierujac sie do swiatła. Zastanów sie nad forma tu widac ze moze 2-3pniak bo jesli wytniej ten 2gi z najgrubszych pien drzewo glowne bedzie puste z jednej strony.
Zauwaz tez ze przy gruncie wyrasta ci wiecej niz 2-3 pnie wiec musisz ktorys zlikwidowac. Pierwsze galezie wyrastaja za nisko i sa mlodziutkie tez do usuniecia.

Wpadł mi w reke wzorek:
Załączniki
Ultra Jade - Spring 2005.JPG
Ultra Jade - Spring 2005.JPG (45.17 KiB) Przejrzano 6120 razy
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
koora

Post autor: koora »

czy moglbys zaznaczyc na zdjeciu co mialbym usunac? bo nie zabardzo z Twojego opisu moge to zrozumiec :]
filipjasica

Post autor: filipjasica »

ładny grubosz! będziesz musiał usunąć boczne pnie i zacząć go formować z niego można zrobić ładną kopułę jak na zdjęciu zamiszczonym przez kolegę :-o 8) :?
Ostatnio zmieniony 12 lis 2005, 15:32 przez filipjasica, łącznie zmieniany 1 raz.
koora

Post autor: koora »

ładny grubosz! będziesz musiał usunąć boczne korzenie i zacząć go formować z niego można zrobić ładną kopułę
To Wypas Tylko Dlaczego nikt nie chce zaznaczyc mi jak to zrobic bo zastanawiam si eczy zrobic radykalne ciecia czy delitkatnie skubac po dwa listki? :shock:
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

A moze przyjechac do ciebie i ci to zrobic? To twoja roslina to ty sie masz na niej uczyc ty za nia jestes odpowiedzialny i to ty masz byc autorem swojego dziela to ciebie za nie maja podziwiac a nie masz oczekiwac na gotowe wskazówki.
Przyjzyj sie jej pomysl co nie pasuje a jesli do niej nie dorosłes to poczeja az natchnienie samo przyjdzie. My mozemy ci podsunąc pomysł ty sam go musisz rozwazyc. Nie mozemy ci nic narzucac bo to ty jestes artysta wiec bierz sie do roboty zamiast czekac na nas.
To zywa roslina kazdy blad bedzie dla ciebie nauczka.

Podpowiedz: przyjzyj sie dobrze zdjeciu ktore wstawilem i temu co brakuje twojej roslinie by byc taka jak ta na dolaczonej fotce.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
koora

Post autor: koora »

dobra dobra krzyczec nikt nie kazal. :P innym to wskazujecie linie ciecia ale jak nie to nie :P :wink: Ale jak przyjedziesz to na długo? :wink:

tylko niech ktos mi powie czy mam skubac po dwa listki czy mam obcinac po 4 listki gdzies na innym forum znalazlem opis ale za cholere nie moge zrozumiec jeden mowi ze jakies 5mm od ostatniego lisca nie mam pojecia co mam zrobic i zeby w dodtaku nie rosl do gory.

gdzies zobaczylem adres strony gdzie jest jak przycinac drzewa lisciaste ale nie wiem czy to przy Gruboszu to takze sie sprawdzi?
http://www.tengu-bonsai.nl/Frame%20Define.htm

dalej wchodzi sie information> about bonsai> Make your own bonsai>the cut... itd
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Nie krzycze a zabawy w edytowanie zdjec nie mam czasu. W dodatku tu nie masz do czynienia z roslina strikte lisciasta to sukulent wiec nie obcina mu sie lisci.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Następna inspiracja dla twojego grubosza:
Załączniki
d_gruboszek_882.jpg
d_gruboszek_882.jpg (39.53 KiB) Przejrzano 5993 razy
koora

Post autor: koora »

no dobra listków sie nie obcina ale chcialbym sie dowiedziec w jaki sposob mam zagescic kornę?
:P
Awatar użytkownika
Bartosz Warwas
Posty: 181
Rejestracja: 04 maja 2005, 18:44
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bartosz Warwas »

IMHO to powinianeś zmniejszyć ilość głównych gałęzi. Na obydwu fotkach każde drzewko ma ich góra 3. A Twoje???? Jesli obetniesz te gorne to powstanie mase nowych at atakże zagęści sie korona niżej. Ja bym zastosował osrte cięcie i zostawił ze 3 gałęzie.
Pozdrawiam
Bartosz
acer6

Post autor: acer6 »

Grubosza nie powinno się mocno przycinać (bo rany się praktycznie nie goją i zasze zostanie większy lub mniejszy "kikut") , ale w tym wypadku zdecydowane cięcie nie było by chyba najgorszym rozwiązaniem . Takiego problemu nie ma , kiedy grubosz chociaż byle jak ,ale jest regularnie przycinany , a ten miał za dużo swobody .

GałąĽ po lewej i pień po prawej mają brzydkie "drabiny" - gałązki wyrastają tylko do środka , możesz np. powycinać boczne gałąki i zrobić z "drabiny" sam kij , proponuję również owy kij przyciąć i próbować zrobić z niego boczną koronę (zagęszczone gałązki i liscie , ale nie tylko w jedną stronę a we wszystkie) .

Główny pniak tez trzeba przeżedzić (zaznaczyłem przykładowe miejca) .
Podstawą do nowej korony lub nowych bardziej zielonych gałęzi mogą być te drobne w zielonych kółeczkach .

Po cięciach otrzymasz jeszcze brzydszy patyk , trzeba teraz czekać i czekać i przycinać regularnie . Podlewać też nie dużo [ powiedzmy co 1-3 tygodnie (o otworach w dnie doniczki nie zapominając) ] .

Na gruboszu można uzyskać na prawdę małe i gęste liście (na gruboszu mojej Babci liście miały średnio 0,7 cm i przy tym były BARDZO gęste , u mnie na razie mają koło 1cm ) , kluczem do tego jest regularne przycinianie (oraz nieprzelewanie, odpowiednia ilość światła itd ... ).
Załączniki
grubosz_1_288b.JPG
grubosz_1_288b.JPG (50.53 KiB) Przejrzano 5949 razy
litski.JPG
litski.JPG (30.99 KiB) Przejrzano 5949 razy
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

mozesz tez tak oczywiscie grafika pod psem,mozesz takze zasugerowac sie moja krasula, jeszcze duzo pracy przy niej ale...
Załączniki
moj.jpg
moj.jpg (56.89 KiB) Przejrzano 5887 razy
1a.jpg
1a.jpg (59.32 KiB) Przejrzano 5888 razy
ODPOWIEDZ