Jałowce

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Adek

Jałowce

Post autor: Adek »

Oto moje 3 jałowce. Pierwszy (literat) został kupiony w Zieleni miejskiej. Na całej długości pnia rozchodziły sie we wszystkie strony gałązki, na dole krotsze na gorze dłuzsze. Postanowiłem wziąsc go na spotkanie Klubu Bonsai Polska (www.bonsai.ln.pl) Po krotkim zastanowieniu sie z Grzegorzem doszlismy do wniosku ze najlepszym stylem dla tego jalowca będzie literat. Po ok. godzinie formowania wyszło cos takiego (pa3 zdjęcie)

Jałowiec 2 Moyogi- materiał szkólkraski początek formowania wiosna 2005. Jeszcze bardzo długa droga przed nim.

Jałowiec 3 poł kaskada- pierwsze formowanie lato 2005. Cały czas odrzuca małe gałązki i nie wiem jak to z nim bedzie.

Pozdrawiam
Załączniki
Literat
Literat
jaÂłowiec lit.JPG (18.03 KiB) Przejrzano 9170 razy
MaÂły przĂłd
MaÂły przĂłd
JaÂłowiec maÂły 1.JPG (20.51 KiB) Przejrzano 9170 razy
MaÂły gĂłra
MaÂły gĂłra
JaÂłowiec maÂły gĂłra 2.JPG (37.27 KiB) Przejrzano 9170 razy
JaÂłowiec kaskada
JaÂłowiec kaskada
jaÂłowiec kaskada.JPG (18.45 KiB) Przejrzano 9170 razy
literat hej
literat hej
jaÂłowiec literat.JPG (18.57 KiB) Przejrzano 9169 razy
popek

Post autor: popek »

pierwszy Jalowiec (literat ) bardzo mi sie podoba praca z grzegorzem sie oplacila :D Moyogi tez niczego sobie pol kaskada hmm mysle ze ma troche za zielono u gory ale to moje prywatne zdanie (mozliwe ze jak by jalowiec byl odwrocony w inna strone np od profilu to bvy bylo innaczej ) :-)
Adek

Post autor: Adek »

Uaktualnienie :-P
Załączniki
JaÂłowiec chmurka.JPG
JaÂłowiec chmurka.JPG (46.11 KiB) Przejrzano 9033 razy
JaÂłowiec 5.JPG
JaÂłowiec 5.JPG (22.93 KiB) Przejrzano 9033 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Adrianie, a gdybys tego literata na kilka lat przesadzil do wiekszej, roboczej doniczki?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Adek

Post autor: Adek »

Kamil, jałowiec był kupiony w tym roku, własnie w tej doniczce. A nad przesadzeniem tego jałowca nie myslałem bo zbytnio nie mam pomysłu. Jeszcze pomysle na wiosne, ale wiem ze musze to zrobic koniecznie bo ziemia jest fatalna.
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Adek pisze:A nad przesadzeniem tego jałowca nie myslałem bo zbytnio nie mam pomysłu.
A co tu myśleć ?? ?? ?? :shock: Mowa jest o doniczce roboczej (przejściowej) a nie docelowej.
Poza tym literat bardzo mi się podoba :wink:
Adam Cieślik
Adek

Post autor: Adek »

Dzieki ;)

Jeszcze jeden z moich jałowców, nad ta rośliną procowałem jakis miesiąc temu, odrutowałem tylko najgrubsze gałezie i nagiełem je troche do dołu..
Załączniki
JaÂłowiec sabinski.JPG
JaÂłowiec sabinski.JPG (26.86 KiB) Przejrzano 8890 razy
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Widac ktora roslina byla robiona pod fachowym okiem :wink: co do pierwszego literata owszem ladna roslina, co do kaskady niewiele widze wiec sie nie wypowiadam ale ta mala roslina strasznie razi mnie donica ale pewnie przejsciowa :D
Czwarta roslina ładna ale brakuje jej tego oka z warsztatów. Pewnie bedziesz mogł ja tam delikatnie skorygowac.
Dobra droga powodzenia.

PS moze nareszcie bedzie mozna zobaczyc na forach cos konkretnego.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Adek

Post autor: Adek »

Dzięki Bolek :-P

A więc: kaskada juz nie istnieje, ten mały jałowiec jest w takiej doniczce przejsciowej i wiosną posadze go do jakiejs większej roboczej doniczki, to samo zrobie z 1 literatem. A co do 2 literata to ma tylko odrutowane najgrubsze gałęzie i dlatego taki rozlazły. W przyszłości <font color="#FF0000">napewno //ort</font> będzie smuklejszy a korona bedzie <font color="#FF0000">napewno //ort</font> mniejsza.

Pozdro
Awatar użytkownika
Bartosz Warwas
Posty: 181
Rejestracja: 04 maja 2005, 18:44
19
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Bartosz Warwas »

Brawo Adek brawo!!!1 Widać duży talent;D:D
Pozdrawiam
Bartosz
Adek

Post autor: Adek »

Troszke jeszcze sie z nim pobawiłem.. o to efekt, ale chyba dalej korona jest zbyt szeroka w stosunku do pnia.

Czekam na jakies rady i opnie

pozdro ;)
Załączniki
Mini detal :D
Mini detal :D
Jagodo szyszka 1.JPG (34.97 KiB) Przejrzano 8776 razy
JaÂłowiec sabbb.JPG
JaÂłowiec sabbb.JPG (28.58 KiB) Przejrzano 8776 razy
acer6

Post autor: acer6 »

Teraz wydaje mi się że czegoś w nim brakuje : a mianowicie korony, szczytu .
Gałęzie po lewej też jakby "na siłę" są skierowane do dołu (wędki) .
Może lepiej pozwolić mu rosnąć , przechylic na którąś stronę , zamiast wyginać mu gałęzie bardziej w dół ... zrobic np. lekki fukinagashi , albo coś bardziej literackiego .
Adek

Post autor: Adek »

Na tymi wędkami jeszcze popracuje ale to dopiero na wiosne. <font color="#FF0000">wogule //ort</font> gdy kupiłem tego jałowca był o wiele wyzszy i miał baaardzo długie gałęzie. I tak udało mi sie je dosc zblizyc do pnia. Gdybym teraz rozprostował te wędki to gałęzie były by daleko od pnia i korona byłaby szersza. Na wiosne zmniejsze te łuki i troche skróce zielen na gałęziach.

Pozdro :)
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

KBC - Kompletny Brak Czubka :D
Roslina przy szczycie jest za masywna za wolno sie zaweza ku szczycie. Zwroc uwage na gałęzie w przyrodzie wyginaja sie one tuz przy nasadzie a nie kawałek od niej tak jak u ciebie.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Adek

Post autor: Adek »

Ja Cieee... Co wy tak z tym czubkiem. :-P JEST CZUBEK.. tylko moze na zdjeciu tego nie widac.. Są na górze 3 gałązki ktore KIEDYŚ stworzą jakoms tam czapeczke. Moze na tym zdjeciu cos lepiej widac?

Zastosuje sie do Twoich rad Bolek i <font color="#FF0000">napewno //ort</font> zmniejsze te gałązki na gorze zeby ta korona nei była taka cięzka

Dzięki

;)
Załączniki
JaÂłowiec sabbb 2.JPG
JaÂłowiec sabbb 2.JPG (28.02 KiB) Przejrzano 8762 razy
Adek

Post autor: Adek »

Obecnie jałowiec nr 1 wygląda tak :arrow:
Załączniki
jalowiecc.JPG
jalowiecc.JPG (54.08 KiB) Przejrzano 8478 razy
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

super Adrian! dobra robota :) bardzo mi sie podoba! ale mam takie pytanie czy ten jin jest opalony czy ja jestem ślepy? :-)
Obrazek

Pozdrawiam,
Marcin Popek
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

=D> tylko posadz go do wiekszej doniczki... moze byc juz plaska ale wieksza.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Adek

Post autor: Adek »

Dzięki :wink:
Jin jest biały ale na zdjęiu jakiś ciemny wyszedł..
Jałowca przesadziłem na spotkaniu KBP do przepuszczalnej ziemi, miał płytko korzenie węc posadzilismy go do tej samej doniczki.
Może za rok albo dwa posadze go do płytkiej donicy.

Pozdrawiam
Michał

Post autor: Michał »

Jałowiec bardzo mi się podoba, zrobił duże postępy od kiedy widziałem go ostatnim razem. Jak dla mnie to twoje zdecydowanie najlepsze drzewko.
Do jakiej konkretnie ziemi go wsadziłes?
8)
ODPOWIEDZ