Strona 1 z 1

Jałowiec z warsztatów w Katowicach.

: 30 cze 2005, 14:15
autor: fater
Chciałbym tutaj przedstawić metamorfozę jałowca zakupionego w lipcu zeszłego roku w ogrodnictwie. Został wstępnie przycięty i uformowany, a jesienią 2004 zrobiłem jiny i shari.

Na spotkaniu, podczas omawiania drzewka, doszliśmy do dwóch wersji formowania:
1. Łagodna: Usunięcie głównej gałęzi szczytowej z parasolowatym zakończeniem i wyprowadzenia nowego wierzchołka z lewego konaru.
2. Drastyczna: Złamanie drzewka w połowie wysokości upodabniając go do drzewa rażonego piorunem lub innym kataklizmem.

Na szczęście w odpowiednim czasie dotarła na spotkanie AnnaDorota, przywożąc ze sobą kilka projektów, między którymi znalazło się prawie że idealne odbicie mojego jałowca. Oczywiście ta wersja okazała się najlepsza.

Aniu - dziękuję :kwiatek:

Martwi mnie jedynie fakt, że jałowcowi brązowieją igły. Zastosowałem środek przeciwgrzybiczny, oraz regularnie podlewam nawozem. Mam nadzieję, że nic powaznego mu się nie stanie i nadal będzie cieszył nie tylko moje oczy :)

: 30 cze 2005, 14:20
autor: AnnaDorota
Romanie - to ty go chciałeś złamać?????!!!!!!!

: 30 cze 2005, 14:26
autor: fater
To był poryw rozpaczy, ponieważ nie mogłem zdecydować się na ostateczna wersję. Na szczęście dotarłaś w porę :-D

: 30 cze 2005, 14:45
autor: AnnaDorota
Gratulacje - JEST PIĘKNY

: 30 cze 2005, 14:55
autor: Adek
Faterze a nie wydaje Ci sie ze o wiele lepiej by wyglądało gdyby "głowka" było nieco nizej a gorna lewa gałazka troche w doł ??

: 30 cze 2005, 16:57
autor: Michał
Całkiem fajny ten jałowiec, ale mam kilka propozycji:

- pierwsza gałaz z prawej ma za dużo zieleni. Zlikwidowałbym w pobliżu pnia.

- drugugiej gałęzi z prawej i drugiej z lewej nadałbym taki kształt jak pierwszej z lewej. Teraz są za proste.

- głowa IMO jest za duża w stosunku to pozostałych gałęzi. Dlatego zmniejszyłbym ją troszke i tak jak Adek obniżył.

Aha i czy są jakieś gałązki rosnące do tyłu ?

pozdr :-D

: 30 cze 2005, 18:02
autor: AdamJonas
Całkiem niezły :)
Jesteś pewien, że to jałowiec??
Fakt faktem, że koronę można obniżyć trochę poprzez większe wygięcie pnia. Tylko warto się zastanowić czy ma to sens... W końcu za kilka lat korona się zmieni i domyslam się, że "głowa" może mieć piętro, które wypełni tą przerwę.
Poza tym nic więcej nie wycinaj i zostaw w spokoju. Drzewko musi porosnąć rok lub 2. Gdy pień sie pogrubi, shari będzie się bardzo fajnie prezentować :wink:

: 01 lip 2005, 12:15
autor: shishiodoshiMeth.
Bardzo ładny jałowiec.
Przybliżyłbym drugą, lewą gałązkę bliżej pnia poprzez poziome wygięcia. Tak aby chmurka nie wychodziła poza zarys trójkąta.

: 01 lip 2005, 13:20
autor: fater
@Adek - świetny virtual. Zgadzam się, że główka powinna być opuszczona niżej, ale to co widać, to kres możliwości tego konaru. Trzeszczy i jęczy. Nie chciałem przedobrzyć. Drzewko i tak nie jest w najlepszej kondycji.

Popieram zdanie Adama: zostawić go teraz w spokoju na dłuższy czas. Będę delikatnie go tylko korygował, modląc się przy okazji o to, żeby to brązowienie igieł nie postępowało zbyt gwałtownie.

@Michał - to co widać na zdjęciu jest złudzeniem optycznym. Bardzo trudno (powiem nawet, że niemożliwe) jest zrobić zdjęcie w pełni oddające kształt poszczególnych gałęzi. Wielu szczegółów niestety nie widać. Może kiedyś, jak będzie możliwe fotografowanie trójwymiarowe.
Michał pisze:- pierwsza gałaz z prawej ma za dużo zieleni. Zlikwidowałbym w pobliżu pnia.
Ona jest goła na długości 5 cm, potem dopiero jest poducha.
Michał pisze:Aha i czy są jakieś gałązki rosnące do tyłu ?
Z prawej, druga od dołu rośnie właśnie do tyłu, ale tego oczywiście na zdjęciu nie widać :(
shishiodoshiMeth pisze:Przybliżyłbym drugą, lewą gałązkę bliżej pnia poprzez poziome wygięcia. Tak aby chmurka nie wychodziła poza zarys trójkąta.
Michał pisze:- drugugiej gałęzi z prawej i drugiej z lewej nadałbym taki kształt jak pierwszej z lewej. Teraz są za proste.
Żeby chmurki jak najbardziej przybliżyć do pnia, powyginałem gałązki w takie esy-floresy, że na razie nie można już bliżej bez narażenia ich na złamanie. A takie poskręcane naprawdę trudno jest wygiąć w dół.

Pozostaje mi poczekać, aż drzewko się wzmocni i wtedy można będzie działać dalej.

Dziekuję wszystkim za opinie i sugestie. :ok: :-D

: 01 lip 2005, 22:23
autor: Bolas
Dzieki Aniu ze dostarczyłas wzor dla Fatera i mysle ze teraz i on i drzewko lepiej sie poczuje wiedzac do czego zmierza :D

Fater postaw przed drzewkiem ten wydruk Ani i rozkaz mu zeby tak rosnął :D

Oczywiscie tak jak ustalilismy na spotkaniu lepiej teraz zostawic go w spokoju zobaczymy co dalej.

: 05 lip 2005, 09:25
autor: AnnaDorota
Boleczku, drzewko na pewno już odetchnęło z ulgą jak dowiedziało się że jednak nie będzie łamane!

A dla wyjaśnienia podaję, że dostarczony przeze mnie wzór to zdjęcie jalowca ufrmowanego przez Grzegorza Sowińskiego, podaję link do artykułu "Formowanie jałowca Chińskiego" ze stron KBP:
http://www.bonsai.ln.pl/index.php?id=a12200502

: 05 lip 2005, 13:52
autor: AdamJonas
No dobrze... widzę, że każdy jest jednak przekonany, że to jałowiec :roll: , nawet Bolas nie wyprowadził z błędu :-D . p. Pietraszko ma ładne drzewko z tego samego gatunku :-D
A nie pomyśleliście, że to może być cyprysik ?? :mrgreen:
Może dla niektórych to szczegół, ale przecież każdy gatunek ma troche inne wymagania i dlatego warto mieć rozeznanie :wink:

: 05 lip 2005, 15:02
autor: acer6
hehe . O ile liczne odmiany drzew liściastych da się amatorowi odróżnić , o tyle z iglakami ciężko dojść do ładu . Czasem można pomylić nie tylko gatunki , ale nawet rodzaje . Często można zauważyć błędne nazwy na roślinach w róznych punktach sprzedaży np. widziałem świerki conica z etykietką cyprysik , albo jałowca pospolitego z etykietą j. łuskowaty .