Ficus Benjamina

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Martin, Wielkie dzięki za wirta. Mi się bardzo podoba twój pomysł. Poza tym świetny rysunek! Jednak bardzo trudno będzie mi powyginać w ten sposób pnie. Musiałbym skorzystać z jack'a, którego nie posiadam albo z techniki z prętem opisanej na stronie Maria. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tą techniką? Samym drutem nie dam rady powyginać w ten sposób pnia.
Acer, nie będę na pewno robić z niego kabudachi. Musiałbym znaleĽć identyczną odmianę o porównywalnej grubości pni. Niby tych fikusów jest całkiem sporo w kwiaciarniach, ale jednak identyczne nie są. Różnią się wielkością liści, większą lub mniejszą 'pstrokatością', odcieniem kolorów na liściach. Poza tym nigdy jeszcze nie szczepiłem żadnych drzew i wcześniej musiałbym trochę potrenować. Myślę, że trzeba mieć spore doświadczenie aby doszczepić gałązkę w taki sposób aby nie było to zbyt widoczne.
Proce są, ale myślę, że da radę gałęzie poukładać tak aby je zniwelować. Zresztą propozycja Martina elegancko to pokazuje.
Nie do końca rozumiem o co chodzi z tym siodłem. Gdzie je widzisz Patrick?
Artur
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Usunąłem jedną gałąĽ. Rzeczywiście nie pasowała! Front jak na razie zostaje ten sam. Jak widać figa się trochę zagęściła, więc robię update :) Lewe drzewko chcę wygiąć tak, aby linia lewego pnia wpasowała się w linię prawego.
Wrzucam też foto fikusa z przed 2 lat :)
Załączniki
Teraz
Teraz
060527.jpg (57.75 KiB) Przejrzano 9949 razy
2 lata temu z maÂłym hakiem
2 lata temu z maÂłym hakiem
040227.jpg (32.98 KiB) Przejrzano 9945 razy
Artur
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Duża poprawa, chociaż w koronie nadal jest jeszcze trochę nieporządku.
Ale coraz lepiej wygląda.
Wojtek Łukaszewski
Mydełko-=FA=-

Post autor: Mydełko-=FA=- »

no no zapowiada sie ładne drzwko gratki za postępy :-)
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Uważam, że początek jesieni jest najlepszym momentem na drutowanie fikusów. Dlatego też na ostatnie spotkanie w Poznaniu wziąłem swoje najstarsze drzewko aby je zadrutować. Na spotkaniu zadrutowałem jedną, grubszą gałąź a resztę zrobiłem w domu. Wysokość 21 cm.
Jestem otwarty na propozycje doniczki. W tej chwili, moja wymarzona miska to taka jak na wirtualu. Jeżeli taka donisia leży u kogoś na półce to proszę o kontakt :) (max. szerokość doniczki - 15cm) chętnie się wymienię lub kupię.
Jestem ciekawy czy się Wam podoba i czy macie jakieś uwagi co do drzewka lub inne propozycje doniczki.
Załączniki
Po poprawie nebari, przesadzeniu i mocnym ciĂŞciu
Po poprawie nebari, przesadzeniu i mocnym ciĂŞciu
DSC_7979-po_przesadzeniu.jpg (99.79 KiB) Przejrzano 9294 razy
Na spotkaniu, przed formowaniem
Na spotkaniu, przed formowaniem
DSC_9558-przed.jpg (87.35 KiB) Przejrzano 9296 razy
Po zadrutowaniu i skrĂłceniu kilku pĂŞdĂłw
Po zadrutowaniu i skrĂłceniu kilku pĂŞdĂłw
DSC_9635-po.jpg (96.88 KiB) Przejrzano 9295 razy
Wirtual z wymarzonÂą doniczkÂą i z rozbudowanym maÂłym fikusem
Wirtual z wymarzonÂą doniczkÂą i z rozbudowanym maÂłym fikusem
DSC_9635-wirtual.jpg (95.13 KiB) Przejrzano 9291 razy
Artur
Awatar użytkownika
Sentinel
Posty: 127
Rejestracja: 16 maja 2005, 14:35
18
Imie i nazwisko: Bartosz K
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Sentinel »

Wiatam, bardzo ładne drzewko Arturze. Korona nabiera już fajnego "parasolowatego" kształtu charakterystycznego dla figowców. Zadrutowana bardzo starannie i czysto. Moim zdaniem kierunek rozwoju bardzo dobry.
Podoba mi się też ciągłość postu, takie wątki najlepiej się czyta wszystko na temat danego drzewka w jednym miejscu, ładne zdjęcia z różnych faz rozwoju - przykład godny naśladowania.
Co do donic. Mi osobiście ta obecna bardzo się podoba, zarówno kolorystycznie, jak i kształtem. Często do fikusów widuje się prostokątne donice (choukaku) ze ściętymi rogami (sumikiri lub sumiiri). Przy takiej młodej roślinie chyba lepiej zostać przy okrągłym bądź owalnym kształcie. Plusem obecnej donicy jest to, że jest jasno nakrapiana i to imho pasuje do białych przebarwień liści. Można by ew. do tej cechy ulistnienia nawiązać dobierając jasną donicę.
Pozdrawiam
Bartek
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Cześć Bartek, dzięki za komentarz!
Od razu zacząłem googlać jaki kształt mają wymienione przez Ciebie donice. Zgadzam się, że fikusy często są sadzane w donicach choukaku sumikiri i z wywiniętymi brzegami - sotoen. Jednak głównie mam przed oczyma fikusy rosnące w takich donicach pojedynczo z wyglądającym wiekowo pniem, o mniej kulistym kształcie korony i z ciekawymi korzeniami powietrznymi. Mój fikus taki nie jest m.in.:
- nie wygląda i nie będzie wyglądać wiekowo
- nie ma korzeni, ani dramatycznego kształtu

Myślę, że najodpowiedniejszą donicą będzie jednak owalna lub okrągła. Nie znam niestety dokładnie zasad doboru doniczek, ale wydaje mi się że drzewa z parasolowatą koroną wyglądają korzystniej w donicach okrągłych. Tak samo jest wg mnie z bonsai z dwoma i trzema pniami - owalne lub okrągłe.
Co do koloru to rzeczywiście chyba powinna być jaśniejsza. Kombinowałem też z kontrastującymi kolorami. Wstępnie myślałem, że błekity będą ok ale jakoś nie, w czerwieniach było lepiej, w zieleniach za mdło.

źródła o nazwach stylów: podstawowe i szczegółówe
Swoją drogą dobrze byłoby mieć źródło PL na temat nazewnictwa stylów donic. Może przy okazji posiadania czasu i ochoty się za to wezmę

_________________
pozdrowienia z Poznania,
Artur
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Update.
Przed cięciem liści
Przed defoliacją
Przed defoliacją
ficus-2008-07_02.jpg (99.9 KiB) Przejrzano 8478 razy
Po cięciu liści
Po defoliacji
Po defoliacji
ficus-2008-07_01.jpg (99.5 KiB) Przejrzano 8488 razy
Artur
Daichi
Posty: 10
Rejestracja: 08 cze 2008, 19:38
15
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Daichi »

Witam. Piękne drzewko, trzeba przyznać. Mam pytanie co do cięcia liści. Szczerze mówiąc jeszcze się z czymś takim nie spotkałem i chciałbym się dowiedzieć czemu to by miało służyć :? ? Czy takie przycinanie służy zagęszczeniu drzewka ?
Daniel
Posty: 43
Rejestracja: 28 maja 2008, 22:03
15

Post autor: Daniel »

Ciecie lisci sluzy zmiejszeniu ich rozmiarow...
Jak wyrosna nowe beda znacznie mniejsze a sama korona o wiele bardziej gestsza
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

@Daichi
Tak jak napisał Daniel, przynajmniej takie są założenia. Trzeba tylko pamiętać o tym, że drzewo musi być w dobrej kondycji. Nie może być chore, słabe tylko silne i mocne! Jeżeli wszystko się uda, to w ciągu 2 tygodni drzewo powinno odbudować liście.
Artur
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

I znowu z liśćmi - 2,5 tygodnia później : )
18 dni później
18 dni później
2008-08-08_01.jpg (94.41 KiB) Przejrzano 8152 razy
Artur
Awatar użytkownika
Dandee
Posty: 5
Rejestracja: 24 lip 2008, 13:17
15
Imie i nazwisko: Tomasz Pytko
Województwo: podlaskie

Post autor: Dandee »

Witam :)

Bardzo fajne drzewko! Sam posiadam 4 młode ficusy i chcę z nich zrobić właśnie coś na ten kształt, tylko, że z 3 drzewek :) Jedno zostanie samo ;p
Mam do Ciebie kilka pytań, a mianowicie:
1) Ile mniej więcej latek mają Twoje ficusy?
2) Jaką mają średnicę pnia i jaką wysokość?
Awatar użytkownika
pawel18
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 14:50
17
Imie i nazwisko: Pawel Glowiak
Województwo: podkarpackie
Lokalizacja: JarosÂław

Post autor: pawel18 »

jak tak sie przyjrzę to liście nie za bardzo się chyba zmniejszyły , może to wina zdjęcia . jak jest na prawdę , liście zmniejszyły się czy cały czas są takie jak były ??
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Cześć,
Dandee: Fikusa zacząłem formować w 2003 roku. Fikusy nie są grube. Średnica pnia najgrubszego to trochę więcej niż 1,5 cm. Wysokość od podstawy to 22 cm.
Pawel18: Masz rację. Liście pozostały podobnej wielkości. Ramifikacja też się niestety za bardzo nie poprawiła. Popełniłem błąd i za późno zdecydowałem się na defoliację. Wcześniej, zawsze ciąłem liście na przełomie czerwca/lipca i wynik był zdecydowanie lepszy. Ilość światła jest moim zdaniem kluczowym czynnikiem przy cięciu liści. Do przesilenia letniego rośliny nabierają pędu. Po przesileniu wyhamowują. W sierpniu właściwie kończą wegetację. Ja ciąłem liście 21 lipca, to już jak się okazuje jest za późno. Muszę o tym pamiętać i brać się za defoliację w ostatnich dniach czerwca - nie później!
Artur
Śruba22
Posty: 45
Rejestracja: 17 sty 2011, 17:46
13
Imie i nazwisko: Krzysztof B
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Śruba22 »

viewtopic.php?f=21&t=6070
Siema
Jak sie ma aktualnie Twoj ficus?
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Cześć, to już historia.
Z powodu przesuszenia fikus nie przeżył mojego zeszłorocznego wyjazdu sylwestrowego.
Artur
Śruba22
Posty: 45
Rejestracja: 17 sty 2011, 17:46
13
Imie i nazwisko: Krzysztof B
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Śruba22 »

viewtopic.php?f=21&t=6070
gdybys mial chwile i chec zajzec i doradzic mi cos. chcialbym tez abys mnie nauczyl wrzucac zdjecia w takiej formie jak Ty.
pozdro
Archer
Posty: 60
Rejestracja: 15 lis 2010, 12:44
13
Imie i nazwisko: Grzegorz L.
Województwo: mazowieckie

Post autor: Archer »

Cześć, jak długo trwał ten wyjazd ? Jak próbowałeś ratować roślinę ? Zapowiadała się zacnie !
Śruba22
Posty: 45
Rejestracja: 17 sty 2011, 17:46
13
Imie i nazwisko: Krzysztof B
Województwo: lódzkie
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Śruba22 »

chyba zadko zaglada wpadnij do mnie to podyskutujemy - viewtopic.php?f=21&t=6070
ODPOWIEDZ