Fagus silvatica - buk nr 1

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Fagus silvatica - buk nr 1

Post autor: Szymon »

Witam

Zakupiony w centrum ogrodniczym w zeszłym sezonie. Nie planowałem żadnych operacji, niestety w wyniku silnego ataku mszyc i wełnowców zmuszony byłem usunąć kilka kluczowych konarów. Pierwsze zdjęcie przedstawia drzewko jesienią 2004. Drugie zdjęcie to wirtual, do takiej formy dążę. Dziś prawdopodobnie pierwsze cięcie korzeni i przesadzanie, nadal do doniczki roboczej, drzewko jest jeszcze zbyt słabe, by umieszczać je w doniczce docelowej. Kolejne zdjęcia wkrótce.

Szymon
Załączniki
jesieĂą 2004
jesieĂą 2004
buk_sz.jpg (68.24 KiB) Przejrzano 17400 razy
Wirtual
Wirtual
buk_virt.jpg (67.09 KiB) Przejrzano 17400 razy
TeLoN

Post autor: TeLoN »

Witam!
Jak Ci się uda uzyskać odrost w tym nowym miejscu z którego będziesz dalej formował?
Mateusz
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

czas Telon,

Dobre pyatnie, bo to największy problem. Zamierzam spróbować wygiąć do pionu tą słabo widoczną, skierowaną do tyłu gałąĽ.
Szymon
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Cięcie korzeni, przesadzanie i formowanie zakończone. Bryła korzeniowa po wyjęciu z doniczki była tak splątana, że nie było mowu o rozczesywaniu grabkami. Ciąłem dosłownie jak plastry chleba. Bryła została zredukowana o dobre 2/3. Zastosowałem nowe ekesperymentalne podłoże: granulat z gliny : torf odkwaszony : piasek rzeczny 40% : 40% : 20%. Zapewni to świetną przepuszczalność podłoża. Doniczka robocza, jak dotychczas - głębokie zdrewaniałae korzenie nie pozwalają na płytką donicę. Usunięcie ich jest na tym etapie zbyt ryzykowne. Mam nadzieję, że z każdym sezonem będę mógł myśleć o stopniowym spłycaniu bryły korzeniowej.
Cięcie niezbyt drastyczne, dążę do formy z wirtuala. Lekkie drutowanie, głównie prawej gałęzi do bardziej pionowej pozycji. Prawa strona powinna zgeścić się - nie widać tego na zdjęciu, ale na całej długości konarów jest wiele śpiących pąków wyrsatających prosto z korowiny.

Pozdrawiam

Szymon
Załączniki
buk24_03_05.jpg
buk24_03_05.jpg (56.97 KiB) Przejrzano 17342 razy
Andrzey

Post autor: Andrzey »

Szymonie co to za granulat wygląda jak akadama. Jakiś substytut ?
Michał

Post autor: Michał »

Muszę przyznać że drzewko prezentuje się bardzo korzystnie.
Mam nadzieję że pokażesz nam fotki gy bedzie miał liscie.
A swoją drogą też jestem ciekaw co to za granulat z gliny ? AKADAMA ? :-D
Tatko Łukasz

Post autor: Tatko Łukasz »

Fajnie wygląda, ciekaw jestem podobnie jak Michał, jak będzie wyglądał z liścmi? Tym eksperymentalnym podłożem zaintrygowałeś chyba nas wszystkich. Co to za granulat i gdzie go dostałeś? Zauważyłem kilka mocnych cięć, ale nie zauważyłem żadnej pasty ani maści zabliĽniającej. Wydaje mi się tylko, czy nie zastosowałeś jeszcze nic ochronnego?
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Michal, Andrzej - to granulat z gliny - bardzo lekki i świetnie zwiększa przepuszczalność podłoża, zapewniając też lepsze napowietrzenie korzeni. Jego największą zaletą jest to, że przy zastosowaniu w mieszance przynajmniej w 1/3 trudno doprowadzić do przelania drzewka i przegnicia korzeni, wiąże tylko tyle wody, ile potrzeba, reszta spływa przez otwory drenażowe. Dostępny w Obi, dość drogi, z tego, co pamiętam 12 zł za 2,5 litra.
Łukasz - zdjęcie było robione tuż po przesadzeniu, a rany po cięciach zabezpieczam zawsze po jakimś czasie, kiedy miejsce lekko przeschnie.
Nie ma to znaczenia, jeśli stosujesz japońską maść zabliĽniającą, ale ma w przypadku gdy używasz funabenu albo propolisu.
Zdjęcia w stanie ulistnionym nie będą ciekawe - to dopiero pierwszy sezon, kiedy tak drastycznie przyciąłem korzenie, lepszych efektów spodziewam się w sezonie 2006.

Szymon
acer6

Post autor: acer6 »

Sorrry że pytam : Czym różni się akadama od granulowanej gliny ??(pooza tym ze na worku po akadamie sa japońskie literki)

Buk wygląda ciekawie (zż dziw że ze zwykłej szkółki ) , dośc gruby pień zwęrzający się równomiernie do góry bez żadnych "chińskich cięć" . Jedynym mankamentem jest prawy konar/pień . Na razie nie wiele można przy nim zrobic (bo juz zadrutowałeś) , ale za parę lat , kiedy sie zagęści na pewno będzie bardziej rozgałeziony i da sie przeprowadzic konkretne cięcie formujące .
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Acer: buk to długofalowe przedsięwzięcie, jako, że pąki wykształca tylko raz do roku na wiosnę - praca z rozgałęzieniem to kwestia wielu sezonów. Co do granulatu z gliny - jest o wiele lżejszy od akadamy i nie pyli się, w związku z tym nawet po dwóch latach nie znajdziesz na dnie doniczki tego, co znalazłbyś po akadamie - myślę o tej wypłukanej szlamowatej substancji, szczególnie przy akadamie tańszej, gorszej jakości. Gorzej chłonie jednak wodę i wiąże substancje odżywcze, trzeba bardzo pilnować odpowiedniego nawożenia. Zaznaczam, że pierwszy raz stosuję granulat i opieram się tylko na teorii i kilku opiniach.

Szymon
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Szymonie pod jaką nazwą handlową sprzedawany jest ten granulat z gliny.
Artur
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Produkcja dla OBI, "Granulat z gliny OBI" czy jakoś tak, nie wiem, czy jest dostępny w innych sklepach albo centrach ogrodniczych pod inną nazwą handlową.

szymon
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Dwa lata minęły jak z bicza strzelił.

Dziś przesadzony, prezentuje się następująco.
Bryła korzeniowa uległa mocnemu spłyceniu, pojawiło się lepsze rozgałęzienie. Zeszły sezon niestety poszedł mocno na straty w związku z nieudanym cięciem liści. Tuż po cięciu pojawiły się te cholerne upały, które zniweczyły cały pomysł.

Liczę, że w tym sezonie nadrobię.

Pozdrawiam

Szymon
Załączniki
2007-03-11e.jpg
2007-03-11e.jpg (95.71 KiB) Przejrzano 16222 razy
2007-03-11b.jpg
2007-03-11b.jpg (97.58 KiB) Przejrzano 16223 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Szymonie, co moj wzrok od drzewka "odbilo" juz po sekundzie? Tak jest, doniczka Szymonie. Za bardzo sie rzuca w oczy. Nie tylko, ze jest dosc gleboka, koloru zielonego, to jeszcze te wzorki.
Zakladam jednak, ze jest to doniczka przejsciowa? 8)
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Nie inaczej, Kamilu, nie inaczej ;-)

Jedyna w miarę płaska, jaką miałem pod ręką. Wietnamski szajs, nie nadaje się do rodzimych, zimą pęka.

Docelowa będzie dwa razy bardziej płaska - kolor brązowy, matowa, owalna. W przyszłym roku.
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Cześć Szymon:)
Strasznie dawno Cie tu nie było..
Moim zdaniem 'mniej' moze się w przyszłości okazać czymś 'więcej'. Ja bym ciął :wink: Uzyskasz lepsze proporcje.
Aktualnie troche razi ten prosty odcinek pnia i zaraz powyżej kąt prosty.

pzdr;)
Załączniki
2007-03-11b_817_minimalist.JPG
2007-03-11b_817_minimalist.JPG (69.77 KiB) Przejrzano 16192 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Szymonie, to ja juz proponuje Tobie zostawic to drzewko dwa lata w tej doniczce. Jak juz to juz.

Co do propozycji Adama. Ciekawa ale ja bym raczej tak nie skrocil drzewka.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Czesc Adam,

notoryczny brak czasu ;-), ale o bonsai nie zapomniałem!

Rzeczywiście ciekawa propozycja, godna rozważenia. Problem polega na tym, że drzewo JUŻ ma zaledwie 27 cm, co dla buka jest rozmiarem b. małym. Umieszcze zdjęcia z ulistnieniem, zobaczysz jaka jest dysproporcja mdzy wielkością liści a wielkością drzewa. Skrócenie go jeszcze o kilka-naście cm oznacza dysproporcję jeszcze większą.
Co do kąta prostego, to złudzenie na zdjęciu, w rzeczywistości nie rzuca sie w oczy.

Drzewo jest cały czas we wstępnej fazie formowania. W tej chwili zamierzam już pracować głównie nad rozgałęzieniem i minimalizowaniem liści i przyrostów.

Kamil, doniczka jest do d., zgadzam się :-)
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Szymon co do braku czasu to znam to i doskonale Cie rozumiem :|

Wiem co tak razi! :-) Górna gałąĽ wychodząca po wewnętrznej stronie łuku :?
Adam Cieślik
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

Witam!

Brak czasu to coś, co dobrze znam.:)
Mnie się "buczysko" podoba, ale faktycznie doniczka fatalna.
Całkiem fajne nebari.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ