carpinus betulus

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

carpinus betulus

Post autor: Pawel P »

przedstawiam jedno z ładniejszych yamadori jakie ostatnio pozyskałem..jeżeli ktoś ma fotkę bonsai podobną do formy tego graba to proszę o umieszczenie w temacie..dzięki..
Załączniki
grab02.jpg
grab02.jpg (96.79 KiB) Przejrzano 8737 razy
grab02-2.jpg
grab02-2.jpg (64.93 KiB) Przejrzano 8737 razy
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Przecież tu nadal jest kompletny chaos :? 2/3 istniejących gałązek do wycięcia, szczególnie te zawijające sie.
Poza tym świetny materiał! :ok:
Adam Cieślik
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

wiem wiem :-) to na razie wstępne, tak jak napisałem konieczne przycięcie. w najbliższym czasie ciąg dalszy, na razie zastanawiam się nad układem gałęzi, dlatego prosiłem o jakieś przykładowe foty od Was.. :wink:
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

czesc.

Wspianialy material. Po prostu swietny. zazdroszcze.

Co ciecia to juz bym se w tym roku darowal. Troche za pozno. Straci duzo sokow. Jezeli go w tym roku wykopales to bym go juz nie tykal.
Co do ukladu galezi to nie ma tu duzego wyboru. trzeba usunac nie pasujace i zostawic tyle i takie zeby bylo ladnie. styl juz narzucony praktycznie.

Jesli mozna wiedziec to skad go pozyskales? Jakie miejsce (las, zywoplot, itp.)

Jeszcze raz gratuluje materialu
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

Wręcz przeciwnie im więcej teraz obetnie tym większe szanse przyjęcia drzewa, poza tym gałęzie które są nie potrzebne i tak musi wyciąć a jest ich jeszcze dużo. Przy dej grubości pnia na pewno poszła masa korzeni, więc trzeba to zrównoważyć.
Wytnij wszystkie nie potrzebne gałęzie. Pozdro
Darek Rychlicki
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

To sie zgodze ze szanse sa wieksze, a dokladniej piszac - bylyby gdyby galezie byly obciete przed wiosna, zanim drzewo sie wybudzi. Natomiast praktycznie od 6 tygodni mamy wiosne (drzewa zaczynaly sie wybudzac) i ja bym juz nie wykonywal ciecia. Po pierwsze roslina straci duzo sokow i <font color="#FF0000">hormonĂłw //ort</font>, tym bardziej ze zostaly w wiekszosci obciete konce galezi. Wieksza liczba galezi, a co za tym idzie liści, na pewno tez nie bedzie dobra dla drzewa. Obciązy je to ale przy dobrych warunkach mysle, ze polepszy rozwoj korzeni.

Tak czy siak mialbym na Twoim miejscu duzy dylemat.
Mam nadzieje, że Ci sie uda
dary1
Posty: 263
Rejestracja: 05 gru 2004, 21:42
19
Lokalizacja: WoÂłkowyja

Post autor: dary1 »

Zrobisz jak zechcesz ale pamiętaj że jak masz talerz zupy i 20 osób do wykarmienia to będą głodni. Zupy w tym przypadku (Korzeni ) nie dorobisz. Zasada że tyle i le na dole tniesz musisz uciąć u góry jest podstawą. A na rany są maści. :-)
Darek Rychlicki
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

drzewko zostało pozyskane na bardzo dobrej glebie, miało świetnie zagęszczoną bryłę korzeniową w promieniu 0,5 metra od pnia i do głębokości ok. 20 cm, a co za tym idzie brak korzenia palowego http://i152.photobucket.com/albums/s184 ... 34copy.jpg. jak widać na fotce, wykopałem bardzo dużą bryłę i taką utrzymałem przy transporcie. niosłem to wszystko w rękach, a bryła nawet nie drgnęła, taka jest spleciona:) po raz kolejny proszę Was o jakieś przykładowe fotki!!!szukam inspiracji:)
Cangi
Posty: 38
Rejestracja: 26 sty 2006, 10:33
18
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: Cangi »

Nie bądź w gorącej wodzie kąpany. Masz bardzo dużo czasu na to, by wymyślić dla niego styl. Wtym roku tylko dbaj o to żeby przeżył. Jest to zbyt wartościowy materiał, żeby go zniszczyć.
pinaceae
Posty: 302
Rejestracja: 07 sty 2007, 22:48
17
Lokalizacja: Poznan

Post autor: pinaceae »

zgadzam sie z Cangi. teraz mysl o tym zeby drzewko przezylo. Bedziesz mial caly rok na przeanalizowaniu drzewa. W pierwszym roku i tak nie powinno a nawet nie mozna nic robic (zadnego drutowania itp.)
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

spoko spoko chłopaki, nie zamierzam go jeszcze drutować :razz: muszę wyciąć dosłownie kilka gałęzi, żeby się trochę przerzedził i zostały te najbardziej kluczowe gałęzie. macie jakiś pomysł lub jakieś fotki. przeglądałem galerie Waltera Palla. tylko to znalazłem http://walter-pall.de/hornbeam6.htm. może macie coś jeszcze inspirującego..
ODPOWIEDZ