moje graby..

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

moje graby..

Post autor: Pawel P »

czas pokazać graby, które pozyskałem w tym roku..
Załączniki
z tego grubaska jak narazie jestem najbardziej dumny:)
z tego grubaska jak narazie jestem najbardziej dumny:)
grab1.jpg (95.53 KiB) Przejrzano 10749 razy
grab2.jpg
grab2.jpg (82.27 KiB) Przejrzano 10747 razy
grab3.jpg
grab3.jpg (84.38 KiB) Przejrzano 10747 razy
tego graba prawdopodobnie systematycznie dojeÂżdÂżaÂły zajÂące..
tego graba prawdopodobnie systematycznie dojeÂżdÂżaÂły zajÂące..
grab4.jpg (95.12 KiB) Przejrzano 10744 razy
grab5.jpg
grab5.jpg (97.62 KiB) Przejrzano 10740 razy
grab6.jpg
grab6.jpg (69.52 KiB) Przejrzano 10739 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Fajne materialy Pawle.
Slow kilka odnosnie "grab1.jpg". Przysyp te wystajace korzenie ziemia - beda lepiej/szybciej rosly. Druga rzecz to nie wiem czy nie lepiej bylo zostawic ta galaz na wierzcholku co uciales.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

wiem wiem, korzenie odsłoniłem tylko do zdjęcia :wink: ogólnie to chyba będę musiał się pozbyć wszystkich gałęzi z wierzchołka, bo są grube i rozchodzą się w poziomie. poprostu grab rósł pod innymi, w gąszczu i nie miał możliwości przebicia się w górę. muszę poczekać na wybicie nowego wierzchołka bo z tych ciężko będzie coś zrobić, grab jest twardy i raczej nie uda mi się wygiąć nic do góry..
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

Mają potencjał, ale z drugiej strony dwa pierwsze są dość problematyczne i chyba minie sporo czasu zanim je uformujesz. Pierwszy ma mało gałęzi, drugi ma ich trochę więcej, ale pewnie i tak będziesz go skracał na wysokość, a wtedy nie zostanie ich za wiele.
Za to ten ostatni jest bardzo obiecujący. Już teraz ma ładne proporcje i myślę, że w niedługim czasie będzie z niego ładne bonsai.
Wojtek Łukaszewski
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

no nie wiem Wojtek, spójrz na niego z innej strony. bardzo irytuje mnie to wygięcie ostatniego odcinka pnia..
Załączniki
grab7.jpg
grab7.jpg (77.65 KiB) Przejrzano 10710 razy
Awatar użytkownika
Deoos
Posty: 444
Rejestracja: 24 lip 2004, 16:48
19
Lokalizacja: ÂŁĂłdÂź

Post autor: Deoos »

A nie można trochę naprostować tego wierzchołka przez drutowanie + taki wybranie frontu żeby wierzchołek pochylał się do przodu?
Zastanawiam się też co można zrobić z przestrzenią, którą widać na 1 zdjęciu gdzie nie wyrasta żadna gałąź.
Wojtek Łukaszewski
hart
Posty: 26
Rejestracja: 10 gru 2006, 09:08
17

Post autor: hart »

czy niehciałbys odsprzedac tego graba ze zdjecia numer 4??????

bardzo jestem nim zainteresowany
hart
Posty: 26
Rejestracja: 10 gru 2006, 09:08
17

Post autor: hart »

otrzymałem meila od ciebie ale nie wiem jak wysłac. myslałem ze dostałem ale folder wysłanych jest pusty.. podaj mi na wiadomosc prywatną swoj numer GG i sie odezwe.. co pare minut jestem na tym forum bo czekam na newsy od ciebie

czekam na odzew
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

Grab po pierwszym sezonie.. jak macie jakieś propozycje co do dalszego kształtowania to zapraszam do dyskusji:))
Załączniki
grab.jpg
grab.jpg (93.78 KiB) Przejrzano 8863 razy
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Wybrać inną strone frontową i być może wyciąć tą dolną lewą gałązke co idzie do góry (ale musisz wkleić foty z wszystkich stron by to ocenić -bo z fotki jest ciezko).
Ogólnie - będą z niego ludzie za jakiś czas :)

PS - fajna nazwa tematu
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A czemu Przemku zmienilbys front? Zobacz na wczesniejsze zdjecie... Watpie aby inne strony odpowiadaly na front... Ta lewa galazke bym zostawil.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Czemu? Bo główne gałęzie biją po oczach i są na wprost patrzącego - moze to wina fotek ale jak sie patrze na to drzewko to mnie nie uspokaja a drażni (dziwne mam odczucia co ? :) )
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
armin
Posty: 188
Rejestracja: 04 paź 2007, 12:57
16
Lokalizacja: SwarzĂŞdz

Post autor: armin »

Osobiście też zostawiłbym lewą gałązkę. Drzewko ładnie się zagęszcza, więc wyciąłbym tak jak na wircie.
Załączniki
coÂś.JPG
coÂś.JPG (61.48 KiB) Przejrzano 8730 razy
Pozdrawiam z okolic Poznania
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

Przemku, masz racje to drzewo jest dosyc problemowe ze wzgledu na uklad galezi i ich grubosc.. przy takim doborze frontu wygladaja one troszeczke nieproporcjonalnie, z racji tego, że pień jest spłaszczony i od frontu jest chudszy a z boku jest grubszy.. co do gałęzi to nie będę narazie żadnej usuwał.. to co planuje na wiosne to usunięcie tego klocka z wierzchołka, poprawienie, zagęszczenie nebari poprzez przewiercenie tych grubych korzeni i zaszczepienie młodych siewek, no i oczywiście zageszczanie korony.. jeżeli chodzi o tą uwage że gałęzie główne biją po oczach to tylko złudzenie.. pierwsza jest ok, natomiast druga, ta po prawej minimalnie kieruje sie na patrzącego, ale to jeszcze można poprawić jakimś odciągiem, albo i nie, bo niekoniecznie musi być wszystko książkowo;)
Awatar użytkownika
Przemek R.
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1023
Rejestracja: 04 sty 2007, 12:33
17
Imie i nazwisko: Przemek Radomyski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Siedlce
Kontakt:

Post autor: Przemek R. »

Dasz rade - 2 lata zagęszczania i będzie zupełnie inaczej wyglądało :) z nebari nie musisz bardzo kombinować bo zauważ, że byle huhro małe ma już jakieś nebari widoczne (w porównaniu do innych gatunków drzew). Te z czasem będzie jeszcze silniejsze.

Pokażesz drzewko jak zagęścisz - myśle że się zmieni bardzo.
Przemysław Radomyski

http://przemekradomyski.blog.onet.pl
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

Tak, nebari może i jest widoczne, ale trzeba wykorzystać te grube korzenie bo mają wystarczającą grubość do szczepienia, a po ewentualnym przykryciu ziemią drobne korzonki mimo, że wybiją to szybko nie zagęszczą tak dobrze całego nebari..
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Moim zdaniem musisz popacowac nad tym zeby na 2 pierwszych galeziach roslina wypuscila przyrosty blizej pnia, co w przypadku grabów jest calkiem proste. W najblizszym sezonie- proponuje bardzo duzo nawozic- oczywiscie tylko nawozami organicznym, duzo wody i pelne slonce. Chodzi o wyrowanie roznic miedzy gruboscia galezi a pniem, zabliznienie ran. Po za tym nie pasuje mi ta prawa galaz w gornej partii drzewa- jest zdecydowanie za gruba tak wysoko, zle to wyglada. Nie martw sie tym ze bedzie mial duze liscie, na tym etapie formowania nie ma to znaczenia.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Pawel P
Posty: 159
Rejestracja: 22 lut 2007, 13:42
17

Post autor: Pawel P »

masz racje Łukasz, na dolnych gałęziach trzeba przybliżyć trochę zieleń do pnia i to tak jak mówisz będzie proste:) a o którą konkretnie gałąź Ci chodzi, tą co strzela prosto w patrzącego czy o tą całkiem skierowaną w prawo? i mam jeszcze jedno pytanie, bo zamierzam zmienić podłoże dla tej rośliny, czy w tym wypadku można będzie nawozić tak jak proponujesz?
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

Chodzi o 2 galaz po prawej stronie liczac od ziemi. Jesli chodzi o nazwozenie nawozami organicznymi to jezeli chcesz szybko zniwelowac błędy oraz brzydkie miejsca to ja osobiscie nazowaz bardzo duzo, np biohumusem w zasadzie przy co drugim podlewaniu. Jezeli go przesadzisz to nalezy sie wstrzymac przez jakis czas po wypuszczeniu lisci, dajac roslinie mozliwosc odbudowy bryly korzeniowej. Dobrym mometem na rozpoczecie nawozenie rosliny przesadzonej w danym roku jest rozpoczecie wypuszczania bocznych przyrostow na dlugopedach.
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
grzesiek25
Posty: 12
Rejestracja: 24 paź 2007, 20:21
16
Lokalizacja: biaÂłystok

Post autor: grzesiek25 »

witam.

ciekawe materiały...... podeslij mi kontakt do siebie. najlepiej gg
ODPOWIEDZ