Jawor skaleczony ogrodzeniem

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
MateuszJasło
Posty: 56
Rejestracja: 07 sie 2006, 13:38
17
Lokalizacja: JasÂło

Jawor skaleczony ogrodzeniem

Post autor: MateuszJasło »

Dzisiaj pozyskałem dość ciekawego jawora. Miał on być zniszczony przy zmianie ogrodzenia, więc postanowiłem zrobić z niego bonsai. Drzewko to jest niejako moim początkiem przygody z tą formą sztuki, toteż proszę o . co do kształtowania tego jaworka. Myślalem na początku o miotełce, ale nie pasują do niej te uschnięte części drzewka i ciekawie uformowany pień. Zamieszczam dość sporo fotek aby można było dokładnie przyjżeć sie drzewku. Zwracam uwagę na mocno pokaleczony pień. Przy nasadzie ma on coś w rodzaju "bulwy" o obwodzie 11-12 cm, natomiast powyżej jest juz 8 - 9 cm. Wysokość pnia od "zgrubienia " to jakieś 21-22 cm, natomiast wysokość pnia od najniżeszej gałezi to 16 cm. Proszę o . w formowaniu, myślę że można by wykożystać rany pnia. Chciałbym dodać jeszcze że drzewko rosło wplecione w płaski kawałek betonu, toteż korzenie są tylko poziome i występują tylko z 3 stron drzewka co dkoładnie widać na zamieszczonych zdjęciach.
Wiem że muszę troche przyciąć drzewko aby przeżyło szok i utratę części korzeni, lecz nie za bardzo wiem które gałązki skrócić gdyż jest ich niewiele, a może nie skracać?

PS: Bardzo pomocne były by wizualizacje, lub rysunki/szkice.


Pozdrawiam i przepraszam jeżeli coś poknociłem albo złamałem regulamin...
Załączniki
102_7636.jpg
102_7636.jpg (38.58 KiB) Przejrzano 8172 razy
102_7652.jpg
102_7652.jpg (47.59 KiB) Przejrzano 8170 razy
102_7649.jpg
102_7649.jpg (39.19 KiB) Przejrzano 8170 razy
102_7646.jpg
102_7646.jpg (51.37 KiB) Przejrzano 8170 razy
102_7645.jpg
102_7645.jpg (57.19 KiB) Przejrzano 8170 razy
102_7641.jpg
102_7641.jpg (49.38 KiB) Przejrzano 8170 razy
102_7640.jpg
102_7640.jpg (32.07 KiB) Przejrzano 8170 razy
102_7639.jpg
102_7639.jpg (42.41 KiB) Przejrzano 8171 razy
102_7638.jpg
102_7638.jpg (30.03 KiB) Przejrzano 8170 razy
102_7637.jpg
102_7637.jpg (30.53 KiB) Przejrzano 8170 razy
Mateusz
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Roslina mialaby predyspozycje mnie najbardziej w niej nie podobaja sie te ciezkie rany. Moze po ich zagojeniu bedzie lepiej wygladal narazie jak dla mnie likwiduja go one jako bonsai.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
luziak
Posty: 12
Rejestracja: 28 maja 2006, 16:19
18
Lokalizacja: wronki

Post autor: luziak »

to drzewko wyglada mi na zwyczajnego klona a nie na jawor no i faktycznie strasznie zmasakrowane. oczyść je z tych obumarlych galązek i do gruntu niech dochodzi do zdrowia.
acer6

Post autor: acer6 »

Porę na pozyskiwanie świetną wybrałes =_=' . Nie wiem czy wszyscy potwierdzą to co powiem ,ale osobiscie wyciął bym conajmniej połowę liści (z jednej strony osłabia to roślinę ,ale jak zrobi się cieplej i liście będą więdnąc to może być już za póĽno na cokolwiek) . Tak jak pisał luziak
jest to klon zwyczajny a nie jawor . Na razie do gruntu z tym i zapomnij na kilka ładnych lat (podlewanie , w przyszłym roku nawożenie ) . Pamiętaj tez że ten gatunek ma strasznie wielkie liście i ciężko jest zachować proporcje przy niewielkiej wysokosci( więc rosnąć w gruncie może sobie jeszcze dłuuugo).
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Mateusz
Jezeli uda sie Tobie to drzewo przez nastepne lata tak poprowadzic .( Oczywiscie tylko w gruncie ) ze drzewo przybierze tyle masy,ze te wszystkie skaleczenia sie zagoja i zarosna to te skaleczenia moga temu drzewu nadac specyficzny charakter Mam klona polnego( jest na galeri ) ktory ma dosyc duze slady po zagojonych ranach.Dodaje jemu moim zdaniem charakteru,widac ze zycie go nie glaskalo.Oczywiscie jakiekolwiek zgrubienia na pniu sa niedopuszczalne.Daj jemu dobrze rosnac przez kilka nastepnych lat a moze beda z niego ludzie
Powinienes go co dwa lata przesadzic zeby otrzymac zwarta bryle korzeniowa.Ta galaz co rosnie do gory powinna caly czas rosnac ,ona spowoduje ze drzewo bedzie przybieralo masy.To moze potrwac pare lat .Nawozic i dobrze podlewac,to obowiazek.
Mateusz zycze powodzenia i cierpliwosci Romanb
Odezwij sie za 6 lat to pogadamy dalei :-) Ciao
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Mateusz czy Ty to drzewo teraz wykopalles? Blad kompletny.Najpierw pytac pozniej dzialac. Romanb
MateuszJasło
Posty: 56
Rejestracja: 07 sie 2006, 13:38
17
Lokalizacja: JasÂło

Post autor: MateuszJasło »

Klon ( :wink: ) został wykopany teraz, gdyż miało być zmieniane ogrodzenie które go okaleczało i zostałby zniszczony, a szkoda mi go było....




Klona mam zamiar włożyć do takiej fajnej drewnianej skrzyni i w tej skrzyni pozostałby na kilka lat. Przez ten czas mógłbym coś z nim robić, czyli pomalutku formować niektóre gałązki. Tylko pytanie które i jak, bo na początku myślałemo miotełce, a teraz to juz nie wiem sam.

Mam wyciąć mu najmocniejsze liście, czy raczej te które sa dość marne (podziurawione, "klapnięte", połamane). Czy też powinienem skrócić gałązki?

Mieszanka torfu z pisakiem i drobniutkim żwirkiem byłaby odpowiednia dla tego drzewka?

I czy można coś zastosować aby rany się zagoiły?


Prosze odpowiedzieć najlepiej na wszystkie pytanka bo im więcej porad tym lepiej dla drzewka. Pozdrawiam
Mateusz
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Mateuszu, Roman Tobie juz napisal co masz robic. Nic nie przycinaj i do gruntu.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
MateuszJasło
Posty: 56
Rejestracja: 07 sie 2006, 13:38
17
Lokalizacja: JasÂło

Post autor: MateuszJasło »

Do gruntu nie mam gdzie, bedzie stał w skrzyncedrewnianej, tylko napiszcie czy skład ziemi bedzie dorby czy taki sobie?
Mateusz
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc.
Mateusz nic nie obcinac,o formowaniu narazie nie mysl..
Wsadz go do tej skrzyni z dobrze przepuszczalna ziemia z dodatkiem prochnicy i daj jemu poprostu rosnac.
Osobiscie uzywam mieszanki
bims
kruszona lawa
torf
akadama
Wszystko po rownej czesci.
Powodzenia.
Czym drzewo bedzie mialo wiecej lisci tym bedzie szybciej przybieralo massy!!!
MateuszJasło
Posty: 56
Rejestracja: 07 sie 2006, 13:38
17
Lokalizacja: JasÂło

Post autor: MateuszJasło »

Czyli nie przycinać tych liści; a czy to nie wpłynie niekorzystnie na rośline, tzn większe ryzyko przyjęcia sie?
Mateusz
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Przepraszam ale czy mam napisac po niemiecku zebyc zrozumial?
Nie nie przycinac!!!!
Pozdrawiam Roman
MateuszJasło
Posty: 56
Rejestracja: 07 sie 2006, 13:38
17
Lokalizacja: JasÂło

Post autor: MateuszJasło »

Dobra dzięki za .. Jutro klonik lądujew skrzynecce i tam leczy swoje rany... Mam nadzieje że się przyjmie, i że przetrwa zimę.


Jest cos co móglbym zrobić aby rany szybciej się zagoiły? Posmarować maścią?
Mateusz
Awatar użytkownika
romanb
Posty: 252
Rejestracja: 23 paź 2005, 21:07
18
Lokalizacja: Grudziadz

Post autor: romanb »

Czesc Poobcinaj cengami kulistymi wszystkie jiny .Drzewa lisciaste poza debami nie maje jinow.Miejsca swierzych ciec powinienes posmarowac.
Czesc Roman
acer6

Post autor: acer6 »

Sorry jesli namieszalem z tym cięciem liści ,chodziło mi oczywiście o to że roślina pozyskana o złej porze traci część korzeni a co za tym idzie jest zachwiana proporcja . Wykopałem kiedyś kilka małych klonów latem (miały zostac wykarczowane więc nie było nic do stracenia) . Posiedziały w ziemii jakieś półtora miesiaca potem przyszły upały i kloniki jeden po drugim padły .
Liście czy wogóle masę zieloną przycina sie też w sytuacji awaryjnej ,kiedy korzenie nie wyrabiają się z dostarczeniem wody do liści (po zredukowanych korzeniach). Mimo wszystko ,jesli liście zaczną więdnąc chyba lepiej jest profilaktycznie zredukować zieleń niż potem płakac ? Jesli Ľle pisze to mnie poprawcie .
POzdr .
Awatar użytkownika
wwoadas
Posty: 578
Rejestracja: 06 mar 2006, 19:22
18
Imie i nazwisko: Adam Filipiak
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Milanówek

Post autor: wwoadas »

mi sie wydaje, ze jesli roslina nie da rady wyzywic tyle masy zielonej to poprostu sama odrzuci jakies galazki, ale moze wtedy odrzucic te na ktorych nam zalezy. Jednak w tej roslinie narazie wlasciciel nie ma wybranych galazek z ktorych bedzie cos robil, bo najpierw musi poradzic sobie z ta paskudna rana.
Kto się nie rozwija, ten się cofa.
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Moze jestem świerzak ale ..
nie zgadzam się z sugestią Romana co do pozostawienia drzewka w takim stanie , analogicznie muszę stwierdzić ze
obcięcie największych blaszek liściowych nie zaszkodzi a jedynie pomoże roślinie w mobilizacji sił..

jednocześnie osobiście przychylam się do wkopania tej rośliny gdzieś do gruntu ..nawet północna strona jakiegoś lasu ... podlać i zapomnieć na dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuugo :wink:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
ODPOWIEDZ