Co by tu zrobic z tym Jałowcem...

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
zawagoku

Co by tu zrobic z tym Jałowcem...

Post autor: zawagoku »

Witam wszystkich kupilem ostatnio Jalowca w szkolce obecnie jest lekko przezedzony i ma okorowane dwie galezie z ktorych kiedys bedzia jiny (swoja droga czyta sie jin czy dżin ? :D). Nie mam niestety mozliwosci zrobienia zdjec wiec zrobilem w paincie takiego virtuala ale bez zdjecia :D kolor bialy to jin a szary to shari :D jego wysokosc to 40cm a pelna szerokosc najdalej wysunietych punktow to jakies 65 cm. Zdjecia sa nizej. Nauczylem sie juz wklejac :D


powiedzcie co o tym sadzicie i poprawcie badz zaproponujcie inne rozwiazanie
i jeszcze jedna sprawa.
Mam karmone drobnolistna pytania do niej to:
1. w okresie lata zwiekszyly sie jej dosc znacznie liscie jak je zmniejszyc?
2. w ciagu ostatnich 2 tygodni zgubila polowe lisci. WTF? co zrobic ? stoi na duzej tacy z keramzytem i woda
3. w ziemi jest sporo takich strasznie malutkich jakby muszkowatych zyjatek ale takich naprawde malutenkich ciezko by bylo zrobic zdjecia takiemu czemus sa tylko w glebie nigdzie indziej i maja chyba skrzydelka albo pancerzyk jakis blyszczacy bo sie odbija od nich swiatlo jak sie poswieci tak jak od skrzydelek. Co to jest i jak sie tego pozbyc? licie nie sa w zaden sposob zabarwione ani nie nosza sladow zadnych

z gory dzieki i czekam na info

ADMIN: A ja czekam az dostosujesz sie do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045). Chcialem Tobie odpowiedziec ale nie mam ochoty odpisywac osobom, ktore nawet nie potrafia sie podpisac. Dostosujesz sie do regulaminu (http://bonsai.kamcio.com/viewtopic.php?f=7&t=5045), napisz prywatna wiadomosc, odblokuje ten temat. Nie mowiac juz o tym, ze w temacie o jalowcu pytasu o carmone ](*,)
Załączniki
takie cos chcial bym uzyskac
takie cos chcial bym uzyskac
tak_bym_chcial.jpg (33.72 KiB) Przejrzano 8164 razy
stan obecny
stan obecny
stan_obecny.jpg (40.4 KiB) Przejrzano 8164 razy
stan obecny rzut z gory
stan obecny rzut z gory
stan_obecny_gora.jpg (20.23 KiB) Przejrzano 8164 razy
Ostatnio zmieniony 27 lis 2005, 13:34 przez zawagoku, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
MarcinM
Posty: 200
Rejestracja: 01 paź 2005, 07:35
18
Lokalizacja: Szczytno

Post autor: MarcinM »

Mi się te "zdjęcia" nie wyświetlają, a te małe robaczki to chyba skoczogonki za dużo podlewasz. Zaczekaj, aż ziemia mocno przeschnie,
albo zrób nalewke(mama mi tak doradziła) papierosową.
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Odpowiedz mi prosze na proste pytanie. Do jakiej formy dazysz?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Kamil zadal bardzo dobre pytanie nie opisali jeszcze tej formy wiec moze tobie sie to uda.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
zawagoku

Post autor: zawagoku »

spokojnie :d poczatkuacy jestem i szczerze nie bardzo wiem do czego daze ale przyjzalem sie przed chwilka jeszcze raz temu drzewku i wpadlem na taki pomysl to o ile sie orientuje jest forma kaskadowa. Na rysunku jest na skale ale nie znaczy to ze musi byc na niej w rzeczywistosci. Powiedzcie prosze co o tym myslicie.
Załączniki
pomysl na kaskade.jpg
pomysl na kaskade.jpg (47.65 KiB) Przejrzano 8117 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Witaj Tomku,
zawagoku pisze:o ile sie orientuje jest forma kaskadowa.
cieplo ale nie goraco... poogladaj sobie zdjecia kaskad (kengai) i pol-kaskad (han-kengai).
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
zawagoku

Post autor: zawagoku »

tak sie zastanawialem ze mozna by jeszcze zrobic taki cos co widnieje na virtualu ktory zamieszczony jest w tym temacie chodzi mi o ten ostatni
viewtopic.php?t=1394 co wy na to ? dalo by rade ?
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Najprawdopodobniej TAK.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
zawagoku

Post autor: zawagoku »

Zatem bede sie staral uzyskac taka wlasnie forme. Trzeba bedzie jednak dosc mocno nagiac pien. Wedlug mnie najlepiej bedzie owinac pien odpowiednio sznurkiem i przywiazac do dociczki pytanie tylko czy tak mozna...
koora

Post autor: koora »

pewnie niedlugo zostaniesz okrzyczany i odeslany to fachowej literatury mowie Tobie :shock: :twisted:
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

A nie mozna tak troche poczytac zamiast czekac az dostanie sie wszystko podane na tacy? Nie po to sie Uzytkownicy forum meczyli i stworzyli dzial "Przeczytaj zanim cos napiszesz", zeby potem i tak go nikt nie czytal. Przeczytaj ww. dzial i jak pozwalaja na to warunki, kup sobie jakas ksiazke.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
zawagoku

Post autor: zawagoku »

przeczytalem te artykuly i mam w domu ksiazke Tomlinsona. W zadnym ze zrodel nie znalazlem informacji na temat tego czy mozna naginac pien sznurkiem przywiazujac go do doniczki...

w miare mozliwosci prosilbym o jakies virtuale przedstawiajace ewentualy kierunek formowania mojego jalowca
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Znaczne wygiecie pnia jesli jest on gruby a czlowiek ktory ma to zrobic jest w tym temacie laikiem radziłbym pozostawic bardziej doswiadczonym kolegom. Jak to zrobisz twoja sprawa sznurkiem - odciagiem, drutem ciezarkiem dowolnosc i twoja sprawa. Pilnuj tylko zeby z tego wygiecia nie wyszedł ci kształt wedki bo polegniesz. Dotego radziłbym pocwiczyc na gałeziach tej samej grubosci bo wygniesz za mocno i TRACH. Zle zabezpieczysz miejsce wygiecia i TRACH. Niekiedy nawet TRACH nie bedzie ale pozrywasz wiazki przewodzace i KAPLICA :P

Jak widzisz trzeba miec mase doswiadczenia zeby wykonac cos takiego a trudno jest naprawde tłumaczyc w ksiazce czy na necie jak wykonac zaawansowana technike dlatego tez nie znajdziesz jej w zadnej praktycznie ksiazce.
Powodzenia.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
zawagoku

Post autor: zawagoku »

po pierwsze wielkie dzieki Bolas za podpowiedz. Mimo osrzezenia jednak sprobowalem. TRACH nie bylo :-P poradzilem sobie sznurkami, co prawda troche ich tam namotalem ale ostatecznie trzymaja pien na miejscu i nie wbijaja sie w kore bo zabezpieczylem uprzednio owinajajac w miare grubo kawalkiem szmatki. Mam tylko nadzieje ze nie poprzerywaly sie te wiazki przewodzace. Zrobilem "zdjecie" :D jest ono proporcyjnie zgodne z oryginalem wiec jesli mozecie to wypowiedzcie sie co sadzicie o tym ewentualnie jakie macie pomysly. Zalezy mi bardzo na virtualach od bardziej doswiadczonych ludzi ode mnie. Obawiam sie ze to jest kazdy poza mna na tym forum :-P
Załączniki
drzewko.jpg
drzewko.jpg (25.92 KiB) Przejrzano 7949 razy
acer6

Post autor: acer6 »

Znowu to samo pytanie :jaka to forma [będzie]?? .
Wygięcie jest wędkowate, potem prosty kij (kojaży mi się z XVIII w. pistoletem :wink: ) a do tego również bardzo sztucznie wygięta gałązka pionowo w górę . Troche teraz mrozi (przynajmniej u mnie) i z właściwym drutowaniem radze poczekać do wiosny . Do tego czasu radze oglądac zdięcia bonsai na necie (szczególnie formy półkaskadowe czyli はんけんがい ) ,przyswajać teorie a na wiosnę wyciągac z tego twórcze wnioski .

Pozdrawiam .
zawagoku

Post autor: zawagoku »

:D ciekawe porownanie co do tego pistoletu. Staralem sie przedstawic proporcje ale nie bedzie to takim prostym kijem natomiast. Natomiast to wygiecie rzeczywiscie ma taki kont i jest takim lukiem jak narazie nie mam pojecia w jaki sposob mozna by uczynic to wygiecie jakims ostrzejszym a najlepiej takim jakby zalamanym jesli wiecie o co mi chodzi pokombinuje a nawet gdyby mi ostatecznie nie wyszlo to zawsze sie czegos naucze i skrupulatniej bede dobieral rosline i forme na nasepny raz
zawagoku

Post autor: zawagoku »

patrzylem na zdjecia kaskad i pol kaskad i stwierdzilem ze chyba by mi sie nie udalo tego pnia wygiac tak zeby nie byl jak wedka. Wpadlem na inny pomysl. Co byscie powiedzieli na to zeby posadzic go w doniczce pod innym kontem i zrobic z niego drzewo smagane silnym wiatrem?. Tak jak to wyglada na rysunkach...
Załączniki
smagane wiatrem.JPG
smagane wiatrem.JPG (24.79 KiB) Przejrzano 7865 razy
zmianny.JPG
zmianny.JPG (23.61 KiB) Przejrzano 7867 razy
Awatar użytkownika
Adi_Kamil
Posty: 90
Rejestracja: 02 lut 2005, 15:26
19
Lokalizacja: Krosno (obecnie W-wa)

Post autor: Adi_Kamil »

Podziwiam Ciebie, zawagoku, że Ci się chce tyle rysować.

O wiele prościej byłoby pożyczyć od kogoś cyfrówkę i wkleić zdjęcia.

Ja na przykład po tych twoich szkicach kompletnie nie mam pojęcie jak właściwie Twój jałowiec wygląda.

Wybacz za pesymizm, ale na szkicach chyba nie dojdziesz do optymalnej formy drzewka.

Jeżeli w rzeczywistości materiał jest tak atrakcyjny, jak ten na ostatnim szkicu, to chyba możesz próbować z niego robić prawie każdą formę.

Podkreślam - ... jeżeli ...
Pozdrawiam,
Adrian
acer6

Post autor: acer6 »

Spokoo . Zawagoku a skoro kaskady juz przerobiłeś , to dzisiaj dostajesz na zadanie domowe pooglądać zdięcia fukinagashi :wink: .

zwracaj szczególną uwagę na koronę ... rozłorzenie gałęzi w koronie (bo na twoim wircie roślinka w ogóle nie ma korony , nie wygląda ani naturalnie , ani tym bardziej ładnie ) .

Powodzenia .
zawagoku

Post autor: zawagoku »

Zadanie domowe odrobione :wink: i rzeczywiscie przegladnalem wczesniej na szybko pare zdjec i rysunkow drzewek prowadzonych w tej formie ale widac slabym jestem obserwatorem bo nie zwrocilem uwagi na to jak powinna wygladac korona. Bede zatem musial zagescic drzewko blizej pnia tam na szczycie i zmienic polozenie tych dwoch galezi gornych z numerkami 5 i 4 chyba beda najlepsze. W kazdym razie pokombinuje. Mialem tez watpilosci co do tego ze pien u podstawy idzie pod wiart i potem dopiero sie wygina z wiatrem ale znalazlem podobne zdjecia i wygladalo to ladnie wiec i ja tak u siebie pozostawie. Dzieki wielkie za cenne uwagi i zadania domowe acer6 :wink: A moze masz badz te ktos inny ma jakas koncepcje na to jak uformowac szczytowe galazki aby powstala korona ?
ODPOWIEDZ