Jałowiec ołÃ³wek

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
Valheru
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:26
19
Imie i nazwisko: Marcin S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Jałowiec ołÃ³wek

Post autor: Valheru »

Jałowiec z którego postanowiłem zrobic moje pierwsze bonsai w 2000 (po przeczytaniu Płochockiego nie miałem ani dostępu do internetu ani kogo się poradzić w okolicy). Jak już powiedziałem w dziale PODSTAWY po jego przesadzeniu do naprawdę małej doniczki i ogołoceniu z 80 % zielonego zostawiłem go do 2004r. Wtedy przesadziłem go do ciut większej doniczki i odrutowałem kształtująć go w literata (mimo małej średnicy 1cm wysokość wynosi 35 cm). Efekt na zdjęciu z 10-2004.
Mam więc w sumie dwie możliwości:
- kontynuować formowanie,
- wsadzić do gruntu i czekać (ale wtedy może zmienić się może styl)

Jak myślicie
Załączniki
materiaÂł wyjÂściowy (najwczeÂśniejsze zdjĂŞcie, ale juÂż po przesadzeniu do innej doniczki i ÂściÂągniĂŞciu drutĂłw)
materiaÂł wyjÂściowy (najwczeÂśniejsze zdjĂŞcie, ale juÂż po przesadzeniu do innej doniczki i ÂściÂągniĂŞciu drutĂłw)
JaÂłowiec II 10-2004.JPG (49.84 KiB) Przejrzano 4408 razy
moÂże ta strona przednia ??
moÂże ta strona przednia ??
JaÂłowiec II 08-2005.JPG (44 KiB) Przejrzano 4408 razy
widok gĂłrnej czĂŞÂści drzewka
widok gĂłrnej czĂŞÂści drzewka
JaÂłowiec II z bliska.jpg (51.43 KiB) Przejrzano 4408 razy
Mo¿e go tak wykêciÌ by trochê go skróciÌ i zbli¿yÌ do proporcji œrednica/wysokoœÌ
Mo¿e go tak wykêciÌ by trochê go skróciÌ i zbli¿yÌ do proporcji œrednica/wysokoœÌ
jaÂłowiec II.jpg (49.91 KiB) Przejrzano 4408 razy
Marcin Sochacki pozdrawia Wszystkich
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Marcin myślę, że możesz spokojnie go prowadzić w tej formie. Jedyne co bym zmienił to zadrutował w dół gałązki. 1wsza wyglada jak wędka - zlikwiduj ten efekt! Ewentualnie możesz zrobić z niej jina co sugeruje biała strzałka :-P. Myślę, że nie będzie to głupi pomysł zważywszy na minimalistyczną formę całego drzewka oraz to, że właściwie jest tylko 1 gałązka którą można skierować w tył i nie ma żadnej do przodu (utworzysz ją w przyszłości z czubka). ...lecz niekoniecznie :wink:
Zostałbym przy formie poczylonej, ale jeśli chcesz giąć pien to wg mnie dwukrotnie, aby całość szła w tą samą stronę.
Jesli chodzi o stronę to w zasadzie nie ma zbyt większej różnicy, choć może właśnie ta... :-k
Załączniki
ja_owiec_ii_08-2005_515_prop.jpg
ja_owiec_ii_08-2005_515_prop.jpg (45.2 KiB) Przejrzano 4401 razy
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Valheru
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:26
19
Imie i nazwisko: Marcin S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Valheru »

Wiesz chyba nadajemy na tych samych falach :D
Jak drutowałem to mniej więcej tak wyglądało, ale jeszcze w przyszłym roku poprawię. Z tą dolną gałęzią to jin jest możliwy, tym bardziej że jedna z pomniejszych gałązek już jest tak zrobiona ( nie widać zbyt dobrze na zdjęciu ale zaznaczyłem jiny strzałką)
Załączniki
JaÂłowiec II 08-2005a.JPG
JaÂłowiec II 08-2005a.JPG (43.26 KiB) Przejrzano 4376 razy
Marcin Sochacki pozdrawia Wszystkich
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

starasznie malutko zielonego. Nawet po propozycji Adama roslina nie bedzie proporcjonalnie naturalna tym bardziej ze nawet po zmianie drzewko nie dokonca bedzie mialo te 3wymiary
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

No tak jak mówisz Bolas, ale coś trzeba z tego zrobić. 3D pozostaje stworzyć z samego czubka.
Jedno jest pewne - powinieneś go przesadzić do głębszej roboczej donicy. W tej odbudowa zieleni będzie trwała latami :roll:
Adam Cieślik
filipjasica

Post autor: filipjasica »

forma w pożądku
ale donica o wiele za plytka.



filip
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Filipku ku twojej wiadomosci, bo widze ze probujesz do kazdego tematu wrzucic jedno slowo z ktorego i tak ani . ani sensu nie ma.

To nie jest doniczka wyglada mi na plastikowy podstawek. Jesli juz to nie jest za płytka nawet moze za gleboka jesli drzewko mialoby zostac w dzisiejszej formie. Kolejna uwaga po co dawac plytki podstawek skoro nawalone jest ziemi raz tyle?? (wiem ze to zludzenie przez mech ale jego tez trzeba uwzgledniac przy nasadzeniach!).
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
Valheru
Posty: 175
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:26
19
Imie i nazwisko: Marcin S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Valheru »

Bolas, masz rację to mech i dotego ładnie wyrośnięty, bo ziemi jest na równo z tę podstawką. Co do przesadzania do doniczki roboczej - ja raczej posadzę drzewko na rok, dwa do gruntu i jednej gałązce wierzchołkowej pozwolę swobodnie rosnąć, tak by pogrubić pień (póĽniej ją usunę).
Myślę też, że raczej drzewku zostanie ta wysokość tj. 30-35 cm wtedy przy grubszym pniu będzie lepiej wyglądało.
Co do wyglądu przestrzennego tego drzewka to gałązki te są skierowane zarówo lekko do przodu jak i do tyłu.

Jeśli zostawić ten styl to również masz racje Bolesławie. doniczka powinna być mniejsza (ale doniczka a nie podstawka) ale to raczej sprawa na poĽniej - za jakieś 2 lata.
Marcin Sochacki pozdrawia Wszystkich
ODPOWIEDZ