Sosenka yamadori

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Sosenka yamadori

Post autor: Tomek »

Witam
Chciał bym wam zaprezentować moją nową sosenkę. Niestety nie mam zdjęć z przed formowania a po wstępnym formowaniu wygląda tak. W miejscach gdzie było mocne wygięcie gałązki obwinąłem taśmą teflonową. Nie mam zbytnio pomysłu jak zrobić czubek drzewka. Możecie mi pomóc ??
Pozdrawiam
Tomek
Załączniki
Front sosny
Front sosny
IMG_1460.JPG (23.78 KiB) Przejrzano 5813 razy
Prawy bok
Prawy bok
IMG_1461.JPG (31.78 KiB) Przejrzano 5812 razy
IMG_1462.JPG
IMG_1462.JPG (28.85 KiB) Przejrzano 5813 razy
TyÂł
TyÂł
IMG_1463.JPG (30.29 KiB) Przejrzano 5813 razy
IMG_1464.JPG
IMG_1464.JPG (31.64 KiB) Przejrzano 5813 razy
IMG_1465.JPG
IMG_1465.JPG (24.25 KiB) Przejrzano 5813 razy
IMG_1467.JPG
IMG_1467.JPG (24.94 KiB) Przejrzano 5812 razy
Jiny. Nad tym dÂłuÂższym muszĂŞ trochĂŞ popracowaĂŚ. Na pewno go trochĂŞ skrĂłcĂŞ.
Jiny. Nad tym dÂłuÂższym muszĂŞ trochĂŞ popracowaĂŚ. Na pewno go trochĂŞ skrĂłcĂŞ.
IMG_1469.JPG (27.66 KiB) Przejrzano 5812 razy
Pieniek. Przy podstawie ma okoÂło 15 cm obwodu. ChciaÂł bym tez zrobiĂŚ shari ale to za pare latek.
Pieniek. Przy podstawie ma okoÂło 15 cm obwodu. ChciaÂł bym tez zrobiĂŚ shari ale to za pare latek.
IMG_1471.JPG (22.59 KiB) Przejrzano 5812 razy
ArturRosa

Post autor: ArturRosa »

Witaj!
Bardzo przyzwoita sosenka.
Ale bez gory nie ma za bardzo sensu!
Przydalo by sie wyprostowac i skrocic najwyzsza z galezi zeby potem sie rozrosla potem staraj sie uzyskac mniej wiecej taka forme!
Załączniki
img_1460_193.jpg
img_1460_193.jpg (59.86 KiB) Przejrzano 5811 razy
Ostatnio zmieniony 18 paź 2005, 16:18 przez ArturRosa, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

cześć ...
nie chciałbym się juz na wstępie czepiać , bo sosenka fajna , ale czy zachowałeś zasadę że nie drutujemy roślin pozyskanych w tym samym sezonie ??

Ps. wygięcia zrobiłeś tak radykalne że raczej jedynie postawienie którejś z gałązek w pion , a następnie w "S" może dać złudzenie wierzchołka

proponuje poodwijać druty ...i zaczekać do wiosny ...
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Hmm....
Moim zdaniem da się z niej zrobić coś ciekawszego, jeśli tylko powyginasz jakoś pień za pomocą grubszego grutu - pień jest na pewno dostatecznie giętki.
Poza tym korona jest Ľle ukształtowana. Piszesz, że nie masz pomysłu na czubek i to jest prawda. Widziałeś kiedyś w naturze takie drzewo ?? ...no właśnie :wink:
Czy mi się wydaje czy na pędach powyrywałeś po 1 stronie igły, zostawiając po 2giej ?? Tak się w każdym razie nie robi.
Ciężko mi ze zdjęcia coś doradzić, ale kilka wigięć pnia przydałoby się. No i zrób jakiś czubek :-P
WeĽ ja na warsztaty, a jeśli nie masz możliwości to przeglądaj zdjęcia i wychwytuj :wink:
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

poza brakiem czubka to drzewko nie ma deka sensu. M.in przez to ze nie ma czubka :-) ale jesli pierwsze zdjecie prezentuje front to drzewo przechyla sie w prawa strone (gdzie balans?)
Nizsze galezie chowaja sie jakos dziwnie pod spodem tych drugich. Nie wiem kiedy drzewko bylo ksztaltowane ale niepokoi mnie brak paczków z ktorych w przyszłym roku mialyby pojawic sie nowe swieczki.
Galezie tez powinny byc powyginane w 3wymiarach.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

nie chce sie czepiac, ale raczej malo w tej formie nasladowania natury, sluchaj drzewa raczej tak nie rosna. Co do tego szczytu to razi po oczach, bardzo malo naturalne. Jesli chodzi o paki , o ktorych wspominal bolas, to tez ich nie widze co nie oznacza ze ich nie ma :P Jesli ta sosna miala juz skaracane swieczki to raczej normalne ze pakow nie widac na takich fotkach, ale jesli nie miala to powinny byc widoczne
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

zanim wykopiesz pomysl,nie masz pomysłu po co grzeebiesz w ziemii?takich pniaków w szkółkach jest pełno!a jesli juz to rob z tego forme literacka.
Awatar użytkownika
Tomek
Posty: 783
Rejestracja: 12 mar 2005, 22:21
19
Lokalizacja: GdaĂąsk
Kontakt:

Post autor: Tomek »

wog pisze:zanim wykopiesz pomysl,nie masz pomysłu po co grzeebiesz w ziemii?takich pniaków w szkółkach jest pełno!a jesli juz to rob z tego forme literacka.
"wog" Zanim coś napiszesz zastanów się, a jeśli jesteś znawcą i fachowcem to się pochwal :shock:
Dzięki za wypowiedzi fachowców którzy napisali co Ľle zrobiłem :oops:
Awatar użytkownika
wog
Posty: 239
Rejestracja: 14 wrz 2005, 18:58
18
Lokalizacja: Dln Sl

Post autor: wog »

Tedunio nie twierdzę że jestem znawca!!!Ale bezmyślne wykopywanie drzewek to nie jest mądre!!!mopże mogłes wczesniej zrobic fotke ,puścić ja na forum i wtedy po przedyskutowaniu podjac decyzje?Szczerze mówiąc nie znam sie na sosnach!mam w swojej kolekcji wiązy i jałowce są mi blizsze wkleje cos w wolnej chwili.NIE UNOS SIE !!! Przepraszam jesli Cie urazilem!!!
acer6

Post autor: acer6 »

Sosenka może i była nienajgorsza , ale widać ewidentny brak pomysłu tedunia , bo formowanie nie dodało jej na pewno uroku .
Nie twierdzę że wykopywanie z lasu drzewek i robienie z nich nieciekawych tworów jest dobre , ale w końcu na czymś trzeba się uczyć . Zdecydowanie lepiej jest zmarnować' drzewko ze szkółki niż z natury , ale warto się uczyć przesadzać choćby drobne dzrewka z natury ( niekoniecznie z lasu ,lepiej np. z nieużytków itp. ) .

Niemniej jednak najlepsza jest zasada : najpierw pomyśl , potem zrób (jesli myślenie niewiele da to odrocz działanie , do momentu kiedy COŚ wymyślisz).
ODPOWIEDZ