Cyprisik- jak go ukształtować ??

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
czaju

Cyprisik- jak go ukształtować ??

Post autor: czaju »

Witam.
Cypryska kupiłem wczoraj w sklepie.
Zostawiłem go takiego jakiego kupiłem tylko nie mam pojęcia jak go ukształtować :|
Załączniki
CAM_0002.JPG
CAM_0002.JPG (36.69 KiB) Przejrzano 9579 razy
CAM_0001.JPG
CAM_0001.JPG (33.27 KiB) Przejrzano 9579 razy
kiler_27

Post autor: kiler_27 »

zrób zdjęcia gałęzi bo niema nic widać
Awatar użytkownika
Pit
Posty: 390
Rejestracja: 17 sie 2004, 16:32
19
Imie i nazwisko: Piotr S.
Województwo: świętokrzyskie
Lokalizacja: Kielce

Post autor: Pit »

powiedział bym tak, trudna sprawa z kształtowaniem takiego krzaczka, wygląda jak kupiony do szpaleru na żywopłot, taki bez wyrazu, trzeba trochę poszperać w sklepie i znależć coś co jeszcze przed kształtowaniem podsuwa jakąś wizję przyszłej rośliny, tutaj nawet nie bardzo jest co opowiadać bo nic nie widać, sorry.
Piotr
zbyÂś

Post autor: zbyÂś »

wybiesz 3 lub 4 grubsze gałązki a resztę wytnij
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Dokładnie tak...wybierz 1 , 2 lub 3 (<font color="#FF0000">napewno //ort</font> nie 4) najgrubsze gałązki obetnij całość w połowie i wkop na 10 lat do ziemi... :wink:
serio ....
nie można zrobić bonsai z 3-letniej sadzonki , materiał wyjściowy jest w bonsai najważniejszy , sądze ze za 10 lat będzie można to nazwać materiałem wyjściowym ;) nie ma co słodzić czy sie oszukiwać..temu drzewku i tak brakuje "dynamiki pnia" czyli jakiegoś fikuśnego dolnego odcinka pnia..na przyszłość szukaj ciekawie ukształtowanego pnia głównego "S" lub coś innego wykręconego...będzie Ci łatwiej..

konstruktywna krytyka w tym wypadku jest niezbędna
cierpliwości..
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Nie zniechęcajcie chłopaka od samego początku. Widać, że zaczyna dopiero swoją przygodę z bonsai. Moja rada jest następująca. Niestety pierwsze cięcie musisz wykonać sam. Postaraj się zmniejszyć wielkość drzewka o 1/2 do 1/3. Następnie do ok 1/3 wysokości obetnij wszystkie gałązk. Potem wyszukaj najgrubsze i je pozostaw ale trzymaj sie zasady, że im wyżej tym cieńsze, resztę wytnij. Możesz ich zostawić więcej niż 5-6 bo pamiętaj,że zawsze można obciąć gałąĽ. Gorzej gdy już się ją obetnie bo nie można jej z powrotem przyczepić. Jak wykonasz tych parę ruchów to zamieść zdjęcie swojego cyprysa to może coś jeszcze poradzimy. Napisz jeszcze jaki to cyprys i jak jest duży.
Artur
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

ar2r napisał "nie zniechęcajcie chłopaka"
ale sam juz za taką sadzonkę <font color="#FF0000">napewno //ort</font> by się nie zabrał :-P
a wiesz czemu bo łatwiej ...tak poprostu łatwiej zrobić coś z roślinki o zdecydowanym pniu głównym średnicy minimum 1,5 cm.. :wink:
nie zniechęcamy tylko udzielamy praktycznych cennych (wiemy po sobie) wskazówek..
:wink:
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
ar2r
Posty: 318
Rejestracja: 19 lip 2004, 21:00
19
Imie i nazwisko: Artur J.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: ar2r »

Popieram Cię Corfe a nawet powiem więcej jeszcze łatwiej zrobić bonsai z rośliny z pniem o średnicy 10 cm i wysokości 50 cm. Ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Każdy musi od czegos zacząć. Czaju jak nie mógł zdobyć lepszego drzewka to chce zrobić coś z tego co ma i trzeba mu pomóc. Jak mu nic z tego nie wyjdzie to też się czegos nauczy. W końcu chyba każdy zaczynał na byle jakim materiale a nie na takim jak napisałem na wstępie.
Artur
czaju

Post autor: czaju »

co do pnia ma grubość:
najmiejszy 1cm a najwiekszy 2,5 cm :-P
a wysokość 35 cm.
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Na początek możesz zostawić ten najgrubszy pień. Potem obejrzyj gałązki. Jeżeli z pnia wyrasta z tego samego miejsca więcej niż jedna gałązka to zostaw tylko jedną. Zacznij to robić od dołu drzewka. Potem skróć pień i wybierz jedną (przeważnie najgrubszą) gałąĽ jako przedłużenie pnia. Na koniec skróć każdą z gałązek na podobnej zasadzie co pień główny. Na sam koniec zrób zdjęcie i wyślij na forum :)
Artur
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

Kolega "shishiodoshiMeth." chyba sam nie wie co napisał ...ale to świadczy jedynie o jego niewiedzy i chęci niesienia . jeszcze mniej wiedzącym..proponuje udzielać konkretnych wypowiedzi a nie tak rozmazanych bredni...

"najgrubszą gałąĽ na przedłużenie pnia " - o ile mi wiadomo to najgrubsze gałęzie znajdują się najniżej , a im wyżej tym powinny być cieńsze....więc na przedłużenie pnia mozna zostawić jedynie Jin...a wierzchołek utworzyć jak juz z jakiejś wiotkiej gałązki szczytowej..

"skróć każdą z gałązek na podobnej zasadzie co pień główny" ....

?? ?? ?? ?? darujmy sobie takie komentarze ...
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Michale zasuszyło ci się jakieś drzewko czy co??

Może nie mam tak ogromnej wiedzy jak Corfe ale widzę, że materiał, który pokazał Czaju ma za dużo zielonego.

W poprzednim poście napisałem jak się tej nadmiarowej zieleni pozbyć. Prawie każde takie młode drzewko ma jakąś grubszą, niepożądaną gałąĽ w wyższej partii i moim zdaniem właśnie taka gałąĽ nadaje się dobrze na przedłużenie pnia. Dziwię się że kolega "Corfe" zawsze trafiał na idealny układ w którym najgrubsza gałąĽ była zawsze najniżej.

Tak jak napisał mój imiennik Artur lepiej wyciąć za mało niż za dużo.
Zostawić 3 gałęzie to nie jest problem ale żeby zostawić właśnie TE 3 gałęzie to potrzebne jest już doświadczenie.

Dlatego zaproponowałem aby na początek Czaju przeżedził roślinę.
A to że nie jest to rasowy 150 letni materiał to bardzo dobrze bo na pracę
ze starym materiałem trzeba "zasłużyć" i nakręcić trochę 3 letnich drzewek a nie liczyć, że jeszcze 9 lat i będę mógł wykopać drzewko!

Mam nadzieję, że ten post wyjaśnił lepiej o co mi chodziło.
Artur
Awatar użytkownika
Adi_Kamil
Posty: 90
Rejestracja: 02 lut 2005, 15:26
19
Lokalizacja: Krosno (obecnie W-wa)

Post autor: Adi_Kamil »

Postanowiłem dopisać parę słów do nowego kolegi.

Jak dotychczas otrzymał on dwa typy porad:
1. Obciąć wszystko, zostawić 3-4 gałęzie i do ziemi (zbyś, Corfe, ar2r)
2. Przerzedzić, skrócić pień (shishiodo...)

Ponieważ mam coś podobnego postanowiłem pokazać "trzecią" drogę, która będzie dawała szybsze efekty niż wersja 1 i będzie trochę bardziej rozbudowana niż wersja 2.

Poniżej wkleiłem zdjęcia mojego materiału. Kupiłem go rok temu (marzec)i niewiele różnił się od tego, co ma Czaju. Oto co przez ostatni rok z nim zrobiłem (oczywiście nie wszystko na raz):

1. Obcięcie stożka wzrostu (zaraz nad rozgałęzieniem, tak aby można było puścić górą jedną z gałęzi - shishiodo pisał już o tym. Na zdjęciu widać dokładnie to miejsce).
2. Wycięcie wszystkich gałęzi poniżej jednej trzeciej wysokości pnia.
3. Wycięcie krótkich gałęzi (poniżej 5cm długości).
4, Wycięcie tych gałęzi, które wyrastają na pniu bezpośrednio jedna nad drugą.
5. Konsekwentne wyrywanie pensetą wszystkiego zielonego, co wychyla się z pnia (cyprys ma tego sporo...)

EFEKT po 15 miesiącach: przyrost grubości pnia o ok. 4-5 mm. Moim zdaniem całkiem sporo, jak na drzewko w donniczce.

W dalszych planach jest uformowanie gałęzi na wiosnę. Będę starał się z tego zrobić "płaczącą choinkę" (jak znajdę gdzieś na sieci zdjęcie to dołożę, aby wyjaśnić o co chodzi).

PS. Zaraz mnie zasypiecie pytaniami po co takie dziwne odciągi jakie są, więc się zawczasu wytłumaczę. Od pnia odrastały trzy mniejsze pnie, które delikatnie odgiąłem, aby nie zasłaniały reszty rośliny. Po tej operacji w przeciągu 2 tygodni uschły na wiór i musiałem je wyciąć. Zacząłem się zastanawiać, czy drzewko nie odrzuci innych gałęzi, które wygnę i te wyciągi na kilku gałązkach, to jest eksperyment, który zweryfikuje tą hipotezę.
Załączniki
Drzewo wygl¹da na gêste, ale w rzeczywistoœci nie jest. WidaÌ to po rozgiêciu ga³êzi.
Drzewo wygl¹da na gêste, ale w rzeczywistoœci nie jest. WidaÌ to po rozgiêciu ga³êzi.
cyprysik.jpg (15.16 KiB) Przejrzano 9287 razy
PieĂą ma naturalne wygiĂŞcie.
PieĂą ma naturalne wygiĂŞcie.
dol.jpg (17.78 KiB) Przejrzano 9287 razy
ZdjĂŞcie zrobione od lewej strony drzewka
ZdjĂŞcie zrobione od lewej strony drzewka
gora.jpg (17.64 KiB) Przejrzano 9287 razy
MoÂże tego nie widaĂŚ na zdjĂŞciu, ale pieĂą ma ciekawÂą fakturĂŞ...
MoÂże tego nie widaĂŚ na zdjĂŞciu, ale pieĂą ma ciekawÂą fakturĂŞ...
pien.jpg (17.58 KiB) Przejrzano 9287 razy
Pozdrawiam,
Adrian
czaju

Post autor: czaju »

Narazie tak wygląda :
Załączniki
CAM_0014.JPG
CAM_0014.JPG (19.62 KiB) Przejrzano 9252 razy
CAM_0012.JPG
CAM_0012.JPG (19.55 KiB) Przejrzano 9252 razy
CAM_0011.JPG
CAM_0011.JPG (18.13 KiB) Przejrzano 9253 razy
Awatar użytkownika
Adi_Kamil
Posty: 90
Rejestracja: 02 lut 2005, 15:26
19
Lokalizacja: Krosno (obecnie W-wa)

Post autor: Adi_Kamil »

Dopiero teraz po zbliżeniu pnia widzę, że to może być inny gatunek niż mój. Jednak jak ja mojego kupiłem to miał trochę grubszy pień....

Czy Ty go trzymasz cały czas w domu?

Czy ta podstawka jest na stałe, czy tylko do zdjęcia?
Pozdrawiam,
Adrian
czaju

Post autor: czaju »

Tak trzymam go w domu a co do doniczki to nie jest na stałe :)
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

:cry: powodzenia i cierpliwości..
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Inssane

Post autor: Inssane »

@ Czaju !!!!
NA DWÓR Z NIM ! :) Póki żyje.....
Awatar użytkownika
Adi_Kamil
Posty: 90
Rejestracja: 02 lut 2005, 15:26
19
Lokalizacja: Krosno (obecnie W-wa)

Post autor: Adi_Kamil »

Czaju,

Dlatego zapytałem. Moim zdaniem Insanne ma w 100% rację.

To zdecydowanie NIE jest dobry gatunek na indoor.

Na dwór i to jak najszybciej.
Pozdrawiam,
Adrian
czaju

Post autor: czaju »

przez cały rok na dworze ?? :roll:
ODPOWIEDZ