jałowiec

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
poprostu_krzysiek

jałowiec

Post autor: poprostu_krzysiek »

wczoraj znalazłem bardzo miłego jałowca, wrósł się w skałki wapienne, drzewko samo ślicznie się ukształtowało ma naturalnego Jina, miałem problemy z wykopaniem i uszkodziłem korzeń, jak myślicie czy są jakiekolwiek szanse na to żeby drzewko się przyjeło ?? teraz znajduje sie na balkonie w doniczce z normalną ziemią i jest dobrze podlewany...
jutro postaram się zaprezentować :-)
Awatar użytkownika
Eva K
Posty: 196
Rejestracja: 07 sty 2005, 13:39
19
Lokalizacja: Baesweiler- Germany

Post autor: Eva K »

Czy to nie za pozna pora na wykopywanie drzewek ???
Lepiej mniej wiedziec, niz nic nie wiedziec ;))
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

W czym problem pisales ze uszkodziles korzen czyli jeden :) pozostale sa zdrowe silne. Poza tym ze to nie pora na wykopki to przeciez nic sie nie stalo drzewko bedzie sobie pieknie zielenialo przez cala jesien a zima wstawisz go do pokoiku najlepiej do szafy bo tam najwiecej slonca i pewnie sie jeszcze rozmnozy....


Szkoda słow...
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
poprostu_krzysiek

Post autor: poprostu_krzysiek »

Bolas nie rozumiem twojej ironii...
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Na twoim miejscu nie dziwiłbym się ironii Bolasa. Zadajesz pytanie, czy drzewko przeżyje, choć odpowiedĽ jest oczywista: nie wiadomo.
Dodatkowo zabierasz się za wykopywanie iglstego drzewa o złej porze roku, z wapiennych skał, nie mając prawdopodobnie żadnego doświadczenia.
Niektóre iglaste pozyskuje się NA JESIEŃ, ale trzeba mieć do tego sporą wiedzę. Dodatkowo w przypadku pozyskiwania drzew ze skałek, dobry sprzęt, a ty idziesz jak na grzyby i wyrywasz drzewo, które walczyło o przeżycie z siłami przyrody zapewne od wielu lat, zabierasz je do domu i pytasz czy nie padnie? Pomyślałeś o pozwoleniu?
Szymon
poprostu_krzysiek

Post autor: poprostu_krzysiek »

no i mniej więcej takiej odpowiedĽi oczekiwałem, Bolas za kogo ty się uważasz ? Nie trafiłeś na jakiegoś smarka i nie życzę sobie takich odpowiedĽi, czy to jest jasne, nawet jeśli zrobiłem żle, chyba za bardzo się wczuwasz !!
uważasz że forum jest was znawców, pokazujecie sobie drzewka i wzajemnie przytakujecie jakie to one są piękne, gratuluje podejścia, przytakujcie sobie dalej...

ADMIN: Krzysiu, nie zycze sobie takiego "tonu" na forum. Rowniez nie umiesciles zadnego zdjecia, a ten dzial po to jest.
Awatar użytkownika
Eva K
Posty: 196
Rejestracja: 07 sty 2005, 13:39
19
Lokalizacja: Baesweiler- Germany

Post autor: Eva K »

Krzysiek, nie denerwuj sie, ja mimo ze jestem duzo starsza tez od niego kiedys oberwalam ;), ale to prawda, ze jesli nie zna sie pewnych podstaw, latwo drzewko zniszczyc. Nie czesto sie tu udzielam, ale czytam dokladnie wszystkie posty i sie ucze. Sama na poczatku pozyskalam dwa drzewka nieco za wczesnie, choc akurat to nie ode mnie zalezalo, bo i tak zginelyby pod koparka i niestety nic z tych drzewek u mnie tez nie wyszlo. Padly mi. A Bolas to dobre chlopisko i trzeba go lubic takim jakim jest :)))
Pozdrawiam i zycze wiecej cierpliwosci.
Lepiej mniej wiedziec, niz nic nie wiedziec ;))
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Krzysiek, ze Bolas tak zareagowal, nie dziwie mu sie. Z czasem i dla Ciebie beda drzewka wiecej niz tylko patyk z zielona czescia (-przyklad!), ze uschnie to trudno, pojde i wykopie nowy. Dla nas kazde drzewko ma swoja wartosc.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Sorry Krzysztofie że tak to odbierasz. Ale spójrz na to innej strony: nie znamy cię, nie wiemy nic o twoich umiejętnościach i nic dziwnego że na pytanie: "jakie są SZANSE żeby przeżyło" nóż się w kieszeni otwiera! Gdyby Bolas zadał takie pytanie, albo i ktokolwiek inny - też by dostał między uszy... Szanse należało ocenić wcześniej! Pozyskiwanie jałowca wrośniętego w skałki jest przecież szczególnie trudne! Zwłaszcza że ma on kilka lat, jak wygląda z opisu!
Mam nadzieję, że przeżyje. I nie wkurzaj się, tylko rób wszystko żeby tak było, będziesz mógł nam zagrać na nosie.
Anna Dorota
poprostu_krzysiek

Post autor: poprostu_krzysiek »

:arrow:
Załączniki
a.jpg
a.jpg (25.99 KiB) Przejrzano 10564 razy
poprostu_krzysiek

Post autor: poprostu_krzysiek »

:arrow:
Załączniki
b.jpg
b.jpg (34.24 KiB) Przejrzano 10563 razy
poprostu_krzysiek

Post autor: poprostu_krzysiek »

:arrow:
Załączniki
c.jpg
c.jpg (39.5 KiB) Przejrzano 10561 razy
popek

Post autor: popek »

Oj marnie on wyglada ! watpie zeby przezyl tym bardzie ze uszkodziles korzen :/
chodz badz dobrej mysli i staraj sie zapewnic mu jak najlepsze warunki ladny ma pien szkoda by go bylo :/
poprostu_krzysiek

Post autor: poprostu_krzysiek »

popek uwierz mi że się staram... :| !!
Awatar użytkownika
Adi_Kamil
Posty: 90
Rejestracja: 02 lut 2005, 15:26
19
Lokalizacja: Krosno (obecnie W-wa)

Post autor: Adi_Kamil »

Krzysiek,

Co to znaczy "normalna ziemia"?

Patrząc na kolor wydaje mi się, że może być trochę za mało przepuszczalna jak na iglaka....
Pozdrawiam,
Adrian
poprostu_krzysiek

Post autor: poprostu_krzysiek »

poprostu_ziemia do kwiatów, najzyklejsza w świecie...
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Heh idac na grzyby najpierw nauczyłbym sie je rozpoznawac a nie je zbierał a potem pytal jak je rozroznic.

Nie jestes pierwszy ktory dostal zjebke i nie ostatni i tez nie pierwszy ktory krytykuje moje poglady. A <font color="#FF0000">napewno //ort</font> nie jestes tym dla ktorego poglady te zmienie.
Za duzo w zyciu widzialem zniszczonych okazow a przykro mi nie rosna one jak grzybki po deszczu

To na tyle nie bede sie wiecej sztrzepił w tym temacie.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
lukas_gr
Posty: 410
Rejestracja: 14 sie 2005, 16:03
18
Imie i nazwisko: Lukasz Grochowski
Województwo: mazowieckie
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Post autor: lukas_gr »

jeśli wcześniej nie szkółkowałeś rośliny to masz jakieś 30% szansy ze się przyjmie, biorąc pod uwagę ze wykopałeś ja pod koniec sierpnia (najlepszy okres na wykopywanie jałowców) to masz dodatkowe 10% szansy :) Po za tym z tego co mówisz roślina rosła na skale- czyli miała zwarty system korzeniowy wiec powinno być dobrze, no i jeszcze jedno: jeżeli uszkodziłeś korzeń zdrewniały to się nie ma czym przejmować- te korzenie utrzymują jedynie roślinę w podłożu, najważniejsze są korzeni włośnikowe- te najcieńsze- u jałowców mają zwykle kolor biały. Powinno być dobrze, trzymam kciuki za Twojego jałowca, a Bolasem sie nie przejmuj ;)
Pozdrawiam Łukasz Grochowski
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

A ja bym sie martwil wlasnie o te najciensze korzenia ktore wyrywajac drzewko ze skał nie trudno uszkodzic.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Adek

Post autor: Adek »

Według mnie za niedługo bedziesz miał fajniutkiego suszka.. popatrzcie na jego kolor.. ale trzymam kciuki zeby było OK
ODPOWIEDZ