"drzewko szczęÅ›cia"

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
cala

"drzewko szczęÅ›cia"

Post autor: cala »

Pewnie najłatwiejsza roślinka na początek. Moja ma prawie 20 lat, wychodowałam ją z odnóżki i była pierwszym kwiatkiem w moim własnym mieszkaniu, przycinana wg zasady "coby się mieściła na parapecie za zasłonką".
Po przeprowadzce stoi zapomniana od 3 mies. na balkonie, od słońca opadło większość liści ale puszcza nowe pędy. No i może przyszedł czas zrobić z niej szlachetne bonsai.
DoradĽcie proszę co dalej - dopiero zaczynam studiować forum i Kawolleka ale już mnie świerzbi żeby coś robić.
Gł. pień do górnego rozgałęzienia ma 37 cm, całóść ok 50 cm. obwód pnia przy ziemi 15 cm.
Drzewko w kilku ujęciach:
Załączniki
Obraz 009.jpg
Obraz 009.jpg (29.03 KiB) Przejrzano 6573 razy
Obraz 006.jpg
Obraz 006.jpg (26.81 KiB) Przejrzano 6570 razy
Obraz 004.jpg
Obraz 004.jpg (26 KiB) Przejrzano 6572 razy
Obraz 003.jpg
Obraz 003.jpg (28.85 KiB) Przejrzano 6569 razy
Obraz 002.jpg
Obraz 002.jpg (27.93 KiB) Przejrzano 6572 razy
Obraz 001.jpg
Obraz 001.jpg (28.49 KiB) Przejrzano 6573 razy
Awatar użytkownika
jacenty_3
Posty: 515
Rejestracja: 19 paź 2004, 22:52
19
Lokalizacja: BiaÂła Podlaska

Post autor: jacenty_3 »

Mysląc o drzewku szczęsia

mam na myśli:
Załączniki
wYSOKO¦Æ OKO£O 2 CM, A WIEK ?
<br />... w³aœcicielka ma ju¿ szeœÌ lat !!
wYSOKO¦Æ OKO£O 2 CM, A WIEK ?
... w³aœcicielka ma ju¿ szeœÌ lat !!
Gruboszek_II.jpg (20.31 KiB) Przejrzano 6546 razy
wysokoÂśc okoÂło 0,5 m, a wiek mysleliÂśmy o 23-25 lat! Z wystawy SOPOT 2003 i 2005r.
wysokoÂśc okoÂło 0,5 m, a wiek mysleliÂśmy o 23-25 lat! Z wystawy SOPOT 2003 i 2005r.
D_gruboszek.JPG (39.53 KiB) Przejrzano 6546 razy
Bonsaiœci ca³ego œwiata ³¹czcie siê !!

Pozdrawiam!
Robert Kotyra
acer6

Post autor: acer6 »

Robercie , naprawdę świetny przykład na to że nawet z sukulenta można zrobić prawdziwe bonsai :ok: .

Przede Wszystkim trzeba mieć koncepcję na drzewko . W twojej 'krasuli' rzuca się w oczy nieciekawa "proca"i raczej niewiele można z nią zrobić , ewentualnie pokusić się o odkład ( przynajmniej ja bym tak próbował ) .
Mniejsze sadzonki też można by było wykożystać i stworzyć grupę .
Przede wszystkim przytnij wszystkie długasne pędy , trzeba stworzyć coś bardziej zwartego . Najpierw wykonał bym mocniejsze cięcia w całej koronie , a potem systematycznie przycinał młode pędy . Nie bez znaczenia jest też podlewanie i dawkowanie światła , odpowiednie jest miejsce jasne ale bez przesady , a podlewanie ... na pewno nie za częste ( raczej nie częstrze niż raz w tygodniu ) .
Załączniki
krasula.GIF
krasula.GIF (34.84 KiB) Przejrzano 6533 razy
cala

Post autor: cala »

Dzieki za uwagi.
Krasula ......hyyyyym, bardzo ładna nazwa, rzeczywiście z krowy nie zrobi się primabaleriny, ale na czymś muszę zacząć ćwiczyć :wink: .
A co z przesadzeniem i ziemią?
Grubosza można ciąć chyba cały rok?
Ostatnio zmieniony 25 sie 2005, 14:32 przez cala, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zorro
Posty: 94
Rejestracja: 07 lip 2005, 20:56
18
Lokalizacja: Przasnysz i Torun

Post autor: zorro »

Nawet najbardziej potezny grubosz jest tylko przerosnietym warzywem :)
mozna sie o tym przekonac podczas ciecia, pachnie jakas jarzyna.

A tak na powaznie, nie uzywaj zbyt plaskich donic. Korzenie sa b. slabe wiec pien musi byc troche wkopany pod ziemie aby roslina nie przewracala sie.
Pozdrawiam,
Emil
Athenka

Post autor: Athenka »

acer6 pisze:Przede Wszystkim trzeba mieć koncepcję na drzewko . W twojej 'krasuli' rzuca się w oczy nieciekawa "proca"i raczej niewiele można z nią zrobić .
No właśnie, ja mam taką "procę". Od starego drzewka odłamałam w celu dalszej hodowli moich gruboszy (mam kilka a duzo też daję w prezencie) ale pomyslałam że może z jakiegoś postaram sie uformować bonsai.
Otóż "proca" ma główny pień (częściowo zdrewniały) długości 15 cm i dwa odgałęzienia tej samej długości, na każdym po 7 par liści, które mają od 4 do 6 cm. Da się z tym coś zrobić? :? Jak uzyskać w przyszłości drobne listki a co z tymi wielkimi, nie będą pasowały do grubosza w roli bonsai? Narazie ukorzeniam ją w wodzie od 2-óch dni.

Aha i jeszcze jedno, moze wiecie co oznacza jak listki grubosza wyglądają jak skóra ropuchy? Mam takie dwa i na niektórych gałazkach są pokarbowane liście, jakby bąble powietrza w środku?

Z góry dzieki bo narazie jestem zielona w temacie bonsai jak moje grubosze.
ODPOWIEDZ