Jałowiec z warsztatów w Katowicach.

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Jałowiec z warsztatów w Katowicach.

Post autor: fater »

Chciałbym tutaj przedstawić metamorfozę jałowca zakupionego w lipcu zeszłego roku w ogrodnictwie. Został wstępnie przycięty i uformowany, a jesienią 2004 zrobiłem jiny i shari.

Na spotkaniu, podczas omawiania drzewka, doszliśmy do dwóch wersji formowania:
1. Łagodna: Usunięcie głównej gałęzi szczytowej z parasolowatym zakończeniem i wyprowadzenia nowego wierzchołka z lewego konaru.
2. Drastyczna: Złamanie drzewka w połowie wysokości upodabniając go do drzewa rażonego piorunem lub innym kataklizmem.

Na szczęście w odpowiednim czasie dotarła na spotkanie AnnaDorota, przywożąc ze sobą kilka projektów, między którymi znalazło się prawie że idealne odbicie mojego jałowca. Oczywiście ta wersja okazała się najlepsza.

Aniu - dziękuję :kwiatek:

Martwi mnie jedynie fakt, że jałowcowi brązowieją igły. Zastosowałem środek przeciwgrzybiczny, oraz regularnie podlewam nawozem. Mam nadzieję, że nic powaznego mu się nie stanie i nadal będzie cieszył nie tylko moje oczy :)
Załączniki
JaÂłowiec prosto z ogrodnictwa.
JaÂłowiec prosto z ogrodnictwa.
1.jpg (59.74 KiB) Przejrzano 6353 razy
Tak wyglÂądaÂł przed warsztatami...
Tak wyglÂądaÂł przed warsztatami...
2.jpg (51.35 KiB) Przejrzano 6353 razy
...a tak teraz.
...a tak teraz.
3.jpg (56.7 KiB) Przejrzano 6352 razy
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Romanie - to ty go chciałeś złamać?????!!!!!!!
Anna Dorota
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

To był poryw rozpaczy, ponieważ nie mogłem zdecydować się na ostateczna wersję. Na szczęście dotarłaś w porę :-D
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Gratulacje - JEST PIĘKNY
Anna Dorota
Adek

Post autor: Adek »

Faterze a nie wydaje Ci sie ze o wiele lepiej by wyglądało gdyby "głowka" było nieco nizej a gorna lewa gałazka troche w doł ??
Załączniki
jaÂł.JPG
jaÂł.JPG (40.7 KiB) Przejrzano 6336 razy
Michał

Post autor: Michał »

Całkiem fajny ten jałowiec, ale mam kilka propozycji:

- pierwsza gałaz z prawej ma za dużo zieleni. Zlikwidowałbym w pobliżu pnia.

- drugugiej gałęzi z prawej i drugiej z lewej nadałbym taki kształt jak pierwszej z lewej. Teraz są za proste.

- głowa IMO jest za duża w stosunku to pozostałych gałęzi. Dlatego zmniejszyłbym ją troszke i tak jak Adek obniżył.

Aha i czy są jakieś gałązki rosnące do tyłu ?

pozdr :-D
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Całkiem niezły :)
Jesteś pewien, że to jałowiec??
Fakt faktem, że koronę można obniżyć trochę poprzez większe wygięcie pnia. Tylko warto się zastanowić czy ma to sens... W końcu za kilka lat korona się zmieni i domyslam się, że "głowa" może mieć piętro, które wypełni tą przerwę.
Poza tym nic więcej nie wycinaj i zostaw w spokoju. Drzewko musi porosnąć rok lub 2. Gdy pień sie pogrubi, shari będzie się bardzo fajnie prezentować :wink:
Ostatnio zmieniony 02 lip 2005, 01:00 przez AdamJonas, łącznie zmieniany 1 raz.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Bardzo ładny jałowiec.
Przybliżyłbym drugą, lewą gałązkę bliżej pnia poprzez poziome wygięcia. Tak aby chmurka nie wychodziła poza zarys trójkąta.
Artur
Awatar użytkownika
fater
Posty: 163
Rejestracja: 13 lis 2004, 11:07
19
Imie i nazwisko: Roman S.
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Katowice

Post autor: fater »

@Adek - świetny virtual. Zgadzam się, że główka powinna być opuszczona niżej, ale to co widać, to kres możliwości tego konaru. Trzeszczy i jęczy. Nie chciałem przedobrzyć. Drzewko i tak nie jest w najlepszej kondycji.

Popieram zdanie Adama: zostawić go teraz w spokoju na dłuższy czas. Będę delikatnie go tylko korygował, modląc się przy okazji o to, żeby to brązowienie igieł nie postępowało zbyt gwałtownie.

@Michał - to co widać na zdjęciu jest złudzeniem optycznym. Bardzo trudno (powiem nawet, że niemożliwe) jest zrobić zdjęcie w pełni oddające kształt poszczególnych gałęzi. Wielu szczegółów niestety nie widać. Może kiedyś, jak będzie możliwe fotografowanie trójwymiarowe.
Michał pisze:- pierwsza gałaz z prawej ma za dużo zieleni. Zlikwidowałbym w pobliżu pnia.
Ona jest goła na długości 5 cm, potem dopiero jest poducha.
Michał pisze:Aha i czy są jakieś gałązki rosnące do tyłu ?
Z prawej, druga od dołu rośnie właśnie do tyłu, ale tego oczywiście na zdjęciu nie widać :(
shishiodoshiMeth pisze:Przybliżyłbym drugą, lewą gałązkę bliżej pnia poprzez poziome wygięcia. Tak aby chmurka nie wychodziła poza zarys trójkąta.
Michał pisze:- drugugiej gałęzi z prawej i drugiej z lewej nadałbym taki kształt jak pierwszej z lewej. Teraz są za proste.
Żeby chmurki jak najbardziej przybliżyć do pnia, powyginałem gałązki w takie esy-floresy, że na razie nie można już bliżej bez narażenia ich na złamanie. A takie poskręcane naprawdę trudno jest wygiąć w dół.

Pozostaje mi poczekać, aż drzewko się wzmocni i wtedy można będzie działać dalej.

Dziekuję wszystkim za opinie i sugestie. :ok: :-D
Pozdrawiam
Roman
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Dzieki Aniu ze dostarczyłas wzor dla Fatera i mysle ze teraz i on i drzewko lepiej sie poczuje wiedzac do czego zmierza :D

Fater postaw przed drzewkiem ten wydruk Ani i rozkaz mu zeby tak rosnął :D

Oczywiscie tak jak ustalilismy na spotkaniu lepiej teraz zostawic go w spokoju zobaczymy co dalej.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Awatar użytkownika
AnnaDorota
wspieram forum (brąz)
wspieram forum (brąz)
Posty: 1444
Rejestracja: 22 lip 2004, 14:34
19
Lokalizacja: Zawiercie

Post autor: AnnaDorota »

Boleczku, drzewko na pewno już odetchnęło z ulgą jak dowiedziało się że jednak nie będzie łamane!

A dla wyjaśnienia podaję, że dostarczony przeze mnie wzór to zdjęcie jalowca ufrmowanego przez Grzegorza Sowińskiego, podaję link do artykułu "Formowanie jałowca Chińskiego" ze stron KBP:
http://www.bonsai.ln.pl/index.php?id=a12200502
Anna Dorota
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

No dobrze... widzę, że każdy jest jednak przekonany, że to jałowiec :roll: , nawet Bolas nie wyprowadził z błędu :-D . p. Pietraszko ma ładne drzewko z tego samego gatunku :-D
A nie pomyśleliście, że to może być cyprysik ?? :mrgreen:
Może dla niektórych to szczegół, ale przecież każdy gatunek ma troche inne wymagania i dlatego warto mieć rozeznanie :wink:
Adam Cieślik
acer6

Post autor: acer6 »

hehe . O ile liczne odmiany drzew liściastych da się amatorowi odróżnić , o tyle z iglakami ciężko dojść do ładu . Czasem można pomylić nie tylko gatunki , ale nawet rodzaje . Często można zauważyć błędne nazwy na roślinach w róznych punktach sprzedaży np. widziałem świerki conica z etykietką cyprysik , albo jałowca pospolitego z etykietą j. łuskowaty .
ODPOWIEDZ