Serissa - moje pierwsze drzewko

Jeśli uważasz, że twoje drzewko ma naprawdę predyspozycje na bonsai.
Jarek

Serissa - moje pierwsze drzewko

Post autor: Jarek »

Witajcie

Oto moje pierwsze drzewko. Mam je od poniedziałku. Co o nim sądzicie.

Pozdrawiam
Załączniki
DSCN1265p.JPG
DSCN1265p.JPG (39.18 KiB) Przejrzano 16617 razy
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Moze to zabrzmi brutalnie ale naciesz sie nim poki umiesz, tak bedzie za niedlugo Twoje drzewko wygladac... niestety.
Załączniki
2002_0323AA.JPG
2002_0323AA.JPG (61.39 KiB) Przejrzano 16611 razy
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Jarek

Post autor: Jarek »

Dlaczego tak sądzisz ? zapewniłem jemu według mnie najlepsze warunki jakie potrafiłem, a do zdjęcia przeniosłem je z parapetu na półke jeżeli o to Ci chodzi........to stoi cały czas na parapecie i jest oświetlane światłem słonecznym......
Awatar użytkownika
Bolas
wspieram forum (srebro)
wspieram forum (srebro)
Posty: 2441
Rejestracja: 20 lis 2004, 18:03
19
Imie i nazwisko: Boleslaw Wujczyk
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Żory
Kontakt:

Post autor: Bolas »

Kamil odstrasza ludzi bo ma załamke ze ma pieknego suszka. Ale niekiedy tak jest zanim utrzymasz jakies drzewko musisz kilka stracic.
Dasz rade.
Pozdrawiam
Bolesław Wujczyk
Jarek

Post autor: Jarek »

A w jakim moze być wieku to drzewko ? Sądzicie, że przesadzenie np. za 10-15 dni to dobre rozwiązanie czy lepiej już poczekać do następnej wiosny?, ale w takim razie co zrobić z tą ilością korzeni na wierzchu ( jak można zauważyć jest ona raczej niedbale posadzona ) ?
Awatar użytkownika
Gohan
Posty: 410
Rejestracja: 02 kwie 2005, 18:24
19
Lokalizacja: Siedlce

Post autor: Gohan »

witam,

spokojnie Jarek niech odpocznie i oswoi sie z otoczeniem no chyba ze chcesz aby tak wyglądalo twoje drzewko jak zaprezentował Kamil :)pamietaj pośpiech twój wróg :)
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Czasem wyeksponowane korzenie są atutem, ale muszą być odpowiednie. Szczerze mówiąc na zdjęciu nie widać szczegółów, więc ciężko stwierdzić.
Drzewko jest całkiem fajne. Ja bym przesadził je do trochę większej donicy i zmienił mieszankę glebową. Może ten link Ci pomoże: http://www.bonsai.com.pl/gleba.html, zasugeruj się Ficusem.
Poza tym faktycznie takie gatunki jak serissa, carmona czy wiąz drobnolistny są ciężkie do utrzymania, ponieważ wymagają tropikalnych lub subtropikalnych warunków, a mieszkanie tego nie zapewni. Sam straciłem carmonę i zostałem przy ficusach.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Jarku, poczekaj i zobacz czy zaakceptuje ta serissa Twoje otoczenie. Wtedy mozesz dopiero myslec o przesadzaniu. Do wiosny nie musisz wprawdzie czekac ale wez pod uwage fakt, ze nie z wczoraj na dzis uroslo tyle korzeni, a wiec jeszcze troche to drzewko pozyje w tych warunkach.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Fizyk
Posty: 44
Rejestracja: 07 maja 2005, 22:05
19
Imie i nazwisko: Miroslaw Ficek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Fizyk »

W tej chwili po raz drugi próbuję utrzymać Sarisę. Pierwsza wytrzymała mi pół roku.
Doczytałem się że Sarisa lubi wilgotne powietrze. Dlatego swoją przesadziłem do doniczki sporo większej od oryginalnej. Nie wypełniłem jej do samej góry ziemią zostawiając dwa centymetry do brzegu doniczki. Sarisa nie lubi zimna (temperatura nie może spadać poniżej 10 C) i potrzebuje sporo światła. Obecna Sarisa jest u mnie od sierpnia zeszłego roku.
Obrazek
Fizyk
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Fizyk pisze:W tej chwili po raz drugi próbuję utrzymać Sarisę. Pierwsza wytrzymała mi pół roku.
Widzisz Jarku ile u Fizyka wytrzymala serissa :-/
Nie wypełniłem jej do samej góry ziemią zostawiając dwa centymetry do brzegu doniczki.
Czemu tak zrobiles?
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Fizyk
Posty: 44
Rejestracja: 07 maja 2005, 22:05
19
Imie i nazwisko: Miroslaw Ficek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Fizyk »

W mieszkaniu nie jestem wstanie utrzymywać wysokiej wilgotności. Przy za dużej doniczce i wysokim brzegu mam nadzieję, że poprawię tan parametr. Jak na razie to się sprawdza.
Fizyk
Jarek

Post autor: Jarek »

Dodatkowym plusem jaki przemawia za mną jest właśnie wiglotność. Mam 2 akwaria 80 i 20 L otwarte, z 80 L codziennie wyparowywuje około 1-2 L wody a z 20 L od 0,5 - 0,7 L.
Stefanrsko

Post autor: Stefanrsko »

I o to chodzi :)
Awatar użytkownika
shishiodoshiMeth.
Posty: 417
Rejestracja: 25 kwie 2005, 15:40
19
Imie i nazwisko: Artur M.
Województwo: wielkopolskie
Lokalizacja: Poznań

Post autor: shishiodoshiMeth. »

Powodzenia! Serissa jest bardzo ładnym drzewkiem. Też miałem serissę 1/2 roku. Cały czas gubiła liście, w końcu uschła :-| Moja pewnie miała za ciepło w zimie, bo wypuszczała pojedyncze pędy, które potem usychały.
Artur
Fizyk
Posty: 44
Rejestracja: 07 maja 2005, 22:05
19
Imie i nazwisko: Miroslaw Ficek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Fizyk »

Arturze, podejrzewam że nie było za ciepło tylko za sucho. Sarisa zimą powinna być zielona.
Fizyk
acer6

Post autor: acer6 »

Arturze, podejrzewam że nie było za ciepło tylko za sucho
Oba czynniki można potraktować jako przyczynę i skutek , lub jako 2 przyczyny . Zarówno zbyt ciepło jak i zbyt sucho szkodzi (jeśli nie możemy zapewnić jednego zapewnijmy drugie , czyli jeśli jest za ciepło zapewniajmy większą wilgotność )
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Bolas pisze:Kamil odstrasza ludzi bo ma załamke ze ma pieknego suszka.
Nie chce nikogo odstraszac. Poprostu mialem w zyciu juz kilka seriss (okolo 5) i zadna do tej pory nie przezyla. Rowniez znam zdanie innych odnosnie tego gatunku.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Fizyk
Posty: 44
Rejestracja: 07 maja 2005, 22:05
19
Imie i nazwisko: Miroslaw Ficek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Fizyk »

Kamil to pochwal się jaki miałeś rekord utrzymania serisy
Fizyk
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Oj, trudno mi powiedziec bo juz dawno z nich zrezygnowalem ale dluzej niz pol roku na pewno zadnej nie mialem. Nawet przesadzanie nic nie pomoglo.
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
Fizyk
Posty: 44
Rejestracja: 07 maja 2005, 22:05
19
Imie i nazwisko: Miroslaw Ficek
Województwo: śląskie
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: Fizyk »

To ten ze zdjęcia ma około 9 miesięcy i ma coraz ładniejsze liście. Mam nadzieję, że utrzymam go do jesieni i będę mógł pochwalić się pełnym rokiem.
Fizyk
ODPOWIEDZ