szkółki

Ogólnie o tematyce bonsai.
Awatar użytkownika
Martin
Posty: 151
Rejestracja: 04 kwie 2005, 10:16
19
Lokalizacja: Katowice

szkółki

Post autor: Martin »

Na początek Cześć wszystkim.
Śledzę od kilku miesięcy wasze (nasze) forum i nie tylko to, mam trochę doświadczenia w dziedzinie uprawy różnych roślin. Tematyką bonsai zainteresowałem się rok temu ale... nie chciałem zniszczyć jakiejś żywej rośliny swoim brakiem wiedzy. W tym roku zdecydowany jestem pozyskać jakieś drzewko najlepiej ze szkółki. Byłem nawet w kilku (trzech) i o zgrozo materiał na bonsai jest tam katastrofalny. Może mieszkam w złym miejscu (Katowice) ale więkrzość drzewek (wszystkie) jest:
1. Bardzo małe i praktycznie chodować w gruncie trzeba by z 5 lat dla pogrubienia pnia.
2. Te starsze z dobrym pniem prowadzone są jako wysokie i mają po 2 metry przy czym pierwsza gałąż boczna wyrasta na wysokości 1,60 m.

Byłem nawet w tą niedzielę na giełdzie kwiatowej w Tychach ale i tu "kicha"

Zadam głupie pytanie - Czy ktoś zna w okolicach Katowic dobre miejsce do pozyskania jamadori lub też dobrą szkółkę z dużym wyborem drzew liściastych?
Awatar użytkownika
Corfe
Posty: 707
Rejestracja: 07 wrz 2004, 21:46
19
Imie i nazwisko: Michal Golebiowski
Województwo: opolskie

Post autor: Corfe »

:-D polecam Tarnowskie Góry ...a konkretnie od strony Gliwic Świerklaniec ... Nawet w Holandii nie widziałem większego centrum ogrodniczego...
Michał Gołębiowski
www.naturalfine.com
Dziadek

Post autor: Dziadek »

Martin a ja Tobie polecam małą szkółkę ale z jakim materiałem,niestety daleko od ciebie.Przypuszczam,że niejeden z nas chciałby mieć takie kosodrzewiny.Zdjęcia robiłem dzisiaj.Nie zawsze wielkość szkółki idzie w parze z jakością oferowanych drzewek.Szkółkę tę polecałem równiez Szymkowi ,nie wiem czy w niej był.
Pozdrawiam
Dziadek
Załączniki
9.jpg
9.jpg (58.09 KiB) Przejrzano 5334 razy
8.jpg
8.jpg (55.13 KiB) Przejrzano 5334 razy
7.jpg
7.jpg (64.76 KiB) Przejrzano 5334 razy
6.jpg
6.jpg (58.98 KiB) Przejrzano 5334 razy
5.jpg
5.jpg (58.27 KiB) Przejrzano 5334 razy
4.jpg
4.jpg (58.67 KiB) Przejrzano 5334 razy
3.jpg
3.jpg (59.26 KiB) Przejrzano 5334 razy
2.jpg
2.jpg (55.29 KiB) Przejrzano 5333 razy
1.jpg
1.jpg (56.24 KiB) Przejrzano 5334 razy
Michał

Post autor: Michał »

Martin ja mam podobny problem.
Dlatego po materiał często wybieram się do Krakowa :-D
Szymon
Posty: 741
Rejestracja: 27 lip 2004, 07:57
19
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Szymon »

Roman, wiem że polecałeś, ale do dziś nie podałeś adresu ;-) chyba że się mylę? ;-)

szymon
Dziadek

Post autor: Dziadek »

Szymek wydaje mi się ,że podałem :-D,niestety wszystko zostało skasowane .Szkółka znajduje się w Puszczykowie,przy szosie Poznań-Mosina po lewej stronie .Od rozwidlenia Puszczykowo-Mosina około 500m.Nie skręcaj na rozwidleniu na Puszczykowo tylko jedĽ prosto na Mosinę.Ma również duży wybór drzew liściastych.Widziałem u nich np.dąb "Pendule"(rarytas)na bardzo długich szypułkach wisiały żołędzie wyglądało to bardzo ciekawie.Niestety ceny sa wysokie ponieważ jest to materiał bardzo wyselekcjonowany,bardzo zadbany i wieloletni.Pani która sprzedaje rośliny jest fanką cisów i sosen.Ostatnio wychodowała własną odmianę cisa nie wiem czy już ją zarejestrowała,przy wejściu do Uni są z tym duże problemy.
Roman
poprostu_krzysiek

Post autor: poprostu_krzysiek »

odwiedziłem dziś dwie szkółki, szukałem sobie jakiegoś jałowca i znalazłem ma ok 50 cm , uformowany na półkaskade grubość pnia ok 3 cm i kosztował 18 zł, niewiem czy to drogo za coś takeigo,czym się mam kierować wybierając jałowca ze szkółki ?jaka odmiana jest dobra?
Awatar użytkownika
AdamJonas
Posty: 1164
Rejestracja: 23 lip 2004, 12:30
19
Imie i nazwisko: Adam C.
Województwo: dolnośląskie
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: AdamJonas »

Polecałbym generalnie jałowce łuskowe. Sztywnoigłowe są bardziej problematyczne w trakcie kształtowania.
Poza tym wydaje mi się, że najlepsze odmiany to: x media (pośredni), Pfizeriana oraz chinensis.
Wybierając zwracaj głównie uwagę na to, aby miał interesujący pień, dobry układ gałęzi. Musisz w nim cos widzieć.
Adam Cieślik
Awatar użytkownika
Kamil
Administrator
Posty: 2780
Rejestracja: 19 lip 2004, 10:33
19
Imie i nazwisko: Kamil Jackiewicz
Województwo: opolskie
Lokalizacja: Reńska Wieś
Kontakt:

Post autor: Kamil »

Nie zapominajmy o nasadzie pnia...
Pozdrawiam,
Kamil Jackiewicz
ODPOWIEDZ